Masz radio, tv, komputer-będziesz płacił abonament

MiniaturkaKRRiT przygotowała nowe rozporządzenia dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ich założenie jest proste - płaci każdy, kto posiada w swoim domu energię elektryczną oraz radio, tv lub komputer.

Taką wiadomośc przekazał w Programie Trzecim Polskiego Radia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

Dworak poinformował, że sporządzono dwa projekty nowelizacji ustawy dotyczącej mediów. Pierwszy projekt dotyczy zmian, które powinny zostać wprowadzone w pierwszej kolejności, a drugi natomiast zawiera zasadnicze zmiany, które wymagają konsultacji społecznych. Pierwszy projekt będzie gotowy w ciągu kilku tygodni. Ma on na uwadze między innymi wyroki Trybunału Konstytucyjnego odnoszące się do opłat koncesyjnych i cyfryzacji. Ponadto jego zadaniem będzie wprowadzenie bardziej skutecznego systemu dotyczącego zbierania abonamentu. Przewodniczący wspomniał, że w 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż abonament powinien być ściągany. Rada zaproponowała, aby budżet państwa płacił abonament za osoby, które są zwolnione z jego płacenia. Dworak jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że możliwości budżetu są ograniczone w tym zakresie.

Zdjęcie

Nowe założenia mówią, że płacić musi każdy, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, ma radio, telewizor lub komputer. Jeśli osoba nie ma żadnego z tych urządzeń, to musi wystąpić o zwolnienie z abonamentu. Według Dworaka wzrost ściągalności abonamentu spowoduje, że w przyszłości bedzie można go obniżyć. Dodał, że osoby, które nie płacą abonamentu, będą ostrzegane o wpisie do Krajowego Rejstru Długów.

Przewodniczący Krajowej Rady obliczył, że w tym roku uda się zebrać z abonamentu 470 milionów złotych, czyli więcej, niż kalkulowano wraz z poczatkiem roku. Dworak liczy na to, że w przyszłym roku uda się zebrać jeszcze większą sumę co pozwoli mediom na właściwe wypełnianie misji.

Zdjęcie

Ponadto dziennikarze zbierający materiały powinni mieć podobną ochronę prawną, jak funkcjonariusze publiczni,ponieważ wg Dworaka wszystkie rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo dziennikarzy są potrzebne. Natomiast jeśli chodzi o opinie o upolitycznieniu mediów publicznych to wg Dworaka sytuacja jest lepsza, niż półtora - dwa lata temu i stwierdził, że nie tylko w Polsce politycy próbują wpływać na media.