Gala Fryderyki 2013 już 25 kwietnia!

Miniaturka25 kwietnia odbędzie się najważniejsze wydarzenie polskiego przemysłu muzycznego – gala wręczania nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk.Gala odbywa się raz do roku.

 

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty. Galę transmitować będzie TVP2 oraz TVP Kultura. Podczas uroczystej gali na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią między innymi grupa Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry strażackiej, Maria Peszek, Hey, Józef Skrzek i SBB oraz finalistka The Voice of Poland Natalia Sikora. Na scenie nie zabraknie też artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii Debiut Roku, w tym Kari Amirian, Meli Koteluk, a także Skubasa. Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka, Artur Orzech oraz Piotr Metz.

Zdjęcie

Jak co roku, Akademia Fonograficzna uhonoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście panu Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); legendarnemu saksofoniście jazzowemu panu Tomaszowi Szukalskiemu „Szakalowi” (muzyka jazzowa) oraz wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu jurorowi Konkursów Chopinowskich w Warszawie – panu profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).

Lista laureatów pozostałych Fryderyków, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali, która jest nie tylko najbardziej prestiżową galą muzyczną w Polsce, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę. W tym roku pośród nominowanych znaleźli się między innymi Hey, Monika Brodka, Maria Peszek, Skubas, Mela Koteluk, T.LOVE, Luxtorpeda, Lemon, Atom String Quartet i Adam Bałdych. Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk znajduje się na stronie www.galafryderyk.pl.

W tym roku organizatorzy nagród podnoszą poprzeczkę i dostosowują kategorie nagród do multigatunkowej rzeczywistości współczesnego europejskiego rynku. Nowa koncepcja, nawiązując do europejskiego modelu wyróżnień muzycznych - w tym najpopularniejszych  brytyjskich nagród Brit Awards, ogranicza liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody. Przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach zamiast, jak było dotychczas, 39 statuetek w 39 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

Fryderyk to nagroda, której przebieg śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku ponownie transmisję z gali pokaże TVP2 25 kwietnia o 22.35 a także TVP Kultura o g. 19.

Źródło: www.netfan.pl/www.galafryderyk.pl