PRO-MUSIC - legalne strony z muzyką

PRO-MUSIC wprowadza index legalnych serwisów muzicznych
- 25.000 osób odwiedza każdego miesiąca edukacyjną stronę internetową poświęconą muzyce w sieci. Lokalna wersja witryny powstała już w trzecim kraju europejskim - we Włoszech


Prowadzona przez przemysł fonograficzny kampania na rzecz promocji legalnej muzyki w internecie weszła w kolejny etap wraz z publikacją na mającej już rok stronie www.pro-music.org nowego indeksu legalnych cyfrowych serwisów muzycznych.

Indeks zawiera obszerny spis legalnych serwisów on-line na całym świecie, które oferują dostęp do plików z muzyką i możliwość ich pobrania. Na liście można znaleźć ponad 100 stron internetowych, oferujących muzykę w praktycznie wszystkich zakątkach świata, informacje o liczbie plików dostępnych w tych serwisach, rodzaju repertuaru, linki do poszczególnych serwisów. Indeks będzie systematycznie uaktualniany wraz z powstawaniem nowych serwisów i rozszerzaniem repertuaru.

W ciągu roku funkcjonowania strony pro-music liczba legalnych muzycznych serwisów on-line gwałtownie wzrosła. Kiedy strona powstawała, w Europie i USA istniało zaledwie około 20 serwisów oferujących katalog 200.000 utworów. Zamieszczony dziś indeks zawiera informację o 100 stronach z muzyką, w tym niedawne uruchomienie legalnego serwisu Napster w Wielkiej Brytanii. Średnia oferta w większych serwisach to ponad 500.000 utworów.

Strona www.pro-music.org została uruchomiona w maju 2003 roku z inicjatywy międzynarodowej koalicji muzyków, artystów wykonawców, wytwórni fonograficznych oraz handlowców. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja cyfrowych serwisów muzycznych oraz obalenie mitów o piractwie w internecie.

Z rocznicą pro-music zbiegło się uruchomienie włoskiej wersji witryny. Strona www.pro-music.it po raz pierwszy pojawiła się w sieci w tym tygodniu przy wsparciu włoskich firm płytowych, menadżerów, artystów i autorów zrzeszonych w organizacji autorskiej SIAE.

Lokalne wersje pro-music
Pierwszym krajem, który wprowadził własną wersję pro-music były Niemcy. Witryna www.pro-musicorg.de została uruchomiona przez niemiecki organizacje przemysłu fonograficznego podczas targów Popkomm w sierpniu 2003 roku.

Francuska strona pro-music www.promusicfrance.com ruszyła w styczniu 2004 roku podczas MIDEM, przy wsparciu Ministra Kultury Francji oraz koalicji producentów fonograficznych, autorów, kompozytorów, wydawców, handlowców i managerów.

Międzynarodowa strona - statystyka
Główną, międzynarodową stronę odwiedza miesięcznie ok. 25.000 internautów (w pierwszych sześciu miesiącach po otwarciu stronę odwiedzało miesięcznie średnio 16.000 osób). W kwietniu 2004 roku najwięcej wejść odnotowano kolejno w USA, w Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Włoszech, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Meksyku, Szwecji, Autralii, Austrii i Brazylii - w sumie stroną odwiedzili internauci z ponad 100 krajów.

Miesięcznie odnotowuje się również ponad 1000 pobrań narzędzi, w tym w formacie pdf, służących do de-instalacji lub wyłączenia funkcji "udostępnij" (upload) oprogramowania P2P, a także informacji o prawach autorskich i pokrewnych oraz bezpieczeństwie w sieci, przeznaczonej dla biznesu, instytucji państwowych i ośrodków edukacyjnych.