WiMP: Utwory, które brzmią..podobnie

MiniaturkaPowiedzenie mówi: ”jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze”. W przemyśle rozrywkowym i zyskach liczonych w milionach dolarów sprawa ”zapożyczeń” staje się tematem częstych sporów.

 

Dobrze wiedzą o tym muzycy, których twórczość jest często samplowana, ”pożyczana”, staje się ”bazą”, wykorzystywaną do pracy przy kolejnych kawałkach. Jak cienka jest granica między inspiracją a kopiowaniem? Wciąż trwa dyskusja dotycząca kawałka ”Blurred Lines” Robina Thicke. Artysta stworzył go do spółki z raperem T.I. oraz człowiekiem orkiestrą - Pharrellem Williamsem. Teraz wszyscy trzej mogą mieć problemy, ponieważ wytwórnia Bridgeport Music oskarża ich o zbyt duże podobieństwo linii melodyczej do twórczości zespołu, którym się opiekuje – grupy Funkadelic. Panowie stanowczo odpierają zarzuty i zgodnie z zasadą ”najlepszą obroną jest atak”, oskarżają Funkadelic oraz wytwórnię o pomówienie. Kto ma rację?

Zdjęcie

Jeszcze nie opadł kurz po starciu Thicke – Funkadelic, a mamy już kolejny skandal. Katy Perry wydała singiel ”Roar”. Słuchając go, Sara Bareilles, na pewno nie kryła zdziwienia, ponieważ nowy hit Katy jest zaskajująco podobny do jej utworu ”Brave”. Cały szkopuł w tym, że Sara swój utwór wydała w kwietniu. Czy kawałki są podobne? Perry inspirowała się twórczością Sary? Zdania są podzielone, awantura trwa.

Skąd czerpie swoje inspiracje Lady Gaga? Na to pytanie brakuje odpowiedzi nawet największym muzycznym umysłom tego świata. Wystarczy tylko przypomnieć jej sukienkę z mięsa czy przedziwne buty na koturnach. Jednak Madonna twierdzi, że podczas tworzenia muzyki, Lady Gaga mocno inspiruje się jej stylem. Kawałek Gagi ”Born This Way” był kością niezgody między obiema damami. Fani Madonny zarzucili, że Lady Gaga kopiuje utwór ”Express Yourself”. Mimo tych oskarżeń Madonna zaprosiła Lagy Gagę do wspólnej trasy koncertowej. Z niewiadomych przyczyn Lady Gaga odmówiła (może obrażona za pomówienia o plagiacie) i nie skorzystała z okazji, jaką dała jej cesarzowa muzyki pop. Od tej pory relacje obu pań, mówiąc delikatnie, są chłodne.

Powyższe przypadki mogą znaleźć swój finał w sądzie lub też nagle ucichną, a w kuluarach będzie plotkować się ile milionów dolarów warta była ugoda, zawarta aby uciszyć medialny szum.

Zupełnie inaczej wyglądał finał sporu pomiędzy zespołem The Verve i The Rollings Stones. ”Bitter Sweet Symphony” to jedna z najbardziej znanych melodii lat 90. Status hitu osiągnęła dzięki filmowi ”Szkoła Uwodzenia”. Gdy utwór już został okrzyknięty przebojem, o swoje upomniał się Mick Jagger. Sąd przyznał rację Stonesom, argumentując, że główny motyw muzyczny kawałka ”Bitter Sweet Symphony” bazuje na ”The Last Time”. Całkowite prawa autorskie zostały przyznane właścicielom. Konsekwencje tego wyroku dla zespołu The Verve są naprawdę druzgocące. Każde odtworzenie ”ich” kawałka skutkuje przelaniem na konto Stonsów wszystkich tantiem.

Opisane powyżej przykłady to tylko kropla w morzu awantur o prawa autorskie. WiMP przedstawia playlistę kilkudziesięciu najbardziej ”podobnych” kawałków ostatnich lat. Przesłuchaj i oceń, które z nich brzmią podobnie, a które to jasny przykład na skopiowanie czyjejś pracy.


Źródło: www.netfan.pl/www.dobracommunications.pl