Rita Pax: Nowy projekt Pauliny Przybysz

MiniaturkaRita Pax to najnowszy projekt wokalistki Pauliny Przybysz (Sistars, Pinnawela, Archeo). Zespół tworzą: Paulina Przybysz, Katarzyna Piszek, Piotr Zalewski, Paweł Zalewski oraz Remek Zawadzki.

 

Przez ostatni rok u Pauliny zebrało się kilka kompozycji. Pisane przy domowym pianinie Legnica, z wykorzystaniem wiolonczeli produkcji radzieckiej, zabawek, szklanek, długopisów i innych przedmiotów codziennego użytku zastosowanych w charakterze instrumentów perkusyjnych nabrały intymnego charakteru i domowego brzmienia. Utwory tworzone są jako swego rodzaju detoks od midi i produkcyjnego podejścia do muzyki.

Zdjęcie

Do współpracy przy docelowych aranżach, nagraniach i wspólnych koncertów artystka zaprosiła muzyków z którymi dotychczas nigdy nie grała, za to zna ich jeszcze z dzieciństwa. Bracia Zalewscy to koledzy Pauliny z czasów podstawówki, tak zwanej Małej Miodowej. Cała trójka kończyła tę szkołę w klasie wiolonczeli (czego skutki będzie można usłyszeć w w nagraniach i w czasie występów). Z kolei razem z Remkiem i Piotrkiem wokalistka chodziła do szkoły na Bednarskiej, a Remek Z Kasią do podstawówki na Tyszkiewicza. Natomiast dwaj Zalewscy i jeden Zawadzki jako sekcja wspólnie grają od ośmiu lat, a od pięciu tworzą zespół Excessive Machine. "Obcując z ludźmi których pamiętam z dzieciństwa nie potrafię niczego udawać, wiem że pamiętają mnie z czasów kiedy byłam za mała żeby kreować opinię ludzi na swój temat więc mogę się rozluźnić i myślę że ma to też jakiś specyficzny wpływ na poziom naturalności i szczerości zajawki w tym zespole". Takie połączenie charakterów zaowocowało dwoma tygodniami prób w domowej atmosferze, w efekcie których zaaranżowane zostało dziewięć piosenek.

Album został zarejestrowany i zmiksowany przez Jacka Antosika jesienią 2012 w Penguin Records Studio. Album ukaże się 18 czerwca 2013 nakładem Chaos Management Group.

Artystom z trudem przychodzi zdefiniowanie gatunku muzycznego zawartego na debiutanckim krążku Rita Pax. Znajdziemy tu trochę beatlesowskich odniesień, oddany jest hołd twórczości Lennona (zaskakująca aranżacja utworu Instant Karma), brzmienia instrumentów klasycznych a nawet dawnych, viola de gamba, vibrafonetta, wspomniane skrzypiące domowe pianino, Rhodes, Wurlitzer, gitary Jolana... . Dziewczęce melodie często brudzone radykalnym przesterem nadają specyficzny klimat. Utwory bardziej zaangażowane niż romantyczne. Jak mówi wokalistka: „Przestałam czuć potrzebę egzaltacji w każdej piosence, czuję się jak element który odnajduje się jako umotywowana składowa utworu bardziej niż wokalistka”.


Źródło: www.netfan.pl/www.chaos.com.pl