Shadowfinder – polska nadzieja elektroniki?

MiniaturkaChoć zainteresowanie muzyką elektroniczną w Polsce jest imponujące, wciąż zbyt mało jest naprawdę interesujących artystów reprezentujących ten wspaniały gatunek muzyczny.

 

Sytuację zdaje się ratować Shadowfinder, wykształcony muzycznie w Holandii, w świadku muzycznym działający już przeszło 15 lat, który powraca z nowym albumem Shadowfinder to obiecujący twórca muzyki elektroniczno-ambientowej. Po zdobyciu wykształcenia muzycznego na Akademii Muzycznej w Holandii, w przeciągu 15 lat wyprodukował ponad 500 utworów, a także wiele podkładów do filmów fabularnych i dokumentalnych, reklam oraz słuchowisk radiowych. Ma na swoim koncie również płytę „Evening Witch” (2012), która zebrała bardzo pochlebne recenzje, m.in. w uznanym czasopiśmie „Estrada i Studio” oraz singiel „Moving Past the Same” (2012) wydany przez amerykańską wytwórnię „Point Audio Records”.

Okładka

Owocem ostatnich miesięcy pracy w Warszawie jest płyta „Dream Machine”, wydana przez wytwórnię „Fonografika”. Cztery utwory zawarte na krążku są przekrojem różnorodności stylu artysty: nostalgiczny „Winter is Coming”, ciepły i pozytywny „Dream Machine” z udziałem wokalistki McDalenna, dynamiczny „Skorupa” oraz eteryczny „Tiny Frog goes to Heaven”. Styl twórcy można najlepiej opisać jako miks melancholijnych, głębokich brzmień ambientowych i tajemniczych, mocniejszych dźwięków elektronicznych. Mimo faktu, iż artysta nigdy nie ograniczał się do jednego gatunku, jego muzyka ma niepowtarzalny, oryginalny styl. Shadowfinder czerpie inspiracje z przeróżnych źródeł, począwszy od muzyki klasycznej (Prokofiev, Stravinsky, Holst, Grieg), poprzez shoegaze i rock (Cocteau Twins, Slowdive, Auburn Lull, Porcupine Tree) aż po elektronikę z którą najbardziej się identyfikuje (Biosphere, Bent, Enigma, Air, Underworld).

Na swoich dotychczasowych wydawnictwach (a ma na koncie dwa – płyta „Evening Witch” 2012 oraz EPka „Moving Past the Same” 2012) prezentuje bardzo ciekawą kompilację dźwięków z pogranicza chell-outu, ambientu, downtempo, często nawiązujących do lat 80’, złotej epoki muzyki elektronicznej.

Produkcje Shadowfindera to muzyka wymagająca, oczekująca od słuchacza pełnego zaangażowania i skupienia, dająca w zamian pełną dawkę nostalgicznych emocji i niesamowitych, muzycznych przeżyć.


Źródło: www.netfan.pl/www.ironmedia.com.pl