Radiowe wieści '04'06

Nowy dyrektor już rządzi
Bardzo szybko nowy dyrektor programowy Radia Flash, Delta i Planeta – Jacek Pluta,

wprowadził konkretne zmiany w swoich stacjach. I tak: dawny Flash Kraków to Radio Planeta Kraków 101,3 FM. Również Flash Opole to dziś Planeta Opole 106,2 FM z nowym, dance’wym formatem. Bielskie Radio Delta to (już nie) jest „Twój rock”. W nocy z 12 na 13 lutego urodziło się nowe Radio Delta z hasłem: „Nasze rytmy budzą dzień” i np. „Najlepsze hity na 87,9 FM”. Jest to format zbliżony do Planety i Eski. Wieczorem ostrzej – dance, techno i hip-hop. Katowickie Radio Flash ma natomiast stać się rozgłośnią ze sporą dawką rocka .

Nowy format KRC
Od 14 lutego Radio KRC Ciechanów nadaje w formacie AC (Adult Contemporary). Na antenie pojawia się muzyka lat 80-tych (m.in. Fleetwood Mac, Eurythmics), lat 90-tych (m.in. Mike & The Mechanics, Roxette) oraz współczesna (m.in. Sugababes, Groove Coverage). Nie zabrakło miejsca również na nowe trendy. Muzyka hip-hipowa zniknęła z dziennej playlisty i pojawia się tylko w audycjach autorskich. Radio promuje hasło "Najlepsza muzyka w mieście - hity lat 80, 90 i współczesne przeboje". Nocami można usłyszeć sporo muzyki lat 80-tych. Radio stawia na przeboje chcąc odbudować swoją pozycję na rynku (w roku 2001 ok. 1% w woj. mazowieckim). Codziennie od 20 do 22 pojawia się pasmo audycji autorskich w których można usłyszeć np. blues, jazz, rock, muzykę religijną, techno). Grupa do której chce trafić stacja to ludzie w przedziale od 25 do 45 lat. Stacja mimo zmian zachowała swój religijny charakter poprzez audycje religijne pojawiające się kilka razy w ciągu dnia (m.in. codziennie Modlitwa Różańcowa). Muzyka stanowi 60-65% programu. Prezenterzy używają skróconej nazwy stacji "KRC".

Przeholowali z konkursem
28 950 złotych musi zapłacić Radio WAWa za dawanie konkursu "Co zrobisz za 100 tysięcy złotych?". Co zbulwersowało KRRiT? Deklaracja jednego z finalistów konkursu, że obetnie małego palca u prawej ręki. Konkurs naruszał przepisy ustawy o radiofonii i telewizji (audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym).

Lifting Jedynki
Program Pierwszy Poslkiego Radia został poddany lekkiemu liftingowi. Celem jest lepsze dostosowanie oferty programowej do rytmu dnia i stylu życia słuchaczy. Zmiany w ramówce Programu 1 dotyczą głównie układu ramowego i formatu pozycji antenowych. Opracowane zostały nowe pozycje programowe, przebudowano pasma popołudniowe i weekendowe, sformatowano także ofertę muzyczną. Trzonem nowego programu będą magazyny informacyjne, nadawane kilkakrotnie w ciągu dnia. Pojawi się też więcej słuchowisk Teatru Polskiego Radia – od dramatu przez sensację do komedii i farsy. Nie zabraknie publicystyki „z wyższej półki”, audycji Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, muzycznych audycji autorskich i programów popularyzujących naukę. Do opracowywania programów będą wykorzystywane archiwa Radia Wolna Europa i zbiory archiwalne Polskiego Radia. Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Kantareit zamiast Kowalewskiego
W poniedziałek 1 marca po raz pierwszy Robert Kantereit poprowadził popołudniową audycję „Zapraszamy do Trójki”. Zastąpił Michała Kowalewskiego, który za sterami ZD3 spędził ostatnie dwa lata, a teraz rozpoczął pracę w RMF FM przy „Faktach”. Robert Kantereit ma 34 lata, jest absolwentem wydziału politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Dotychczas był dziennikarzem Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Gdańsku. „W czasie dziewięciu lat pracy w radiu publicznym doskonaliłem swój warsztat dziennikarski pracując na różnych stanowiskach, od młodszego do starszego redaktora, zajmując się informacją i publicystyką” – mówi Robert Kantereit. „ Moje doświadczenia to setki audycji informacyjno muzycznych, w których kluczową rolę odgrywa żywy kontakt ze słuchaczami”.

