Uniwersalny interfejs Bluetooth do wzmacniaczy audio

MiniaturkaNa rynku pojawił się bardzo ciekawy gadżet firmy Advance Acoustic. Mały odbiornik WTX-500 wpina się do wzmacniacza audio co pozwala na odtwarzanie muzyki z dowolnego urządzenia posiadającego moduł Bluetooth.

Zasada działania WTX-500 jest bardzo prosta – należy wpiąc go do dowolnego wejścia liniowego wzmacniacza, wyposażonego w gniazda RCA, podłączyć zasilanie i połączyć z urządzeniem, z którego chce się odtwarzać dźwięk. Dzięki odbiornikowi możliwa jest bezprzewodowa transmisja na odległość do 10 m z urządzenia posiadającego interfejs Bluetooth: smartfonu, tabletu, komputera itp.

Adapter służy do strumieniowego przesyłania audio w standardach A2DP oraz APTX. Ten drugi pozwala na transmisję audio o pełnej szerokości pasma i jakości dźwięku z CD. Wymaga jednak kompatybilności urządzenia nadającego z kodekami aptX.

Zdjęcie

Pasmo przenoszenia sprzętu wygląda bardzo pozytywnie: 10 – 22 000 Hz. Deklarowane parametry audio to 16 bitów oraz częstotliwość 44,1 kHz. Co istotne np. przy oglądaniu filmów, urządzenie wprowadza minimalne opóźnienie przy transmisji – tylko 1,89 ms. Jest ono zupełnie nieodczuwalne.

WTX-500 to całkiem przydatne urządzenie. Niestety jest też dość drogi – cena to około 500 zł. A na dobrą sprawę dostaje się tylko transmisję Bluetooth o bardzo małym zasięgu. Należy również zwrócić uwagę czy odstęp pomiędzy gniazdami RCA wejścia liniowego spełnia aktualne standardy… Nie wszyscy producenci o to dbają. Oczywiście można wykorzystać kablowe przedłużacze, ale to nie jest to samo.