Mikser PIONEER DJM 800

Miniaturka

PIONEER DJM 800 to najmłodsze dziecko z rodziny mikserów Pioneera. Jest następcą doskonale znanego  stanowiącego klasę samą w sobie, miksera DJM 600, który nota bene, stał się nieoficjalnym standartem mikserów klubowych na świecie. 
Najnowszy profesjonalny mikser DJM 800 to kwintesencja audiofilskiego brzmienia. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu wysokiej klasy high-endowych przetworników (A/C 96 kHz/24-bit), wspartych 61 sterownikami kanałów MIDI z możliwością przyporządkowania, oraz innowacyjną funkcją ‘Harmonic Mixing’ – potrafiącą rozpoznać "brzmienie" ścieżki i automatycznie dopasowując ją, do podobnego brzmienia (2 kanał), usuwając równocześnie niezgodności (tonacja), spowodowane dostrajaniem “synchronizacją pitch”. Dzięki cyfrowym połączeniom, dużemu jasnemu wyświetlaczowi (Dot-Matrix-Display) oraz szerokiemu wachlarzowi wysokiej jakości efektów, DJM-800 pozwala DJ'owi na perfekcyjne, krystalicznie czyste miksowanie oraz kreowanie niedostępnych do tej pory w żadnym innym mikserze ferii efektów.

Naszym celem jest, szukanie nowych (optymalnych) dróg pozwalających  na udoskonalenie technik miksowania, umożliwiających DJ’owi kreowanie doskonałych kompilacji: osiągnęliśmy to z miksowaniem płyt CD oraz definiującym nowy gatunek A/V, odtwarzaczem DVJ-X1. Ponownie osiągnęliśmy to wraz z DJM-800. Mikser oferuje znakomite cyfrowe osiągi, olbrzymią wszechstronność MIDI oraz nowe podejście do harmonicznego miksowania, replikującego sposób intuicyjnego miksowania DJ’a. Innowacje w połączeniu z brzmieniową czystością jednostki oraz szeroki wybór funkcji wspierających, z pewnością pozwoli podnieść poziom techniki miksowania – to ten rodzaj przełomu, którego kluby, profesjonalni DJ-e i rozwijająca się generacja artystów spodziewa się po Pionierze” - komentuje Jason Pook z Pioneer Europe. 

Dostępne efekty z szerokimi możliwościami modyfikacji ich parametrów wyjściowych to: Echo, Delay, Reverse Delay, Pan, Transform, Filter, Flanger, Phaser, Reverb, Robot, Chorus, Roll i Reverse Roll, oraz nowe „FX technics” ‘filter’, ‘sweep’ oraz ‘crush’ przez filtr HPF/LPF, filtr stopniowy, oraz efekt bit crusher dla wszystkich kanałów liniowych. Procesor automatycznie rozpoznaje BPM odtwarzanego utworu i synchronizuje z beatami. W połączeniu z dodatkowymi cyfrowymi efektami beatowymi, możliwe jest predefiniowanie blisko 50 kombinacji brzmień/FX.

Podobnie jak DJM 1000, model DJM 800 posiada analogiczną sztywną konstrukcję szkieletową obudowy, minimalizującą niepożądane wibracje, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku. Rozplanowanie i rozkład elementów jest oparty o ten sprawdzony z DJM 600, zapewniając naturalne i znane już DJ’om na całym świecie rozmieszczenie. Jednostka posiada również podwójne ekranowanie elementów elektronicznych, zapobiegające przenikaniu do wewnątrz cyfrowych i analogowych zakłóceń, poprawiając niejako przy okazji znakomite osiągi zasilania.

Dodatkowe Cechy:
• Przypisywanie Cross fader - w celu przyporządkowania wejścia każdego kanału do cross fader
• Regulacja Fader curie - w celu regulacji charakterystyki cross fader/fader  kanału
• Fader start - start odtwarzacza CD przez przesunięcie cross fader lub channel fader
• 3-pasmowy korektor: wbudowany korektor do każdego kanału pozwala na sterowanie w zakresie od –26dB do +6dB dla odpowiednio tonów niskich, średnich i wysokich
• Talk over - automatyczne wyciszenie poziomu dźwięku o -20db tak , żeby MC/DJ mógł mówić przy odtwarzanej w tle muzyce
• Odcięcie sygnału Mic - Eliminuje transmisję dźwięku z mikrofonu do monitora zewnętrznego (odsłuchy)
• Miernik poziomu szczytowego - pokazuje poziom szczytowy dźwięku na wejściu dla każdego kanału, jak również sumy
• Pokrętło głównego poziomu głośności
• Przełącznik tłumienia emisji głównego poziomu dźwięku
• Regulacja poziomu głośności Twin mic
• Opcjonalne pokrętła fader (DJC-800RV)
Specyfikacja techniczna:

Wejścia:
CD/LINE x 5 (RCA)
PHONO x 3 (RCA)
DIGITAL IN x 4 (COAXIAL S/PDIF)
MIC x 2 (XLR / ¼” combo x 1, ¼” x 1)

Wyjścia:
MASTER OUT x 2 (RCA x 1, XLR x 1)
BOOTH OUT x 1 (¼”)
HEADPHONE MONITOR OUT x 1 (TOP PANEL ¼”)
REC OUT x 1 (RCA)
DIGITAL OUT x 1 (COAXIAL S/PDIF)