Bis jak Radiostacja
Wszystko na to wygląda, że już niebawem Polskie Radio Bis będzie prezentowało całkiem nową formę. Do Biski władze Polskiego Radia ściągnęły dwie czołowe postacie Radiostacji: Michała Niewiadomskiego i Kamila Dąbrowę. Niewiadomski – do niedawna szef działu informacji w radiostacji będzie odpowiedzialny na serwisy informacyjne w Radiu Bis. Przypomnijmy – Polskie Radio postanowiło dotrzeć do młodych słuchaczy. Zmieniony zostanie więc program, serwisy informacyjne. Niewykluczone jest pojawienie się kolejnych osób z rozgłośni młodzieżowych. Na korytarzach PR spekuluje się również o bardzo możliwej zmianie nazwy stacji na bardziej docierającą do młodzieży.

Radość słuchania Trójki
1 marca Trójka zmieniła swoje brzmienie. Pojawiła się zupełnie nowa oprawa muzyczna serwisów informacyjnych oraz wszystkich audycji. Wszystkie zmiany przebiegają pod hasłem „Radość słuchania”. „Z nowej oprawy sygnałowej Trójki znikają chórki. Zastępują je głosy lektorów; kobiety i mężczyzny.”- mówi Jacek Dyląg, szef Nieustraszonych Łowców Dźwięków, studia, które przygotowało nową oprawę muzyczną dla Trójki. „Nowe jingle to prostota i dynamika. Są krótsze i zawierają w sobie jedynie to, co najważniejsze. Także znana z anteny linia melodyczna uległa skróceniu, przez co będzie lepiej zapamiętywana i zgrabniejsza. Ważną częścią oprawy jest identyfikacja prowadzących. Trójkę zawsze podpisywali ludzie z imienia i nazwiska. Baron, Łukawski, Rokos, Orzech, Szydłowska, Kostrzewa to elementy tej samej układanki. Nareszcie prowadzący „opieczętuje” swoją audycję.” Nieustraszeni Łowcy Dźwięków to oficjalny przedstawiciel firmy TM Century, która jest liderem na światowym rynku produkcji muzyki komercyjnej oraz jingli radiowych.

Rada wcale nie rada
No i mamy kolejną unieważnioną decyzję KRRiT. Okazało się, że KRRiT w stosunku do Radia Prokolor z Opola (Spółka Multimedia), Rada działała z rażącym naruszeniem prawa. Nie wiadomo na razie, jakie będą dalsze kroki spółki.

Tyczyński na czele
5 marca Stanisław Tyczyński objął funkcje Prezesa Zarządu BROKER FM S.A. oraz przewodniczącego Rady Nadzorczej Radio Muzyka Fakty Sp. z o.o. BROKER FM S.A. jest spółka matką grupy RMF i jednocześnie właścicielem Radia RMF FM. Markowi Dworakowi powierzono funkcje Wice Prezesa BROKER FM S.A. W tym samym dniu na stanowisko Prezesa Zarządu spółki Radio Muzyka Fakty powołany został Kazimierz Gródek, od wielu lat reprezentujący interesy spółek grupy RMF. Dyrektor Programowy radia RMF Tadeusz Sołtys oraz Dyrektor Generalny Ewa Miszczak- Dziurdzik jednocześnie objęli funkcje Wice Prezesów Zarządu Radia RMF FM. Tym samym Tadeusz Sołtys nie pracuje już na antenie stacji jako DJ.

Sylwia i Przemek o poranku
Tadeusza Sołtysa w porannym magazynie RMF-u „Wstawaj, szkoda dnia” zastąpił duet Sylwia Paszkowska i Przemysław Skowron. Sołtys prawie od początku istnienia stacji prowadził poranki (wcześniej w duecie z Michałem Kubikiem).

Wiśniewski stawia na Konin
Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, Michał Wiśniewski (Ich Troje) został mniejszościowym udziałowcem Radia Konin. Przypomnijmy: w grudniu 2003 stacja nie otrzymała koncesji, bo miała zaległości wobec ZaiKSu na kwotę ok. 900 tysięcy złotych. W drugiej połowie kwietnia rozgłośnia wyłączyła swój sygnał i odwołała się od decyzji KRRiT do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dzięki muzykowi, ZaiKS rozpoczął kolejne rozmowy ze stacją. Wiśniewski mówi: „Wynegocjowałem dla radia o połowę niższą kwotę”. Stacja będzie spłacać ją przez trzy lata.

Metz żegna się z Eską
Piotr Metz nie będzie już dyrektorem Eski Kraków. Metz zupełnie opuści branżę radiową. "Moje odejście z Radia Eska Kraków nie ma związku z jego obecną sytuacją. Jest to efekt moich przemyśleń. Zdecydowałem się opuścić branżę radiową" - powiedział dla Medialink.pl Piotr Metz.

TAK teraz gra!
Nową ramówkę zafundowało sobie i słuchaczom Radio TAK (Kielce). Po fatalnych badaniach z ostatnich miesięcy, dyrekcja rozgłośni postanowiła trafić do całkiem nowej grupy odbiorców na kieleckim rynku radiowym. Nowe gatunki muzyczne goszczące w szczególności wieczorem i w nocy na antenie Taka to hip-hop, reggae, odmiany rocka, techno, funky, R’N’B.

