Velodyne WiConnect - głośniki bez kabli

Miniaturka

Prawdziwy audiofil podłącza głośniki do wzmacniacza przewodami grubości ręki. Dlatego też najnowsze rozwiązanie Velodyne nie jest przeznaczone dla tych specyficznych odbiorców. To rozwiązanie dla ludzi wygodnych i leniwych, którym po prostu nie chce się układać przewodów szpecących salon.

WiConnect to bezprzewodowy transmiter dźwięku w systemie 2.1. Składa się z dwóch urządzeń – nadajnika i odbiornika. Niewielkie, czarne skrzyneczki wyglądają estetycznie i pozwalają na łatwiejszą konfigurację zestawu stereo. Właściwie mogą obsługiwać nawet systemy 7.1 pod warunkiem zakupu czterech kompletów. Jest to możliwe, bo właśnie taka ich liczba może pracować razem, nie zakłócając się wzajemnie.

Przesył dźwięku realizowany jest na powszechnie obecnie stosowanej częstotliwości bezprzewodowej – 2,4 GHz. Prosty przełącznik na każdym nadajniku i odbiorniku pozwala na parowanie urządzeń na czterech dostępnych kanałach działających niezależnie. Deklarowany przez producenta zasięg prawidłowej transmisji wynosi 15 m. Na obudowie znajduje się dioda LED (niebieska na nadajniku, zielona na odbiorniku) informująca o stanie urządzenia.

Obie części mają możliwość wprowadzenia i wyprowadzenia dźwięku poprzez złącza RCA (cinch) – kanały lewy i prawy oraz osobno LFE (niskie częstotliwości dla subwoofera). Przenoszą pełne pasmo częstotliwości, czyli 20 – 16 000 Hz. Impedancja wejściowa wynosi 10 000 ohmów. Oba urządzenia zasilane są napięciem 5V poprzez dołączone do zestawu zasilacze sieciowe.Zdjęcie Nadajnik oraz odbiornik wyglądają identycznie. Jedyna różnica to kolor diody sygnalizacyjnej. Rozmiary każdego to 29 x 130 x 83 mm. Waga zestawu to nieco ponad 1 kg. Urządzenie jest typu plug-and-play, po podłączeniu oraz prawidłowemu ustawieniu adresów działa natychmiast. 

WiConnect jest już dostępny w sprzedaży. Sugerowana cena detaliczna to ok. 1100 zł. Trochę sporo, jak za zwykły transmiter dźwięku. Dodatkowym minusem jest fakt, że urządzenie pozwala na transmisję dźwięku tylko ze źródła analogowego.