Chór Filharmonii Wrocławskiej nagrodzony

MiniaturkaAlbum „Benjamin Britten - War Requiem” z udziałem Chóru Filharmonii Wrocławskiej, pod batutą Paula McCreesha i wydany w 2013 roku przez Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans i Winged Lion

 

został nagrodzony BBC Music Magazine Award 2014 w kategorii: muzyka chóralna. Ogłoszenie zwycięzców tegorocznych BBC Music Magazine Awards odbyło się 8 kwietnia podczas gali w Kings Place w Londynie. Jedno z najważniejszych oratoriów XX wieku jest wyrazem pacyfistycznych przekonań słynnego brytyjskiego kompozytora, Benjamina Brittena. W dziele napisanym z okazji konsekracji nowej katedry w Coventry Britten łączy łaciński tekst Missa pro defunctis („Mszy za zmarłych”) z dziewięcioma wierszami Wilfreda Owena, poety tworzącego w czasie pierwszej wojny światowej. Poezja stanowi poruszający, momentami kontrowersyjny komentarz do tekstu liturgicznego. Płyta War Requiem, wydana w stulecie narodzin Benjamina Brittena, została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i melomanów na całym świecie.

Zdjęcie

Wydawnictwo jest trzecim z serii albumów nagranych przez Chór Filharmonii Wrocławskiej (prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny) we współpracy z brytyjskim dyrygentem Paulem McCreeshem, który w latach 2006-2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Pierwszy krążek - Grande Messe des Morts Hectora Berlioza został wyróżniony nagrodą BBC Music Magazine 2012 w kategorii Technical Excellence (Techniczna Doskonałość). Druga płyta - Eliasz Felixa Medelssohna-Bartholdy’ego, została w 2012 roku uhonorowana przez „Gramophone” nagrodą Editor's Choice, a w ubiegłym roku statuetką Diapason d’Or de l’Année 2013.

Jesteśmy niezwykle dumni, że Chór Filharmonii Wrocławskiej zdobył kolejną tak prestiżową nagrodę fonograficzną. Wkład tego zespołu w promocję naszego miasta w Europie i na świecie jest nie do przecenienia.


Źródło: www.netfan.pl/www.filharmonia.wroclaw.pl