Radiowe wieści 04'05

Mega zmiany
Duże zmiany w pszczyńskiej rozgłośni Mega FM.

Po zmianach własnościowych, przyszedł czas na zmianę formatu, programu i ludzi. Nowy format stacji to CHR. Radio promuje się hasłem „Najnowsze przeboje”. Stacja przedstawia serwisy informacyjne kwadrans po pełnej od 6.00 do 19.00. Rano flesze informacyjne pojawiają się co pół godziny. Serwisy drogowe prezentowane są w połowie godziny rano i po południu. Stacja z Wieży Ciśnień przy Kilińskiego przeprowadziła się na ulicę Batorego. Są też nowe głosy: Małgorzata Ciesielska (wcześniej Radio APLUAZ Wrocław i Radio Afera Wrocław), Rafał Fiałkowski (dawniej Blue FM Kraków) i Łukasz Tymków (wcześniej m.in. Radio Plus Gliwice i Radio Flash Katowice). Nowa ramówka wygląda następująco: od poniedziałku do piątku, od 6.00 do 12.00 Małgorzata Ciesielska i Rafał Fiałkowski, od 12.00 do 18.00 Joanna Kucia, od 18.00 do 23.00 Łukasz Tymków. W sobotę od 6.00 do 12.00 Małgorzata Ciesielska lub Rafał Fiałkowski, od 12.00 do 17.00 Jacek Stolecki, od 17.00 do 22.00 Łukasz Tymków. W niedzielę od 8.00 do 14.00 Małgorzata Ciesielska lub Rafał Fiałkowski, od 14.00 do 20.00 Joanna Kucia. Stacja przygotowała już pierwsze audycje i konkursy. Kolejne pomysły będę realizowane sukcesywnie.

Dance ma sens?
W nocy z 21 na 22 grudnia format rockowy Radia FLASH Kraków przestał całkowicie istnieć. Stacja zmieniła bazę muzyczną. Zamiast rocka można usłyszeć dance i pop. Utwory emitowane są z komputera. Ad.point nagrał tylko kilka jingli. Na antenie nie pada nazwa stacji, tylko 101,3 FM. Stacja wcześniej pożegnała się z całą ekipą tworzącą program krakowskiej stacji (m.in. z Mariuszem Kusiem i Alicją Abram). Nieoficjalnie mówi się, że lada tydzień na tej częstotliwości zadebiutuje Radio Planeta Kraków znane do tej pory z rynku śląskiego.

Nowy dyrektor
Ad.point pożegnał Rafała Żygla – dotychczasowego Dyrektora Programowego Radia FLASH Katowice, Radia FLASH Kraków oraz Radia Delta Bielsko-Biała. Stanowisko to objął dotychczasowy dyrektor Radia Planeta Katowice – Jacek Pluta.

Kradzież w Regionie!
W sobotę (20 grudnia br.) rano nieznani sprawcy okradli biuro promocji i reklamy Radia Region. Łupem złodziei padły dyski twarde komputerów dyrektora działu reklamy oraz Traffic Managera. Przypuszcza się, że kradzież danych stacji, może mieć związek z obecną napiętą sytuacją na rynku radiowym w Krakowie, tj. dużą konkurencją na rynku reklamowym.

A jednak 97,7 gra?
W poniedziałek 29 grudnia 2003 r. po godzinie 22.00 przez około 40 minut, częstotliwość 97,7 FM w Krakowie znów ożyła. Tym razem jednak za sprawą pirackiej stacji. Format: disco, dance, techno. We wtorek 30 grudnia przed 21.00 znów stacja nadawała. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna była to częstotliwość Eski Kraków, która czeka na rozwiązanie ponownego procesu koncesyjnego.

Radio dla Radzynia
1395 kHz – to częstotliwość nowej lokalnej stacji radiowej – Twoje Radio Radzyń Podlaski. Stacja zacznie grać już za kilka miesięcy. Rozgłośnia to część koncepcji Radia Wisła, tworzonego przez Polskie Fale Średnie.

Region z większą mocą
Radio Region Kraków 96,7 FM zwiększyło moc swego nadajnika. Dotychczas było to „zaledwie” 1 kW, a teraz to już 2 kW.

