Pioneer DVJ-X1 DJ+VJ=DVJ

Prezentacja nowego produktu Pioneera – DVJ-X1 – całkowicie zrewolucjonizuje przyszłość pracy DJ-a oraz rozrywki audio-wizualnej. DVJ-X1 jest ultra- nowoczesnym urządzeniem pozwalającym na regulowanie oraz odtwarzanie w różnych kierunkach, zsynchronizowanego dźwięku oraz obrazu, torując drogę nowej rasie artystów – DVJ. Ta nowa generacja połączy w sobie umiejętności profesjonalnego miksowania dźwięku z umiejętnościami stworzenia spektaklu wizualnego jakimi dysponują VJ-e. Stworzy to całkowicie nowe nieznane dotąd pole do popisu.Pioneer poprowadził branżę DJ przez drogę z winyli na płyty CD, a teraz zabiera branżę rozrywkową i klubową w całkowicie nową erę, gdzie postępowi DJ-e będą mogli samodzielnie wplatać w swoje sety i komponować dynamiczne wizualizacje na żywo. Właściwie, DVJ-X1 nie tylko pozwoli na wyrażenie swojej kreatywności, ale również ustanawia nowy segment działalności dla wytwórni fonograficznych, które zechcą zapewnić materiał wizualny do promowania swoich wydawnictw.

Łącząc uznaną na całym świecie technologię CD Jog Dial Pioneera, z elastycznością i wszechstronnością formatu DVD, odtwarzacz DVJ-X1, wygląda niemal identycznie jak najlepszy odtwarzacz CD Pioneer'a – CDJ-1000MK2. Co więcej, DVJ-X1 posiada identyczną funkcjonalność – a ponad odczyt płyt CD, możliwość odtwarzania DVD. Oznacza to, że wykonawcy przyzwyczajeni do korzystania z CDJ-1000MK2, nie będą mieli najmniejszych problemów podczas korzystania z DVJ-X1.

Ale najistotniejszym jest fakt, że DVJ-e będą mogli przy pomocy DVJ-X1, manipulować obrazami z DVD w taki sam sposób jak to robią z muzyką. Dzięki tej nowej jednostce, możliwe będzie wykonywanie takich operacji jak scratch, pętla -loop oraz instant cue obrazu w czasie rzeczywistym, a przy tym strumienie dźwięku i obrazu pozostają doskonale zsynchronizowane, nawet jeśli się je cofa. Ponadto z uwagi na wyższe zaawansowanie napędu DVD oraz większą niezawodność lasera niż w odtwarzaczach CD, wysoka jakość odtwarzania jest gwarantowana w długim okresie. Ta jednostka Pioneera współpracuje ze wszystkimi formatami CD oraz DVD*, przełamując bariery między niegdyś oddzielonymi domenami obrazu i dźwięku.

Aby dodać jeszcze jeden wymiar do tej niesamowitej koncepcji, Pioneer rozważa połączenie 2 jednostek DVJ-X1 ze sobą poprzez w pełni zintegrowany mikser audio-video!!! Umożliwi to miksowanie i scratchowanie cyfrowego dźwięku oraz obrazu pochodzących z różnych źródeł – dokładnie w taki sam sposób jak to dzisiaj robią DJ z dźwiękiem.

Aby uczynić DVJ-X1 jeszcze bardziej wszechstronnym narzędziem, wyposażono go w pamięć wewnętrzną oraz czytnik kart pamięci SD – tak jak CDJ-1000MK2. Umożliwia to zapisywanie takich parametrów jak pętla AV- loop i AV- cue point, w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD (do 500 pozycji loop point oraz cue point na dołączonej do urządzenia karcie SD). Podczas odtwarzania DVJ-X1 można wyszukiwać, wybierać i podsłuchiwać zapisane dane AV wykorzystując do tego celu dodatkowy zewnętrzny monitor podłączony do gniazda wyjściowego jednostki. Nowe urządzenie Pioneera posiada również funkcję awaryjnego trybu emergency-loop. Po naciśnięciu przycisku, automatycznie odtwarzanych w pętli są cztery bity, liniowo z częstotliwością BPM, co daje użytkownikowi dodatkowy czas na zmiksowanie dwóch utworów.

Aby maksymalnie wykorzystać zalety DVJ-X1, użytkownik powinien używać go wraz z ekranem docelowym oraz wyświetlaczem do podglądu. Przydałby się również mikser obrazu, niemniej jednak Pioneer opracował moduł video switchera jako tymczasowe rozwiązanie do interfejsowania w funkcji Fader Start wielu profesjonalnych mikserów audio. Wyjścia audio DVJ-X1 są zarówno cyfrowe S/PDIF oraz standardowe RCA. Do podłączenia wyświetlacza do podglądu mogą służyć wyjścia S-video lub RCA, a pozostałe wyjścia to fader start i sync. BNC do podłączenia modułu switchera video.

Podsumowując Pioneer DVJ-X1 łączy ze sobą istniejące technologie AV w jednym spójnym urządzeniu współpracującym z szeroko dostępnym na rynku oprogramowaniem oraz sprzętem, w celu umożliwienia dostępu do całkowicie nowej jakości i formy rozrywki. Urządzenie to nie tylko zaspokoi potrzeby cyfrowych DJów, ale również oferuje nieznane dotąd osiągi i możliwości dla wykonawców przyszłości – DVJ-ów.

Specyfikacje

• Format płyt:
- DVD Video, DVD-R (Video Mode)
- DVD-RW (Video Mode)
- CD, CD-R, CD-RW

• Zasilanie
- AC120V, 60Hz (KUC)
- AC220-240V, 50/60Hz (WY)
- AC110-240V, 50/60Hz (TL, TL/RD)

• Pobór mocy
- 47W (KUC, WY, TL, TL/RD)

• Waga
- 7.3Kg (16.1lb)

• Wymiary
- 346(szer.)*447(głęb.)*127(wys.)mm

• Wyjście video
- Wyjście kompozytowe Video RCA (1), BNC (1)
- Wyjście komponentowe Video BNC (1)
- Rozdzielczość pozioma 540 linii

• Wejście video podglądu
- Wyjście kompozytowe Video RCA (1)
- Wyjście S-video 4 pin mini DIN (1)

• Wyjście audio
- Audio output (2kanały) RCA (1)
- Cyfrowe wyjście audio (coaxial) RCA (1)

• Pasmo przenoszenia
- (CD) 4Hz do 20kH, 4Hz do 44kHz
- (DVD, 96kHz)

• Stosunek sygnał-zakłócenia
- 115dB lub więcej (JEITA)

• Zniekształcenia
- 0.006% (JEITA)

• Inne gniazda
- Gniazdo sterowania
- 1/8 cala wtyk słuchawkowy

opracowanie Dariusz Chojnacki


  • Prezentacja wideo pierwszego na świecie profesjonalnego odtwarzacza DVD dla DJ'ów - PIONEER DVJ-X1
  • Materialem Video, zapisany podczas ostatniej edycji DJ Expo w USA 2005. Na odtwarzaczach DVD Pioneer DVJ-X 1 oraz mikserze DJM 909 zaprezentowal swoj mega ciekawy Hip Hop Performance jeden z najlepszych DJ-ow USA, DJ 2nd Nature's !!! ttp://www.dj2ndnature.com/dvj/DJExpo2005.MPG