Rocznica urodzin twórcy pierwszego syntezatora Mooga

Miniaturka23 maja obchodzimy 78 rocznicę urodzin Roberta Mooga, pioniera muzyki elektronicznej i konstruktora pierwszego syntezatora Mooga. Google z tej okazji przygotowało tzw. google doodle, urzadzenie przypominające syntezator. Każdy użytkownik Internetu może dziś spróbować swoich sił i przez chwilę poczuć się jak producent muzyczny korzystając z serwisu www.google.pl.
 
Robert A. Moog (znany również jako Bob Moog), urodził się 23 maja 1934 r. w Nowym Jorku, a zmarł 21 sierpnia 2005 r. w Asheville. W 1953 roku uzyskał tytuł licencjacki z fizyki w Queens College. Cztery lata później zdobył kolejny tytuł, tym razem z z inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Columbia. Naukę zakończył dyplomem doktora fizyki inżynierskiej na Uniwersytecie Cornella.

Zdjęcie

Syntezator Moog

Syntezatory Mooga były pionierami na rynku instrumentów elektronicznych. W 1963 roku Robert Moog stworzył pierwszy, nowoczesny i w pełni konfigurowalny syntezator analogowy, który został zaprezentowany w 1964 na zjeździe Audio Engineering Society (AES). Pierwsze tego typu instrumenty były syntezatorami modularnymi o sporych rozmiarach. W 1971 roku na rynku pojawił sie Minimoog Model D, który był mobilnym syntezatorem i posiadał wszystkie najważniejsze funkcje. Ten model do dziś jest uznawany za najpopularniejszy syntezator Mooga. W 2004 roku pojawił sie ostatni model instrumentu - Minimoog Voyager.

Polscy artyści, którzy korzystali z minimooga to m. in. Czesław Niemen i Józef Skrzek.