Kadry
*** Michał Kubik odchodzi z Radia Wanda do Radia RMF Classic. W Wandzie Kubik był dyrektorem programowym. Wcześniej pracował w RMF FM, gdzie prowadził razem z Tadeuszem Sołtysem poranki.
*** Karol Odrobina jest nowym prezenterem Złotych Przebojów Radia Wanda.
*** Od stycznia 2004 szefem muzycznym w Radiu Bogoria (Grodzisk Mazowiecki) jest Andrzej Cichocki. Zastąpi na tym stanowisku Rafała Wodzińskiego, który przeszedł do Radiostacji.
*** Jarek Tworek, Sylwia Pawłowska oraz Wojciech Musiał są nowymi głosami RMF FM.
*** Piotr Sadłoń przeszedł z Radia PLUS Tarnów do Radia Alfa Kraków.

Blue FM znów nadaje w...Krakowie!
W poniedziałek 5 stycznia wystartowało nowe radio w Krakowie – Blue FM 103,8 FM. Do startu stacja przygotowała się ponad rok. Dotychczas nadawała pod marką Echo Kraków (tylko muzyka z komputera). Stacja należy do Agory S.A. Jak wyglądał start rozgłośni? Były niebieskie róże, niebieskie krawaty a także niebiański, to znaczy niebieski tort w gębie. W obecności przedstawicieli lokalnych mediów otwarto szampany, mikrofon został "otwarty" już wcześniej. Radio Blue 103,8 FM zamierza teraz walczyć o eter krakowski.
Nazwa Blue FM jest w Krakowie znana. Natomiast program nadawany w Radiu Blue FM na 103,8 to nowa propozycja dla Krakowian, którzy do tej pory nie znaleźli ulubionej stacji radiowej, z którą chcieliby się związać na dłużej – tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele stacji. Radio Blue FM jest dla każdego, kto lubi słuchać dobrej muzyki, ale nie lubi ostrego heavy metalu, rapu i mocnego dance’u. „Radio Blue FM jest dla kogoś, kto mieszka w Krakowie i chce wiedzieć, co dzieje się w jego mieście” – czytamy w komunikacie prasowym.
Mówi Artur Ragan, dyrektor programowy Radia Blue FM: „Wierzę, że muzyka, którą proponujemy, spodoba się także tym słuchaczom, dla których nazwa Blue FM nie jest obca. „Najlepiej dobrana muzyka” to najtrafniejsze określenie, które charakteryzuje muzyczny format nowej stacji. Na antenie słuchacze usłyszą piosenki zarówno Tiny Turner czy Perfectu, jak i Robbiego Williamsa, Celine Dion czy Garou, czyli przeboje z dwu ostatnich dekad oraz nowości. Ktoś powie, że te gwiazdy śpiewają na wielu częstotliwościach... Sęk w tym, że jak dotąd – tylko my zadbaliśmy o ich właściwy dobór i układ. To trochę jak z ubraniem – liczy się dbałość o odpowiedni zestaw. Nasz jest barwny i zróżnicowany – to nasza specjalność. Nasza muzyka to zestaw różnorodnych utworów, który nie nuży i nie męczy zgiełkiem, który dostosowujemy do pory dnia. Chcemy stworzyć nastrój, w którym słuchacz może poczuć się wyjątkowo dobrze. Zakładamy, że nasi odbiorcy oczekują od radia najlepszej muzyki i zwięzłych, użytecznych informacji z miasta, w którym żyją. Szukają radia, które pozwoli im zacząć dzień w dobrym nastroju i w sposób jak najmniej inwazyjny towarzyszyć im będzie przez cały dzień.”
Lech Chodacki, Grupa Radiowa Agory S.A. dodaje: „W Krakowie Radio Blue FM to nowy muzyczny format, który już wcześniej dobrze sprawdził się w grupie innych naszych stacji działających pod wspólnym brandem Blue FM. Agora S.A. kupiła prawa do nazwy Blue FM ponad rok temu. W Krakowie korzystamy z tych doświadczeń pamiętając oczywiście o gustach i upodobaniach Krakowian.”
Format muzyczny stacji to AC. Informacje pojawiają się na antenie od 6.00 do 17.30. Trafiki pojawiają się rano i po południu. Grupą docelową stacji są odbiorcy w wieku 25-45 lat.

Bez Millera?
Jak zwykle z okazji Nowego Roku, prezes RMF FM Stanisław Tyczyński po północy złożył życzenia słuchaczom stacji. W tym roku były bardzo kontrowersyjne: „Słuchajcie kochani. Siedzę sobie w kraju, gdzie północ minęła już 2 godziny temu. Jestem człowiekiem szczęśliwym, a wiecie dlaczego? Włączam tutejszy telewizor i nie widzę w nim mordy Millera. Czego to i Wam w Polsce na najbliższy rok również, jako i sobie życzę”. Po przemówieniu zgodnie z coroczną już tradycją nadano krótki, kontrowersyjny jingiel stacji z tekstem: „Ujebała misia pszczoła... RMF FM”.

