Koko Euro, ale czy na pewno Spoko?

MiniaturkaCudzoziemcy odwiedzający Polskę podczas Euro będą myśleć „co za dziwny kraj”. Kraj, w którym praktycznie nie ma autostrad, którego stolica to jeden wielki plac budowy, a Stadion Narodowy przypomina gigantyczny wiklinowy koszyk. A kiedy usłyszą piłkarski hymn „Koko Euro Spoko”, zbaranieją do końca.

Od kilku dni cała Polska żyje kiczowatą, pseudoludową piosenką wyśpiewywaną przez chór wiekowych pań zwanych Jarzębinami. Przyśpiewka owa wygrała konkurs na polski hymn Euro 2012. W konkursie emitowanym przez telewizję publiczną wzięły udział wielkie gwiazdy: Feel, Wilki i Maryla Rodowicz, wykonawczyni hitu mundialu z 1974 roku. Okazało się, że uznani wykonawcy zaprezentowali piosenki nudne lub po prostu złe. Nic dziwnego, że widownia zagłosowała na żenującą, ale wyróżniającą się spośród innych folklorystyczną przyśpiewkę okraszoną discopolowym bitem i jarmarcznym tekstem.

Zdjęcie

Początkowo sprawa zakrawała na żart, tak jakby ktoś specjalnie robił sobie jaja. Ale tak naprawdę to zimna kalkulacja. Wkrótce okazało się jednak, że właściwie jest to plagiat utworu Wojciecha Kilara. Zarówno „Koko…” Jarzębin, jak i „Kogut” wybitnego kompozytora oparte są na tej samej melodii ludowej. Jednak w przypadku Jarzębin to zwykłe pójście na łatwiznę. Pomysł na start chóru wiejskich gospodyń został ewidentnie „zerżnięty” od Rosjan. Nasi wschodni sąsiedzi wysyłają w tym roku na Eurowizję śpiewające w podobnym stylu Buranowskie Babuszki. W Rosji zespół złożony z babć został wymyślony tak, że zrobił furorę, u nas nieudolna fuszerka wzbudziła uśmiech politowania.

Autorzy „Koko..” pod przykrywką promocji polskiej tradycji chcą zarobić na pomyśle, który ściągnęli od innych. Dla mnie jest to nie tylko żenada, ale i nieuczciwość. Ta piosenka pogłębi jeszcze bardziej negatywny stereotyp Polaka zagranicą. Do tej pory byliśmy znani jako zacofani pijacy i złodzieje. Teraz będą jeszcze myśleć, że cała polska muzyka jest podobna do „Koko Euro Spoko”. Mamy duże szanse, aby w czerwcu stać się ogólnoświatowym pośmiewiskiem.

Autor: Robert Patoleta
Źródło: http://robertpatoleta.bloog.pl