TV LED

Miniaturka

W tym roku obserwujemy na rynku wysyp telewizorów korzystających z technologii LED. Urządzenia te nie reprezentują ogromnego skoku technologicznego w stosunku do standardowych odbiorników LCD - odróżnia je od nich w zasadzie wyłącznie rodzaj umieszczanego za ciekłokrystalicznym panelem podświetlenia. Można powiedzieć, że telewizory podświetlane LED-ami to jedynie unowocześnione konstrukcyjnie "zwykłe" LCD TV. Producenci promują jednak nazwę LED TV, co miałoby sugerować, iż mamy do czynienia z zupełnie nową technologią.

Telewizory korzystające z technologii LED są obecne na rynku już od kilku lat (pierwszy LED-owy LCD TV, który wprowadziła w 2004 roku na rynek firma Sony, kosztował aż 15 tysięcy dolarów). Odbiorniki LED odróżnia od standardowych LCD w zasadzie wyłącznie rodzaj umieszczanego za ciekłokrystalicznym panelem podświetlenia. W ich przypadku tradycyjne lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL, szklane rurki wypełnione gazem szlachetnym, z naniesioną od wewnątrz warstwą luminoforu) zostały bowiem zastąpione diodami LED (Light-Emitting Diode).

Warto zaznaczyć, że telewizory LCD (obojętne z jakim podświetleniem) działają na zupełnie innej zasadzie niż konkurencyjne dla nich plazmy, czy też najnowsze technologicznie konstrukcje oparte na technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode). W odróżnieniu od nich nie posiadają bowiem pikseli, które same emitują światło, lecz wykorzystują do tego celu wspomniane wcześniej systemy podświetlenia.

Dwa rodzaje podświetlenia

Wyświetlacz LCD z tradycyjnym podświetleniem CCFL  Kliknij, aby powiększyćWyświetlacz LCD z tradycyjnym podświetleniem CCFL Początkowo bazujące na technologii LED wyświetlacze korzystały z podświetlenia w postaci umieszczanej za panelem LCD matrycy złożonej z diod świecących. Jednakże, aby móc konstruować coraz cieńsze odbiorniki, inżynierowie zaprojektowali podświetlenie typu edge-lit LED.

Podświetlenie matrycą diod LED

Obecnie prawie wszystkie telewizory LED LCD korzystające z takiego rozwiązania wyposażane są w technologię "Local Dimming". Dzięki niej urządzenie potrafi wyłączyć wybrane sekcje diod LED w miejscu, gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz. Pozwala to na uzyskanie wysokiego kontrastu oraz znaczną poprawę głębi czerni - parametru, który stanowił do tej pory piętę achillesową telewizorów LCD. Tym samym najwydajniejsze modele odbiorników zbliżają do poziomu wcześniej zarezerwowanego dla plazm (oraz dopiero raczkujących na rynku OLED-ów).

Trzeba też wspomnieć o pewnym mankamencie takiej technologii. Podświetlenie stworzone jest z sekcji składających się z kilku diod (np. 3 x 3). W związku z tym, jeżeli na ekranie wyświetlane jest np. niewielkie jasne koło, telewizor decyduje o podświetleniu kilku takich sekcji "za nim" oraz wygaszeniu sekcji znajdujących się naokoło.

Wyświetlacz LCD z matrycą złożona z diod LED (źródło: Sharp Electonics)  Kliknij, aby powiększyćWyświetlacz LCD z matrycą złożona z diod LED (źródło: Sharp Electonics) Wówczas ciekłe kryształy odpowiedzialne za wyświetlanie obiektu przepuszczają światło, natomiast pozostałe, które również umiejscowione są przed świecącym sektorem, je blokują. Niestety często czynią to z lepszym lub gorszym skutkiem (dlatego uzyskiwana na standardowym ekranie monitora LCD czerń nie jest zbyt głęboka), w wyniku czego wspomniane jasne koło otoczone jest kolorem bardziej zbliżonym do szarego niż czarnego. W niektórych modelach jest to bardziej widoczne, w innych - mniej.

Aby zminimalizować ten efekt, producenci muszą stosować podświetlenie składające się z jak największej liczby wygaszanych sekcji. Idealnym (i raczej mało realnym) rozwiązaniem byłoby, aby za każdym subpikselem znajdowała się oddzielna dioda LED.

Technologia edge-lit LED

W tym rozwiązaniu diody LED zamiast znajdować się za panelem LCD zostały umieszczone na jego krawędziach. Dzięki temu producenci telewizorów mogą konstruować modele cechujące się wyjątkowo niewielką grubością. W przypadku tej technologii można jednak zaobserwować, że obraz jest jaśniejszy po bokach.

