Showbiznes - sztuka manipulacji

MiniaturkaTaki tytuł i takie motto mogłaby mieć książka, nad którą pracuję. Zdecydowałem się ujawnić prawdę o dziedzinie nazywanej popularnie „rozrywką”. Rozrywka to tylko nazwa umowna, bo za kulisami tegoż przemysłu znajduje się wyrachowana gra o wpływy, pieniądze i seks. To świat szachrajstwa i intryg, z którymi już na samym początku zderza się każda celebrytka.

Zdjęcie

Po dziesięciu latach pracy w tej branży posiadam już na tyle dużo materiałów i przemyśleń, aby podzielić się nimi z czytelnikami. Jakiś czas temu wspomniałem na Facebooku, że przygotowuję opracowanie na temat polskiego showbiznesu. Teraz mogę ujawnić więcej szczegółów. Będzie to fabularyzowana  powieść o showbiznesie widzianym oczami początkującej celebrytki. Inspiracją było dla mnie dzieło markiza de Sade „Justyna, czyli nieszczęścia cnoty”. Moja praca będzie miała podobną strukturę i przesłanie, co powieść skandalisty sprzed ponad dwustu lat.

Opisywana przeze mnie fikcyjna gwiazdka, tak jak Justyna de Sade’a ,przechodzić będzie kolejne etapy, w jej przypadku związane z karierą i popularnością. Tak jak ona będzie upodlona i boleśnie doświadczana. Zapewniam jednak, że zakończenie okaże się zaskakujące. W mojej powieści ujawnię skrzętnie skrywane skandale, smaczki z życia salonów, pikantne sceny, czasami szokujące, czasami irytujące. Celem nadrzędnym mojej książki jest przede wszystkim ukazanie mechanizmów, jakimi podlega świat rozrywki od strony psychologicznej, i w dobie kryzysu – od strony marketingowej.

Zdjęcie

Wiele z tematów poruszałem na blogu. Dużo miejsca poświęcę skutkom popularności. Będzie więc o znanych ludziach uzależnionych od alkoholu, narkotyków i seksu. O celebrytkach, których taśmy porno krążą w środowisku (a one nawet nie podejrzewają ich istnienia). Napiszę o toksycznych związkach, relacjach z niewłaściwymi osobami, szokujących upodobaniach i typowym dla tej branży gwiazdorzeniu. Będzie o samotności, zagubieniu i wypaleniu związanym zarówno ze szczytem kariery, jak i upadkiem.

Poza kwestiami obyczajowymi zamierzam poruszyć kwestię ciągłej walki o popularność, pieniądze i władzę, zarówno na poziomie jednostki, jak i instytucji. Ujawnię, jakie sztuczki stosują celebrytki, kiedy chcą usunąć konkurencję. Opiszę, czym zajmowały się niektóre znane panie, które twierdzą, że robiły zagraniczne kariery. Podam ile celebrytki, w tym nasza jedna, jedyna „królowa”, płacą za ustawki z paparazzi. Napiszę też, w jaki sposób jedna ze stacji telewizyjnych manipulowała widzami swoich talent show. A także, w jaki sposób w rzeczywistości dobierani są uczestnicy jednego z popularnych talk show.

Zdjęcie

Szczególną uwagę zwrócę na to, w jaki sposób obecnie „odkrywani” są celebryci. Okazuje się, że odkąd wymyśliłem Sławka Oborskiego jako domniemanego narzeczonego Joli Rutowicz, wiele się zmieniło. Za celebrytkami, które pojawiły się nagle w ostatnich miesiącach, stoją duże pieniądze. Mówiąc w uproszczeniu – obecność w niektórych mediach można po prostu kupić. I to naprawdę za dużą kasę. W jaki sposób się to odbywa – pokażę w swojej książce.

W showbiznesie funkcjonuje zasada, że wszystkich należy upiększać i idealizować. Przecież na sprzedawaniu ułudy zarabia się najwięcej. Czas więc na książkę, w której pokażę, że w rozrywce kasę często zbija się na zakłamaniu i manipulacji. Może dzięki temu niektórzy spojrzą na ten kolorowy świat z większym przymrużeniem oka.

Zdjęcie

Ku*wa jest drogim dzieckiem natury, porządnisia zaś jej odpadkiem.
Donatien Alphonse François de Sade

Autor: Robert Patoleta
Źródło: www.robertpatoleta.bloog.pl