Niki & The Dove - Electro pop ze Szwecji

MiniaturkaJedni widzą w nich następców The Knife.  Inni mówią o ich muzyce, że brzmi  tak, „jakby Fleetwood Mac śpiewali do podkładów zrobionych przez Prince’a”. Doszukują się wpływów Bjork i Kate Bush, czy ścieżki dźwiękowej “Drive”.

I choć wokalistka Niki & The Dove – Malin przyznaje się do fascynacji filmem, to jednak „Instinct” powstało znacznie wcześniej niż muzyka z „Drive”. Niki & The Dove zresztą uparcie odżegnują się  od wszelkich porównań – „jesteśmy oczywiście dziećmi naszych czasów, ale jeśli cokolwiek przetwarzamy w swojej muzyce, to tylko podświadomie. Naszymi inspiracjami są raczej inne formy sztuki – literatura, malarstwo, poezja.” “W głębi duszy jesteśmy zespołem soul” -  dodaje Malin uzasadniając niezwykłą emocjonalność utworów na „Instincts”.

Niki & The Dove to projekt powołany do życia w 2010r. w Sztokholmie przez dwójkę długoletnich przyjaciół - Malin Dahlstrom i Gustafa Karlofa. Debiutancki album „Instinct” musiał poczekać na swoją premierę ponad rok, ale jeszcze przed wydaniem wywołał niemal euforyczne reakcje krytyków. Oryginalne brzmienie Niki & The Dove zostało na tyle docenione, że płyta trafiła na  5. miejsce prestiżowej listy BBC Sound of 2012.

Okładka

Na „Instinct” Niki & The Dove tworzą swój własny, szalenie intrygujący świat. Każdy kolejny utwór jest jak odkrywanie nowego, nieznanego lądu. Na “Instinct” udało im się osiągnąć to, co wydaje się na pozór niemożliwe – nagrać płytę, która jest eklektyczna i spójna jednocześnie. Wszystkie pozornie odległe elementy zaskakująco układają się w doskonałą całość.

Już w czerwcu Niki & The Dove będzie można zobaczyć na żywo w Polsce! Zespół będzie jedną z tegorocznych gwiazd Brun Selector Festival.