Inne złącza:
SEND x 1 (¼”)
RETURN x 1 (¼”)
MIDI OUT x 1 (5pin DIN)
CONTROL x 4 (3.5mm MINI JACK)

Pasmo przenoszenia: 20Hz - 20kHz
Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0.005% lub mniej
Wsp. Sygnał - zakłócenia: 105dB (line)
Head Room: 19dB
Zasilanie: europa: AC 220/240 V, (50/60Hz)
Pobór mocy: 30W dla 230V
Wymiary: 12.6” (W) x 15” (D) x 4.25” (H) //  320 (W) x 381(D) x 108 (H) mm

Waga: 17.6 lbs // 8 kgCeny:


€ 1350
$ 1499
Opinia od: Piotr Niwald aka DJ neeVald, Radio RMI FM Poznań

Od prawie trzech lat posiadam mikser Pioneer DJM–600. Od zawsze uważałem go za wzór do naśladowania – najważniejsze było dla mnie ułożenie potencjometrów, funkcjonalność całości, idealnie dopasowane wycinanie barwy i efektor, który wielokrotnie robił po prostu cuda. To światowy standard, myślałem, że na długo pozostanie numerem 1. Na długo, czyli do momentu, kiedy pojawił się nowy model.Pierwszy raz model DJM-800 ujrzałem dzięki pewnej amerykańskiej witrynie internetowej – już wtedy powiedziałem sobie, że muszę go mieć. Kiedy model DJM-800 pojawił się u regionalnego dystrybutora marki Pioneer, u mojego przyjaciela Tomka Wawrzyniaka w sklepie DJ.PRO w Poznaniu (www.djpro.pl), moje emocje dziwnie opadły, gdy usłyszałem cenę. To chyba jednak normalne. Wydać taką sumę na mikser? Wszystkie wątpliwości minęły w momencie, kiedy zacząłem go testować.

Po pierwsze, ułożenie potencjometrów pozostało takie samo jak w modelu 600, co jest wydaje mi się rozwiązaniem epokowym i nigdy nic lepiej funkcjonalnie działać nie będzie. Zachwycają nowa perłowa płyta nadająca blasku temu cacku, no i brzmienie. Cała elektronika swoją moc pokazała już na pierwszych imprezach, na których grałem z tego miksera. Rewelacyjne rozwiązanie efektów i ręczna regulacja „color” to wyjątkowy wachlarz możliwości przynajmniej dla mnie – człowieka grającego „miękkie” gatunki muzyki klubowej, czyli wszelkiego rodzaju house. Kiedyś np. efekt filtr używało się tylko „do beatu”, synchronizując z prędkością. Teraz wyżej wymieniona funkcja daje kolejne możliwości regulacji i zmiany nagrań w indywidualny sposób. Każdy kanał reguluje efekt oddzielnie i, co bardzo ważne, ręcznie dając możliwość dodania ze standardowego efektora kolejnego efektu, np. flangera.

Standardowy efektor DJM–600 rozbudowano i unowocześniono – dodano np. funkcję Rev-roll, dającą możliwość samplowania fragmentu nagrania (jego frazy) i jednocześnie odwrócenia kierunku grania (revers). W sumie nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem używania efektora, gdyż wielokrotnie słyszałem jak DJ-e, nie mając pojęcia o prędkościach i brzmieniu łączonych nagrań, nadużywali efektów, co według mnie psuło muzykę, tworzyło „bałagan” w głowie i po prostu denerwowało.

W DJM–800 efektów używa się zdecydowanie przyjemniej niż w poprzednim modelu, może dlatego, że po prostu jeszcze lepiej brzmią. Może także z powodu, iż cyfrowy wyświetlacz w trudnych czasami klubowych warunkach wskazuje w sposób idealny, jaki efekt właśnie używamy i na jakim kanale jest on przyporządkowany. „Osiemsetka” prezentuje się wyjątkowo nowocześnie, choć zachowano tę specyficzną i magiczną linię miksera DJM-600. Nowoczesność ta nie jest jednak przesadzona, a tego się obawiałem.

Moje najważniejsze pozytywne spostrzeżenie (ciężko znaleźć tu jakieś minusy)? Podczas grania nie do końca zwracałem uwagę na właściwości brzmieniowe miksera. Podczas mojego pierwszego użytkowania go w klubie od razu usłyszałem różnicę w brzmieniu nagłośnienia, a co nastąpiło później...? Zakochałem się w tym cacku bez opamiętania w momencie, gdy nagrania zaczęły pasować jedno do drugiego – jak nigdy dotąd! Dość sceptycznie podchodzę do rozwiązań elektronicznych, ale funkcja „Harmonic Mixing” to coś niesamowitego. Wielki krok na przód i spełnione marzenie o jeszcze bardziej płynnym miksie – zawsze byłem wyczulony na punkcie płynności w secie, szczególnie, że często produkuję sety i nagrywam audycje w Radio RMI FM, gdzie pracuje na co dzień. Takiej dokładności w brzmieniu zawsze mi brakowało. Już dziś mogę powiedzieć, że nie żałuje wydanych pieniędzy, a kolejne używanie miksera DJM–800 w klubie czy też w radiu sprawi mi radość oraz da kolejne nieogarnięte jeszcze do końca możliwości w tym, co kocham najbardziej: graniu house music.

br /