Fundacja Peace Festival prezentuje Life Festival

MiniaturkaLife Festival Oświęcim, na którym wystąpiły takie gwiazdy jak Sting czy Peter Gabriel, w ciągu zaledwie czterech lat awansował do grona czterech najważniejszych polskich festiwali.

 

LFO na stałe wpisało się już do kalendarza wielkich wydarzeń muzyczno-kulturalnych w naszym kraju, a było to możliwe za sprawą, powołanej do życia w 2009 roku, Fundacji Peace Festival. Za sterami fundacji stoi Darek Maciborek, znany dziennikarz muzyczny radia RMF FM, który jako rdzenny oświęcimianin postanowił „odczarować” to 40-tysięczne miasto, kojarzone globalnie jedynie z muzeum Auschwitz-Birkenau. „Podczas rozmów z obcokrajowcami często byłem pytany o to, skąd pochodzę. Nazwa Oświęcim nikomu nic nie mówiła, natomiast każdy kojarzył nazwę Auschwitz z jego tragiczna historią. Zdałem sobie sprawę, że to piękne, zielone , 40-tysięczne miasto na dobrą sprawę nie istnieje, w świadomości przeciętnego Europejczyka – dotyczy to również wielu naszych rodaków. Powołałem Fundację Peace Festival, aby poprzez organizowany przez nią Life Festival Oświęcim zmienić postrzeganie tego miasta, a jego tragiczna historia tylko wzmacnia siłę płynącego stąd pokojowego przesłania. To także swoiste odczarowywanie tego miasta ” – mówi Darek Maciborek.

Obrazek

Najważniejszymi celami statutowymi Fundacji są:

- organizacja międzynarodowych festiwali, w których udział ma być przeżyciem artystycznym, ale też formą refleksji i wyrazem poparcia dla pokojowej idei festiwalu,
- propagowanie pokojowego przesłania, wypływającego z miasta największej zagłady ludzi różnej narodowości w czasie II wojny światowej, mające na celu zmianę stereotypowego patrzenia na świat, walkę z rasizmem, antysemityzmem, uwrażliwienie na odmienność oraz szukanie tego co łączy, a nie dzieli ludzi o odmiennych przekonaniach i tradycjach,
- promocja miasta Oświęcim i polskiej kultury poprzez działania edukacyjne w obszarze kultury muzycznej i artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk wizualnych, teatralnych i filmowych.

Cele fundacji trudniej byłoby zrealizować, gdyby nie współpraca z instytucjami i organizacjami kulturalnymi w Polsce : MKiDN, NCK. Niezwykłym wsparciem jest również współpraca z przedstawicielami Małopolski, Urzędu Miasta Oświęcim i Starostwa Oświęcimskiego. Nie można nie wspomnieć o organizacjach, współpracownikach, osobach dobrej woli oraz partnerach, dzięki którym Life Festival Oświęcim będzie mógł się odbyć już po raz piąty w czerwcu 2014 roku - OCK, MDSM, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Romów z siedzibą w Oświęcimiu, MOSiR.

Dzięki tym wszystkim osobom i instytucjom festiwal z roku na rok wzbogaca się o nowe wydarzenia. Od 2013 roku organizowany jest bieg uliczny „Tolerancja na sportowo”, z udziałem gwiazd polskiego sportu (Robert Korzeniowski) oraz Street Life – hip-hopowe święto zwieńczone koncertem czołowych polskich raperów (O.S.T.R.).

Dzięki Fundacji Peace Festival miasto Oświęcim staje się na kilka dni w roku centrum kultury, obejmującym swoim zasięgiem nie tylko Polskę. Life Festival Oświęcim to wydarzenie globalne, które dzięki swojemu pokojowemu przesłaniu połączonemu z muzyką, sztukami plastycznymi, teatrem, wyraźnie odróżnia się od innych festiwali. Słowa Life/Peace/Music nabierają w tych dniach szczególnej mocy.


Źródło: www.netfan.pl/www.lifefestival.pl