Z własnej stacji nadawczej
30 grudnia 2003r. o godz. 13.15 Radio Plus Lublin rozpoczęło nadawanie programu z własnej stacji nadawczej. Po długim okresie załatwiania spraw formalnych w październiku rozpoczęto prace budowlane. Dzięki sprzyjającej aurze w niespełna 3 miesiące zbudowano własną wieżę o wysokości 105 m., zwiększono również moc promieniowaną nadajnika z 10 do 25 kW. Obiekt zlokalizowany jest w Piotrkowie w pobliżu dotychczasowego miejsca nadawania – RTCN Boży Dar. Głównym powodem takiej decyzji były bardzo wysokie opłaty za dzierżawę miejsca w obiekcie EmiTel-a. 6 stycznia 2004 roku, poświęcenia stacji nadawczej Radia PLUS Lublin dokonał Abp Józef Życiński.

BOS-S już nie gra
Upadło kolejne lokalne radio – tym razem to Radio BOS-S w Oławie. Jak podaje dziennik "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska", „1 stycznia zamilkło oławskie Radio BOS-S. Teraz spore szanse na koncesję ma spółka związana z grupą Radia Eska”. Ostatnia piosenka ("Music" - John Miles), jak podaje gazeta, „wybrzmiała na 105,5 FM 31 grudnia tuż przed północą. Później lokalne radio BOS-S zamilkło. - Tak samo żegnało się ze swymi słuchaczami legendarne Radio Luxemburg - wspomina z żalem Dawid Wenzel, wieloletni prezenter oławskiej stacji.”
Stacja nadawała pięć lat. Właścicielem stacji jest Janusz Kilar. Przyczyną zaprzestania nadawania były kłopoty finansowe. Oławską koncesją zainteresowana jest spółka International Communication powiązana z ZPR-ami. Być może w miejscu BOS-Sa nadawać będzie Eska lub Gold FM.

To już 14 lat!
RMF FM 15 stycznia obchodził czternaste urodziny. Ubiegły rok dla stacji okazał się bardzo łaskawy, bo rozgłośnia podwyższyła swój udział w rynku słuchalności; uzyskany wynik 23,6% był najwyższy w historii radia. W grupie docelowej osób w wieku 20-39 lat udział RMF FM wyniósł aż 30,3%. (dane pochodzą z "Radio Track SMG/KRC") Przypomnijmy: dokładnie 15 stycznia 1990 roku, punktualnie o godzinie 12:00, RMF FM, pierwsze radio prywatne w Polsce, rozpoczęło nadawanie swojego programu z Krakowa. Dziś to największa i najbardziej nowoczesna ogólnopolska stacja radiowa. Założycielem i współwłaścicielem, pomysłodawcą i prezesem niezmiennie jest Stanisław Tyczyński. W październiku 1991 r. Radio RMF FM miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych. W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników a pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pół roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln osób.
Dziś RMF FM jest jedynym holdingiem medialnym w Polsce bez udziału kapitału zagranicznego. Radio RMF FM obejmuje zasięgiem terytorium niemal całego kraju, dociera do blisko 40 mln ludzi. Ma 47 systemów nadawczych, we wszystkich miastach wojewódzkich Polski – redakcje lokalne oraz w Zakopanem, studia zagraniczne w Waszyngtonie, Londynie, Moskwie, Brukseli, Wiedniu, Paryżu, Rzym, Berlin, Tel Avivie i Barcelonie. Zatrudnia 100 dziennikarzy krajowych i 10 korespondentów za zagranicą. Program radia oprócz nadajników naziemnych dostępny jest także drogą satelitarną i przez Internet. W każdym tygodniu RMF FM słucha średnio 22 mln słuchaczy, ponad 8,5 mln słuchaczy dziennie. Ze stacją związane były przez bardzo długi czas dzisiejsze gwiazdy telewizyjne: Ewa Drzyzga, Marcin Wrona, Bogdan Rymanowski. Obecnie najbardziej znanymi postaciami RMF-u są: Tadeusz Sołtys, Robert Konatowicz, Dariusz Maciborek, Tomasz Kasprzyk, Bogdan Zalewski, Tomasz Skory, Konrad Piasecki oraz rzecz jasna... smoczyca Matylda.

