Samsung: Świeże tchnienie w dziedzinie audio

MiniaturkaSamsung stał się poważna konkurencją dla innych koncernów elektronicznych. Sukcesywnie udowadnia to na targach, popisując się coraz to nowszymi koncepcjami i rozwiązaniami technologicznymi. Niektóre z większych firm łączą siły, by nie stracić zbyt wiele na samym starcie. Wprowadzenie na rynek technologii SMART TV zrewolucjonizowało świat telewizorów.

Pozostawię jednak video na rzecz audio. Samsung wprowadził całkiem świeże tchnienie do świata stacji dokujących. Nie wiem, czy chodzi tutaj o rywalizowanie z produktami Fatman’a i jego sławnych iTube’ów, ale z pewnością mamy do czynienia z podobnymi rozwiązaniami. To, co charakteryzuje Fatman’a, to z pewnością lampy próżniowe, które nie są spotykane w stacjach dokujących do iPoda. Postawiono na jakość i, jak na razie, nie powinniśmy na nią narzekać. Samsung postanowił uderzyć pięścią w ten sam stół, oczekując podobnego odzewu ze strony konsumenta. Model DA-E750 to stacja dokująca oparta również na wzmacniaczach lampowych, co wprowadza koreańskiego producenta do środowiska audiofilskiego. Możliwe, że jest to związane z próbą podbicia gustów użytkowników o większych wymaganiach. Tego nie wiem i nie mój w tym interes.

Sytuacja jawi się następująco: kupujemy Fatman’a – jesteśmy na usługach Apple. To zrozumiałe, że Samsung, wypuszczający ostatnio najbardziej innowacyjne smartfony, nie może produkować stacji dokującej jedynie pod Apple. I tutaj właśnie firma tworzy sobie pole konsumenckie. W styczniowym zestawieniu najpopularniejszych telefonów, na pięć pierwszych pozycji, Samsung zajmuje cztery, ustępując jedynie, na miejscu drugim, modelowi Nokii. Nic więc na dziwnego, że potencjalni klienci czekali na DA-E750 zanim jeszcze powstało. Możliwość dokowania iPhone’a i Galaxy S rewolucjonizuje rynek i sprawia, że większa funkcjonalność opowiada się po stronie wschodniego producenta.

ZdjęcieZaprezentowany na targach CES model DA-E750 jest obudowany drewnem wysokiej jakości, co wpływa na akustykę odtwarzania i tworzy idealną parę dla hybrydowego wzmacniacza lampowego. Zachowując tym samym zewnętrzny efekt w klasycznym designie. Za pośrednictwem oprogramowań AirPlay do iPhone i AllShare do Galaxy, urządzenie jest w stanie posługiwać się bezprzewodową transmisją Audio. Na wyposażeniu znajdziemy również Bluetooth i USB, które stają się już standardem w tego typu sprzętach audio. Nagłośnienie jest uzależnione od 2.1-kanałowego systemu głośników, subwoofer’a dysponującego mocą 100 W. Klasyczny sprzęt zmuszony jest więc do wejścia analogowego, z czego firma, na szczęście, się wywiązała. Polskiej ceny jeszcze nie znamy. Za Oceanem wyceniono DA-E750 na 800 dolarów, przez co jest porównywalny do Fatman’a.

Zdjęcie

Samsung rzuca nowe wyzwania, widocznie czuje się na siłach. Pytanie tylko, czy progi na których staje, nie są za wysokie. Funkcjonalność to nie wszystko, rynek dźwięku ostatecznego jest naprawdę szorstki i raczej detaliczny. Dobrze więc, że DA-E750 to tylko stacja dokująca, od której nie będziemy wymagać hi-endu. Osobiście kibicuję poczynaniom i tworzeniu przeciwwagi. Konkurencja jest matką innowacji, a tego właśnie oczekujemy od świata technologii.

Autor: Konrad Boeske
Źródło: popmag.pl