Zastosowanie diod, a poprawa kątów widzenia

Wykorzystujący podświetlenie typu edge-lit LED model Sony KLV-40ZX1M  Kliknij, aby powiększyćWykorzystujący podświetlenie typu edge-lit LED model Sony KLV-40ZX1M Następny element, na który zwracają uwagę przeciwnicy telewizorów LCD, to kąty widzenia słabsze niż w przypadku plazm. Im są one lepsze, tym mniej obraz traci na swojej jakości przy patrzeniu na niego pod dużym kątem. Czy w przypadku modeli korzystających z podświetlenia diodowego wspomniany parametr może ulec poprawie? Nie. "Przypadłością" tą dotknięte są, ze względu na swoją konstrukcję, same panele LCD.

Większa energooszczędność. Czy warto w to inwestować?

Nie ulega wątpliwości, że telewizory z podświetleniem LED są, co mocno podkreślają ich producenci, mniej "prądożerne" od swoich standardowych odpowiedników. Czy jednak warto kierować się przy zakupie takiego urządzenia wyłącznie jego poborem mocy i co za tym idzie nadzieją na znaczne oszczędności za energię?

Raczej nie. Należy bowiem sobie uświadomić, że kupując diodowy odbiornik, możemy liczyć stosunkowo na niewielkie (rzędu kilkudziesięciu zł rocznie) oszczędności wynikające z jego mniejszego poboru mocy.

Ekologia

Trzeba zaznaczyć, że telewizory LED LCD są przyjazne dla środowiska (w każdym razie bardziej od swoich konkurentów). W odróżnieniu od wyposażonych w standardowe podświetlenie modeli, podczas produkcji wykorzystywanych przez nie podświetleń nie używa się rtęci. Oczywiście duże znaczenie ma też wspomniany wcześniej niewielki ich apetyt na prąd.

LED = wyższa cena

Ceny telewizorów z podświetleniem LED są obecnie wysokie. O ile średnio trzeba za nie zapłacić o 1000 - 2000 zł więcej od standardowych LCD TV, to w przypadku topowych modeli różnica ta może sięgać kilku tysięcy zł. Trzeba się więc poważnie zastanowić przed zakupem takiego odbiornika, czy to, co nam oferuje (lepszy obraz, mniejsza waga i grubość, niższe zużycie energii), jest dla nas warte jego ceny.

Najlepsze LED LCD TV a plazmy

W przypadku topowych modeli korzystających z podświetlenia diodami LED, prezentowany przez nie obraz jest zbliżony do tego, który oferują plazmy. Ponadto urządzenia takie są lżejsze od swoich konkurentów (ważne przy zawieszaniu ich na ścianie) oraz pobierają znacznie mniej prądu. Cechują się jednakże, o czym wspominaliśmy, gorszymi kątami widzenia.

Właściwe ustawienia

Z pewnością każdy z nas zauważył, że w supermarketach (i nie tylko) często wśród prezentowanych na półkach telewizorów trudno znaleźć egzemplarz, który mógłby się pochwalić naprawdę ładnym obrazem. Wina zazwyczaj leży nie po stronie odbiorników, lecz obsługi, która nie chce (lub nie potrafi) odpowiednio ustawić parametrów ich pracy (inną sprawą jest oczywiście również zapewnienie dobrej jakości sygnału, a nie np. podłączenie do modelu Full HD zwykłej anteny). Nie dziwi więc opinia wygłaszana przez osoby niezbyt zorientowane w temacie, że "płaskie telewizory są słabe, bo mają brzydki obraz".

Warto więc mieć świadomość, że trzeba poświęcić trochę czasu na przestudiowanie instrukcji (sięgnięcie również do Internetu) oraz zabawę z pilotem, aby wydobyć z telewizora z podświetleniem LED jego prawdziwe możliwości. Inaczej można nie zauważyć różnicy pomiędzy wyświetlanym przez niego obrazem a tym, który prezentuje zwykły LCD TV.

Podsumowanie

Telewizory LED LCD oferują obraz lepszy od swoich pozbawionych diodowego podświetlenia odpowiedników. Jeżeli jednak myślisz, że każdy model zapewni ci obraz o takiej jakości jak plazmy czy OLED-y, możesz się mocno zawieść. Z pewnością urządzenie takie spełni wymagania osób szukających rozwiązania cechującego się atrakcyjnym wzornictwem i nie przykładających przy tym zbytniej wagi do ceny.

IDG/Krzysztof Lech