Wrocław dla Eski
Jakie stacje lokalne wybierają mieszkańcy Wrocławia? Według SMG/KRC (wrzesień-listopad 2003, udział w rynku) to Eska 104,9 FM (Wrocław) z udziałem rzędu blisko 12 %, następną stacją jest Radio Kolor Złote Przeboje (11,24 %). Dalej notują się: Radio Blue FM 106,1 FM – 7,3 %, Polskie Radio Wrocław – 2,83 %, Radio Aplauz – 2,6 %, Radio RAM 89,8 FM – 2,02 % oraz Katolickie Radio Rodzina – 1,1 %.

Gdańsk numerem jeden
Okazuje się, że mimo wielkiej konkurencji w eterze, wciąż dobrą pozycją mogą pochwalić się regionalne stacje radiowe spod znaku Polskie Radio. Jednym z takim przykładów jest wojewódzwtwo pomorskie, gdzie wśród lokalnych stacji pierwsze miejsce zajmuje Radio Gdańsk z udziałew w runku 5,18 %, Dalej lokuje się Radio PLUS (Gdańsk) – 4,98 %, Radio Trefl (Trójmiasto) –3,13 %, Radio Vigor FM (Słupsk) – 2,46 %, Radio Eska Nord (Trójmiasto) – 2,18 %, Radio Eska Trójmiasto – 2,06 %, Radio Weeekend (Chojnice) – 1,41 %. Dane: SMG/KRC (wrzesień-listopad 2003, udział w rynku).

10 na 10
Krakowska Alfa zakończyła obchodzenie jubileuszu dziesięciolecia stacji ogłoszeniem wyników plebiscytu na dziesięć najpopularniejszych piosenek znanych z anteny stacji. Pierwsza dziesiątka wygląda następująco:
1. Alphaville – Forever Young
2. Perfect – Nie płacz Ewka
3. Omega – Dziewczyna o perłowych włosach
4. F.R.David – Words
5. Budka Suflera – Jolka, Jolka pamiętasz
6. Bruce Springsteen – Dancing In The Dark
7. Chris De Burgh – The Lady In Red
8. The Rubbettes – Sugar Baby Love
9. Terry Jacks – Seasons In The Sun
10. Dire Straits – Private Investigation

"Dragony 2003" rozdane
W niedzielę 4 stycznia na antenie RMF FM zostały rozdane nagrody muzyczne "Dragony 2003". To stała pozycja antenowa RMF-u. Przez cały rok pod czujnym okiem Tomasza Kasprzyka, słuchacze wybierali poszczególne przeboje miesiąca. Na koniec roku, podsumowano cały ubiegły rok: "Przebojem Roku" został utwór "Bring Me To Life" amerykańskiej grupy Evanescence. Najlepszym polskim wokalistą został Robert Gawliński. Najlepsza polska wokalistka to Ewelina Flinta. Najlepszy polski zespół to grupa Myslovitz. Najlepszy wokalista zagraniczny to nie kto inny jak Garou. Najlepsza wokalistka zagraniczna to Kanadyjka Celine Dion. Najlepszy zespół zagraniczny to Evanescence. Polska płyta roku to Reni Jusis i jej ”Trans Misja”, natomiast zagranicznym albumem roku został „Life For Rent” Dido.

Jubileusz Markomanii
10 stycznia Trójka wyemitowała pięćsetną „Markomanię”. To program muzyczny Marka Niedźwieckiego nadawany w soboty od 16.00 do 20.00. Oprócz nowości, gości w studiu, najpiękniejszych i najkrótszych piosenek świata, szarej godziny oraz Pana Sułka, szczególne miejsce zajmuje Smooth Jazz Cafe – cotygodniowe spotkanie z okolicami muzyki spod znaku Diany Krall czy Michaela Franksa.

Zasłyszane na antenie
*** Program "Dedykacje" na antenie Wandy Kraków. Prezenter pyta się starszej słuchaczki, które lata najbardziej lubi. Słuchaczka odpowiada: "60-te, 70-te". Na co rezolutny prezenter odpowiada: "To specjalnie dla ciebie ta piosenka". Z głośników popłynęły nuty lat... osiemdziesiątych. To się nazywa twardy format... *** Początek stycznia. Serwis BBC dla stacji lokalnych. W pewnym momencie na antenie zupełna cisza. Za chwil parę słychać nerwowe przerzucanie kartek, potem stukanie klawiatury. O i nagle nawet normalny dźwięk oddzielający poszczególne informacje. I znów powtórka z rozrywki. W końcu dziennikarz decyduje się na ostatnią deskę ratunku – rezygnuje z jakichkolwiek dźwięków i czyta na sucho do końca serwis. Nie ma to jak renoma BBC...