Nord milknie
Radio Eska Nord wyłączyła na żądanie URTiP-u swoje nadajniki. Przypomnijmy: stacja nie otrzymała ponownej koncesji w ubiegłym roku. Istnieje jednak jeszcze szansa na powrót w eter.

Puławy w eterze
W sobotę 1 maja 2004 r. punktualnie o północy w Puławach rozpoczęło nadawanie Twoje Radio Puławy. Rozgłośni można słuchać w mieście i okolicach na falach średnich na częstotliwości 1062 kHz. Radio nadaje swój program przez dwie godziny dziennie – rano od 7:00 do 8:00 i wieczorem – od 18:00 do 19:00. W pozostałym czasie retransmitowany jest sygnał regionalnej rozgłośni Polskiego Radia.

GOLD FM razy cztery
3 maja łódzkie Radio TKM FM przekształciło się w Radio 97,9 Gold FM. Stacja nadaje pod hasłem „Złote lata, złote hity”. Tym samym łódzki Gold jest czwartą stacją w sieci Gold FM ZPR’ów. I znowu przyszedł maj
Już raz trzeci Program 1 Polskiego Radia S.A. przeprowadza akcję MAJ POLSKIEJ PIOSENKI. „W ten sposób chcemy zamanifestować solidarność z polskimi artystami, twórcami piosenki, kompozytorami, autorami tekstów, wykonawcami i aranżerami - ze wszystkimi polskimi muzykami, których twórczość coraz częściej spychana jest na margines antenowej codzienności. Obecność polskich piosenek na antenach polskich stacji radiowych nie przekracza 30%” – mówi Paweł Sztompke, kierownik redakcji muzycznej Programu 1. Na antenie pojawiały się specjalne programy i koncerty.

Znamy Zdobywców
Już po raz czwarty ogłoszono wyniki plebiscytu Zdobywcy Eteru 2004 organizowanego przez MediaFM.net. Pierwsza dziesiątka najlepszych radiowców wygląda następująco:
1. Piotr Kosiński (Trójka)
2. Marek Niedźwiecki (Trójka)
3. Piotr Kaczkowski (Trójka)
4. Tomasz Strug (HIT FM)
5. Marcin Kydryński (Trójka)
6. Wojciech Mann (Trójka)
7. Beata Pawlikowska (Zet)
8. Janusz Weiss (Zet)
9. Roman Czejarek (Jedynka)
10. Kuba Strzyczkowski (Trójka)
W kategorii na program roku zwyciężył program Piotra Kosińskiego „Noc muzycznych pejzaży” (Trójka). W kategorii radiowiec bez mikrofonu wygrał Jacek Pluta (Dyrektor Programowy sieci Planeta i Radia Flash Katowice oraz Radia Delta Bielsko-Biała). Natomiast wydarzeniem roku okrzyknięto start RMF Classic.

Personalia:
*** Zbigniew Sapiński nie jest już szefem muzycznym Radia Centrum Lublin. Od 1 marca jego obowiązki przejął Łukasz Borowiecki.
*** Rafał Żygieł, który do niedawna był Dyrektorem Programowym Radia FLASH, został dj’em w Radiu Region 96,7 FM. Prowadzi poranki w Regionie.
*** Marcin Helbin pożegnał się z Radiem Eska Kraków. Od tej chwili został rzecznikiem prasowym Zarządu Dróg i Komunikacji w Krakowie. W następnym numerze krótka rozmowa z Marcinem Helbinem.
*** Piotr Metz opuszcza definitywnie Kraków i branże radiową. Będzie odpowiedzialny za muzykę w MTV i MTV Classic.
*** Piotr Zworski przeszedł z warszawskiego radia Kolor do Radia Plus również na stanowisko DJ’a.
*** Adam Czerwiński został mianowany dyrektorem muzycznym RMF FM, równocześnie został szefem trzyosobowego zespołu programującego muzykę w radiu RMF FM w skład którego wchodzą oprócz Adama Czerwińskiego, Jacek Fudała i Jan Kulig. *** Dominik Borkowicz objął funkcję szefa muzycznego w Radiu Eska Śląsk (99,1 MHz).
*** Nowym prezesem katowickiego Radia eM został ksiądz Edward Nalepa. Jednocześnie pełni również funkcję Redaktora Naczelnego tejże stacji. W latach 1996-2000 był redaktorem Radia Archidiecezji Katowickiej (Radio Arka). Natomiast ksiądz Joachim Oleś – współtwórca Arki, Plus Katowice i Radia eM odszedł z Radia eM i powraca do pracy duszpasterskiej. Ze stacji również odeszli: Sławomir Olejniczak i Dariusz Kubik.

Kuba Wajdzik