Małe jest piękne – Nano Machines

Pomimo tego, że spór na temat rozmiaru w dalszym ciągu jest nierozstrzygnięty, Korg wyprodukował coś co z pewnością potwierdzi urok małych rzeczy – kontrolery MIDI o długości 32 cm i szerokości 8,2 cm – perfekcyjnie pasujące pod laptopy.

 

 

 

Pierwszy z nich to nanoKEY – 25 reagujących na dynamikę klawiszy, które mogą pracować również w trybie CC (Control Change) doskonale nadającego się jakko sterownik MIDI. Dodatkowo znajdziemy przyciski odpowiedzialne za transpozycję, pitch bend i modulator.

Kolejny nanoKONTROL zawiera 9 suwaków, 9 pokręteł, 18 przełączników, sekcję kontroli sekwencera i przełącznik “scen”. Rozmiary sprawiają wrażenie, że nie obędzie się bez przypadkowych szturchnięć sąsiadujących kontroloerów, a już tym bardziej w trakcie występów na żywo. Powiadają, że duży może więcej …

Na nanoPAD’zie znajduje się 12 czułych na dynamikę naciku pad’ów dodatkowym kontrolerem XY. Całkiem nieźle – ale to nie wszystko – znajdziemy tam funkcję “Chord Trigger”, dzięki której do poszczególnych padów możemy przypożądkować akordy. Bardziej ekspresywną grę czy kontrolę zapewnią nam przyciski “Flam” i “Roll”.

NanoPAD i nanoKONTROL wydają się bardzo interesującymi pozycjami, gdzie nanoKEY wygląda jako zwykłe zastąpienie klawiszy QWERTY na klawiaturze. Z pewnością zestaw ten uszczęśliwi korzystających z Ableton’a Live – firma Korg z pewnością pomyślała to samo i w zestawie z nanoKONTROL znajdziemy kupon umożliwiający zakup z upustem Ableton Live. Dobra robota.

Żródło: sound-expert.pl