Denon DN 3500

Denon DN 3500, oto najnowsze (jesień 2005) dziecko Denona. Produkt z gruntu udany, coś pomiędzy DN 5000, a DN 3000... I to coś, co pomimo budzącego nieco kontrowersji wyglądu (w kategorii piękność), ma sporą szansę stac się popularnym playerem cd/mp3. Przemawiają za tym dwa zasadnicze argumenty. Po pierwsze dość przystępna cena, w okolicach 2900 pln, a po drugie mozliwości i ogrom dostępnych funkcji.

Jak deklaruje firma Denon, DN3500, to kolejny krok w doskonaleniu produktów odtwarzających zarówno płyty cd-audio, jak i płyty cd-rom, zawierające pliki mp3. Element "mp3", stanowi juz standart w produktach Denona, za co niewatpliwie nalezą mu się, bardzo duze brawa. Pełne wsparcie dla standardu "CD text". Funkcje takie jak Frame Search, Hot Start czy loop z tzw. "edycją punktu A lub B", pełna obsługa tagów ID3 (artysta, tytuł, album), kompatybilność zarówno z plikami CBR i VBR, znormalizowany system wyszukiwania plików w folderach. Udostępniono takze nowy "MP3 memo system", ktory zapisuje punkty CUE nadane przez użytkownika w wewnętrznej pamięci odtwarzacza. Dodatkowo jest też system ID3 BPM tag, który pozwala na natychmiastowy odczyt wartości BPM z pliku (oby były prawdziwe ;)). Inne istotne nowinki w nowym playerze to m.in. wbudowany (po raz pierwszy w histroii cd-playerów tej firmy) napęd bezpośredni dla JOGa. Direct drive (naprawdę duzy ciąg) 2.5 kg/cm high torque dla 35 i 45 r.p.m. Poprzednie modele (3000, 5000) korzystały z rozwiązań paskowych(!). Zaimplantowano 7 "nowych" udoskonalonych efektów dzięwkowych:

- Echo
- Echo/Loop
- Filter
- Flanger
- Brake
- Dump
- Reverse


Brake ("zatrzymanie odtwarzania" konfigurowalny w czasie rzeczywistym), Dump (revers bez utraty rzeczywistego czasu i kierunku odtwarzania) i Revers (z efektem "spin") - są efektami sterowanymi poprze JOGa.

Dodatkowo do dyspozycji 15 sekundowy sampler, z mozliwością automatycznego skopiowanie zdefiniowanej wcześniej pętli (loop) do pamięci. Funcje płynnego przejścia z utworu A do B. Rozbudowaną obsługę katalogów w przypadku korzystania z plików mp3 i płyt cd-rom. Udoskonalony system MEMO, umozliwiający dodanie wszelkich parametrów, do jeszcze wiekszej sumarycznie ilości, zapamiętywanych płyt CD lub CD-ROM. Dane/informacje zapisane w pamięci wewnętrznej (np. punkty CUE) można udostępniać innym playerom DENONa. Udoskonalono licznik BPM, zarówno manualny, jak i automatyczny.

Przy okazji targów Music Media w Krakowie, dane mi było się chwilę pobawić tym produktem i musze stwierdzić, ze wrazenia są wysoce pozytywne. Direct Drive, rzeczywiście w sposób odczuwalny poprawia mozliwości uzywania playera jako "maszyny" do scratchu. Efekty, ich obsługa, są bardziej ergonomiczne i intuicyjne w obsłudze. Samo granie na odtwarzaczu wzbudza pozytywne odczucia.

Denon umozliwia takze mozliwość wydruku własnej slipmaty, poprzez dołączony wzór w pliku *.doc, (Microsoft Word). Tak więc dzięki takiej personalizacji, mozemy mieć dowolny obrazek lub zdjęcie na naszej samodzielnie wyprodukowanej, z domowej drukarki splipmacie.

Pitch control zdefiniowany jest w następępujących zakresach: 0,02 / 0,05% przy skali ±4%. Dostępne zakresy, to takze ±10%, ±16%, ±24%, ±50% i ±100%. Kontrola prędkości standardowo poprzez potencometr PITCH, aktywny JOG reaguje na jego "przytrzymanie" i "popychanie" analogicznie jak to się dzieje w analogowym gramofonie. Dla przyzwyczajonych do "cyfraków", dostępne sa przyciski +/-. Do wyboru do koloru, pełny full wypas. System antywstrząsowy pozwala na 20 sekund pełnego luzu w razie trzęsienia ziemi lub 100 sekund skakanie po Dj'ce podczas odtwarzania MP3.             pliki video:

Prezentacja produktu: DN 3500
Zobacz jak wygląda: talerz
Prezentacja w akcji czyli: scratch