Eurowizja: Skandal na Ukrainie

MiniaturkaNa Ukrainie doszło do skandalu, który wybuchł po wypowiedzi pana Swobody - członka rady politycznej nacjonalistycznej partii. Polityk oświadczył, że wybór ciemnoskórej artystki jak reprezentantki Ukrainy na tegoroczną edycję Eurowizji sprawi, że kraj będzie kojarzony z Afryką.

"Takie wypowiedzi są bardzo niebezpieczne. Świadczą one, że w partiach, które pozwalają sobie na takie oświadczenia, istnieją podstawy rasizmu" - skomentowała wczoraj Hanna Herman, doradczyni prezydenta Wiktora Janukowycza.

Zdjęcie

Swoboda miał na myśli, 33-letnią artystkę Gaitanę, która urodziła się w Kijowie w ukraińsko-kongijskiej rodzinie. Co ciekawe artystka większość swych utworów wykonuje w języku ukraińskim co odróżnia ją od wielu popularnych piosenkarek na Ukrainie, które spiewają po rosyjsku.

Decyzja o występie Gaitany w majowym konkursie Eurowizji w Baku była wynikiem głosowania jury i publiczności w sobotę (18 lutego). Media zastanawiały się czy artystka powtórzy sukces Rusłany - ukraińskiej zwyciężczyni konkursu z 2004 roku.

Temat dotyczący porównania Gaitany do Rusłany również został podjęty, tym razem przez członka rady politycznej Swobody, Jurij'a Syrotiuk'a, który stwierdził, że tegoroczna przedstawicielka Ukrainy nie ma szans na wygraną.

"Trzeba robić tak, jak Rusłana, pokazywać naszą ukraińską kulturę, naszą piosenkę. Tak, Gaitana śpiewa dobrze, ale ona nie reprezentuje naszej kultury, dlatego po raz kolejny przegramy" - powiedział w rozmowie z portalem NR2.ru.

"Eurowizja powinna być show, gdzie reprezentowane są talenty narodowe, a Gaitana jest talentem ponadnarodowym. (...) Lepiej byłoby, gdyby na konkurs pojechał człowiek, który reprezentuje wyłącznie Ukrainę, a wychodzi tak, że my nie chcemy ukazywać własnej twarzy. I Ukraina będzie kojarzona z innym kontynentem, z jakąś Afryką" - dodał nacjonalistyczny polityk. Widać swoboda wypowiedzi pana Swobody nie zna granic...