RED BULL MUSIC ACADEMY 2004

Bitwa już wygrana, ale podróż dopiero przed nimi. Jury RED BULL MUSIC ACADEMY zakończyło właśnie trudne zadanie przeglądania zgłoszeń nadesłanych przez około 2 000 muzyków z 70 różnych krajów świata.

Po kilkutygodniowej analizie wybrano dwie trzydziestoosobowe grupy producentów, DJ-ów i muzyków. Za około dwa miesiące wszyscy wyruszą z Europy, Ameryk, Australii, Azji i Afryki, by spotkać się w jednym miejscu: w Rzymie. Polskę reprezentować będzie Filip Bajak z Łodzi.

Każdy uczestnik będzie kulturalnym attaché swojej rodzinnej sceny muzycznej. W poprzednich edycjach wśród uczestników RED BULL MUSIC ACADEMY znaleźli się m.in.: filipiński DJ odnajdujący rzadkie 45”-tki na Bronxie, kolumbijski poeta, gitarzysta basowy i eksperymentujący producent, tancerz, promotor klubu, a także przyszły DJ jazzowy z Finlandii (prowadzący klub z sauną). Różnorodność ideologii i umiejętności Akademii stworzy unikalne środowisko, w którym uczestnicy będą się uczyć zarówno od siebie, jak i wykładowców. Spędzą tu czas na wypróbowywaniu nowych umiejętności i koncepcji – przed nimi niekończące się sesje muzyczne, dwa tygodnie poszukiwań muzycznych i zabawy.

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na gospodarza tegorocznej Akademii niż Rzym? Stolica, miejsce spotkań wielu różnych regionalnych nurtów tworzących współczesne Włochy. W Rzymie różnorodność ludzi dorównuje ich entuzjazmowi, a barwna historia i tradycja są równie ważne jak najnowocześniejsza technologia produkcji samochodów wyścigowych. Włochy są z pewnością krajem „człowieka renesansu” czy uomo universale, zainspirowanego twórcy o szerokiej gamie talentów i zainteresowań – model pasujący do wielu uczestników Akademii!

Na każdej wybrukowanej uliczce tego nieustannie żyjącego miasta można odnaleźć historyczne skarby i pomniki z prawie 3000 lat cywilizacji. Włochy są zjednoczonym państwem dopiero od 100 lat - ta młodość tworzy dynamikę, którą widać w ludziach debatujących o tożsamości swego kraju przy porannej filiżance cappuccino. Podobnie Rzym, który wypełniony jest muzyką – starą i nową. Na wielopoziomowych powierzchniach wystawowych moda oraz sztuka tworzą tło dla futurystycznych dźwięków Italo-disco i rytmów wywodzącej się stąd muzyki dancehall. W tym samym czasie z małych kawiarni dobiegają romantyczne dźwięki muzyki włoskich kompozytorów takich jak Verdi, czy Ennio Morricone.

Właśnie w tej scenerii znajdą się uczestnicy i wykładowcy RED BULL MUSIC ACADEMY, którzy występować będą w licznych klubach miasta i grać obok współczesnych włoskich artystów. Oni oraz wszyscy ci, którzy będą oglądać poszczególne imprezy w internecie, będą mieli możliwość zapoznania się ze współczesną kulturą włoskiego dance od podszewki. Niektóre z ogólnodostępnych warsztatów odbywać się będą w Wiecznym Mieście, pomagając w nawiązaniu przyjaźni oraz kontaktów między tubylcami i ich międzynarodowymi kolegami.

Codziennie, od 3 października do 5 listopada 2004, najważniejsze wydarzenia i wybrane fragmenty warsztatów zamieszczane będą na www.redbullmusicacademy.com i natychmiast dostępne dla światowej widowni. Sesje te zostaną dodane do rozbudowanego archiwum poprzednich siedmiu edycji Akademii i obejmującego informacje oraz wywiady z dotychczasowymi wykładowcami takimi jak Beat Junkies, Robert Owens, Carl Craig, Storm, A-trak, Gilberto Gil, Bob Moog, Michael Reinboth oraz Prince Paul.


Celem RED BULL MUSIC ACADEMY jest wsparcie osób posiadających muzyczną wizję w odnalezieniu potrzebnego im natchnienia i w odważnym dążeniu do realizacji marzeń. To również umożliwienie osobom żyjącym i oddychającym muzyką spotkania innych osób reprezentujących całą gamę kultur oraz przekonanie się, że melodia i rytm mogą nieść uniwersalne przesłanie. Akademia tworzy przestrzeń, gdzie zasady tzw. przemysłu nie obowiązują, gdzie to jaką ma się fryzurę i jak drogi sprzęt traci znaczenie. W tym otwartym środowisku uczestnicy Akademii mają swobodny dostęp do najbardziej aktualnych i praktycznych informacji o nowoczesnej sztuce robienia muzyki i rynkowej walce przetrwania. Jak skomentował to pionier syntezatorów, Bob Moog, siedząc na jednym z wykładów „Dostęp do tego typu informacji to ogromne szczęście. Nie znajdzie się ich w żadnych muzycznych czasopismach”.

Akademia to wyjątkowe wydarzenie, które budzi entuzjazm wszystkich uczestniczących, od popularnych producentów drum’n’bass do 60-letnich weteranów reggae. Te dwa tygodnie będą z pewnością niezapomnianym, emocjonalnym przeżyciem dla uczestników. Przygoda nie skończy się jednak wraz z zamknięciem drzwi Akademii. Nawiązane tu przyjaźnie i zdobyta wiedza przetrwa i znajdzie swe odbicie w ich muzycznej twórczości.


 

O RED BULL MUSIC ACADEMY

Warto uwierzyć w to co powszechnie mówi się o RED BULL MUSIC ACADEMY: to miejsce, w którym kreatywność miesza się z codzienną inspiracją, rozpalając umysły i poruszając ciała. To miejsce, w którym oryginalność wznosi się ponad pieniądze a pomysły cenione są bardziej od własnego ego.

Każdego roku wybrane miasto świata zamienia się w kolejną Akademię, z wieloma studiami i klimatami muzycznymi. W samym jej sercu znajduje się sala wykładowa, gdzie uczestnicy rozwijają się poprzez inspirację i gdzie zaproszone osoby własnymi słowami opowiadają historie swojego życia.

W RED BULL MUSIC ACADEMY co roku uczestniczy sześćdziesięciu DJ-ów i producentów r z całego świata, reprezentujących zróżnicowane muzyczne krajobrazy, kultury i ideologie. Podczas dwóch czternastodniowych semestrów uczestnicy poznają swoje niezwykłe osobowości, a ich myśli łączą się, mieszają i zderzają z bitami Podczas każdej sesji, uczestnicy Akademii wymieniają się ważnymi wskazówkami, obalają muzyczne mity i poznają historię muzyki, odnajdując jednocześnie nowe kierunki pasji ich życia, jaką jest muzyka.

Historia RED BULL MUSIC ACADEMY zaczęła się na pierwszej sesji w Berlinie (1998). Od tego czasu Akademia odwiedziła takie miasta jak Londyn, Sao Paulo, Kapsztad, Nowy Jork i Dublin. Akademię tworzą jej uczestnicy, wykładowcy a także lokalni i międzynarodowi członkowie zespołów muzycznych. Wszyscy obecni mają tu swój wkład w postaci pomysłów i perspektyw, nadając każdej Akademii jej specyficzny charakter.

Więcej informacji na www.redbullmusicacademy.com