PFM oficjalnie uznana organizacją pożytku publicznego

"Warszawa, 17 sierpnia 2004 r. - Starania o nadanie Fundacji przez sąd statusu takiej organizacji zakończyły się sukcesem

20 lipca 2004 r.

Polska Fundacja Muzyczna (www.pfm.art.pl) - powołana z inicjatywy ZPAV - jest fundacją środowiskową, działającą aktywnie wśród artystów, wykonawców, muzyków, firm fonograficznych, managerów, agencji koncertowych oraz innych fundacji i stowarzyszeń.

Celem statutowym PFM jest niesienie pomocy Artystom Muzykom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. PFM ma podstawowe narzędzia, by w sytuacjach tego wymagających, wspierać, organizować i koordynować działania na rzecz osób, których sytuacja, choroba lub przypadek losowy wymagają pomocy.

Podstawowym założeniem PFM jest wspieranie jej przez samych Artystów-Wykonawców. „Będziemy promować misję PFM i przekonywać środowisko, że warto wspomagać fundusz instytucji, mogącej w przyszłości być źródłem pomocy dla nich samych” – zapowiada Magdalena Turowska-Kowalczyk, Dyrektor PFM. „Oprócz tego będziemy oczywiście starać się pozyskiwać pomoc finansową i rzeczową od innych osób fizycznych i instytucji” – dodaje Turowska.

Zgodnie z artykułem 27. Ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariacie, od 1 stycznia 2004 r., każdy podatnik - osoba fizyczna może przeznaczyć 1% swoich podatków za dany rok podatkowy na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego. Twórcy fundacji chcieliby, aby główną bazę pomocową stanowiły właśnie te jednoprocentowe wpłaty.

Fundacja gromadzi środki, które stworzą fundusze pomocowe, będące w gotowości do bieżącego reagowania w skali i przypadkach mniej problemowych. Pomoc taka będzie sformalizowana w oparciu o regulamin i precyzyjne dane o tym: kto, w jakich sytuacjach i na co może liczyć, w ramach pomocy ze strony PFM. Według wszelkich szacunków fundusz pomocowy po zebraniu podstawowych środków i opracowaniu zasad dysponowania nimi może ruszyć najwcześniej w pierwszym kwartale 2005 r.

Poza tymi dwoma głównymi nurtami PFM podejmuje starania o zorganizowanie systemowych rozwiązań dla grupy zawodowej Artysta-Wykonawca, z dziedziny różnych ubezpieczeń, opieki zdrowotnej, doradztwa inwestycyjnego, opieki emerytalnej i innych.

W Radzie Fundacji zasiadają: Magda Umer, Kayah, Kuba Sienkiewicz, Andrzej Puczyński i Andrzej Korczak.

Osoby zainteresowane wsparciem grona dobroczyńców PFM mogą dokonywać wpłat na poniższe konto: Polska Fundacja Muzyczna, ul. Kruczkowskiego 12/2, 00-380 Warszawa
NORDEA Bank Polska S.A. I oddział w Warszawie 22 1440 1101 0000 0000 0325 8057
z dopiskiem: 1% podatku dla OPP
Dodatkowych informacji udziela: Marta Gamdzyk, Estimage Public Relations,
tel.: (22) 847 68 89, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.