MOTU MicroBook II - zamień komputer w studio nagrań

Miniaturka

Firma MOTU zaprezentowała nową wersję swojego kompaktowego interfejsu audio - MicroBook II. Został on wzbogacony o 4 dodatkowe wyjścia. Lecz to nie wszystko. Podczas gdy poprzednik MicroBook II był interfejsem o 4 wejściach / 2 wyjściach tak nowa werjsa oferuje 4 wejścia / 6 wyjść, zupełnie nowy wygląd oraz praktyczne pokrętła regulacji głośności, obsługę USB 2.0 jak i wejście mikrofonowe XLR / możliwość nagrywania i odtwarzania z próbkowaniem 96 kHz.

MicroBook II powinien pojawić się w sprzedaży wiosną tego roku. Jego cena to 269 $ - dokładnie tyle samo ile kosztuje jego poprzednik.

Pierwsze wzmianki prasowe pojawiły się 26 stycznia 2012 roku w komunikacie związanym z targami NAMM. Firma MOTU zaprezentowała nowej jakości interfejs audio zamieniający domowy komputer w studio nagraniowe z profesjonalnym interfejsem I/O 4X6.

Sam dyrektor marketingu firmy MOTU, Jim Dooper wypowiedział się na temat nowego produktu :

"MicroBook II wprowadza niezrównaną wydajność dla kompaktowego, osobistego nagrywania dla klientów upierających się przy najlepszej jakości dźwięku. (...) Podłącz mikrofon, gitarę, keyboard, oraz zasilone głośniki i ciesz się jakością dźwięku dorównującą interfejsom w przedziale cenowym między 600 a 800 $. "

MicroBook II jest oryginalnie pakowany w metalowy, chropowaty case umożliwiąjący transport i pracę tak różnorodną jak ta w studiu nagrań czy w przypadku dj'a grającego z laptopa i nie tylko. A to wszystko przy niewielkich rozmiarach : 5.5 X 3.5 X 1.25 cala i zasilaniu z USB. MicroBook II przejął wszystkie dobre cechy swojego poprzednika dodatkowo oferując : pokrętła głośności, połączenie USB 2.0 dla osiągnięcia niskiej latencji, więcej wyjść działających równocześnie (6), wejście XLR dla mikrofonów oraz kompatybilność nagrywania i odtwarzania z 96 kHz częstotliwością próbkowania.

I/O zaprojektowane dla jakości dźwięku

Cztery wejścia ( mikrofonowe, gitarowe hi-Z, i zbalansowane stereo line in) mogą być nagrywane jednocześnie. Preamp mikrofonowy dostarcza neutralną barwę i nieskazitelny dźwięk, wyposażony jest w tłumik o zakresie 20 dB oraz zasilanie phantom 48V dla mikrofonów pojemnościowych.

Zaprojektowany z myślą o wyjątkowej jakości dźwięku, MicroBook II zawiera zbalansowane złącza analogowe i sterowany cyfrowo analogowy poziom wyjścia. Poziom wejścia jest konrolowany osobno (input mix volume), więc użytkownik nie musi poświęcać jakości dźwięku dla zbalansowanego miksu.

MicroBook II posiada 6 kanałów wyjściowych dla komputera w stosunku do 8 fizycznych wyjść (4 pary) : zbalansowane wyjście Jack 0.25 cala, stereo "mini" line out, wyjście cyfrowe S/PDIF, oraz słuchawkowe ( Stereo Jack ). Wyjście cyfrowe S/PDIF zawsze odzwierciedla główne wyjście out.

Zaawansowane Funkcje

Wewnętrzna funkcja mixowania i routowania CueMix™ pozwala użytkownikowi zaprogramować inny mix stereo dla każdej pary wyjść,składający się z dowolnej kombinacji sygnałów z wejścia oraz zagospodarowanych ścieżek audio. Alernatywnie urządzenie pozwala na wysyłanie tego samego miksu do wielu wyjść lub wybranie osobnego wyjścia dla wbudowanego generatora szumów białych i różowych jako sygnałów testowych.

Sterownik zapewnia dodatkową parę wejść i wyjść dla routingu pełnego miksu z powrotem do komputera dla określenia zakresu strumienia danych audio przez narzędzia analizujące dołączowe wraz z oprogramowaniem FX CueMix, oraz dla routowania instrumentu wirtualnego (lub innego hosta) z wyjścia do miksera MicroBook II

Wbudowane są takie efekty jak modelowany analogowy EQ oraz kompresor, które mogą być stosowane na wejściach z latencją bliską zeru (w sprzęcie).

Zdjęcie