Uniwersalny bezprzewodowy system audio

MiniaturkaCoraz częściej twórcy nowinek technicznych zaskakują nas znaczną minimalizacją ilości kabli. Tym razem firma NuForce przedstawia bardzo wygodny system, który umożliwia transmisję audio z komputera i urządzeń Apple.

Nowa linia produktów to dwa kompletne zestawy: NuForce Air DAC uWireless System oraz NuForce Air DAC iWireless System, a także same nadajniki (NuForce uTX Transmitter i NuForce iTX Transmitter) oraz odbiornik (NuForce Air DAC Receiver). Dzięki nim możliwe jest spersonalizowanie systemu audio, który ma być obsługiwany.

Zdjęcie

Przedrostek „u” oznacza USB, czyli nadajnik przeznaczony jest dla urządzeń z tego rodzaju wyjściem, „i” natomiast występuje przy modułach dla urządzeń Apple. Odbiornik zmienia sygnał cyfrowy przesłany bezprzewodowo na analogowy, który jest nadawany złączami RCA do dowolnego wzmacniacza audio.

Transmisja bezprzewodowa na częstotliwości 2,4 GHz pozwala na przesył 2-kanałowego dźwięku o dobrych parametrach (16 bitów, 48 kHz). Pasmo przenoszenia to 20 – 20 000 Hz. System do prawidłowego działania nie wymaga żadnych sieci lokalnych ani dodatkowej konfiguracji komputerów.

Zasięg nadajników jest wystarczający: iTX do 20 m, uTX do 30 m. Spokojnie wystarczy do użytku na terenie mieszkania. System może być złożony z wielu nadajników i odbiorników w dowolnej konfiguracji. Umożliwia to prosty sposób parowania urządzeń.

Część urządzeń obsługujących USB jest już dostępna na rynku. Dla Apple mają pojawić się w ciągu najbliższego miesiąca. Dużym plusem są dość niskie ceny: nadajnik USB kosztuje 59 dol., Apple 79 dol., a odbiornik 149 dol. W zestawach jest taniej o ok. 10 dol.

Kolejne bezprzewodowe rozwiązanie w połączeniu z niewygórowaną ceną. Widać, że trend redukcji kabli chwycił. Ciekawe tylko, kiedy skończy się pojemność lekko już nadwyrężonego pasma 2,4 GHz.