Gitarowy Rekord Guinnessa pobijany na świecie

Miniaturka1.05 w Polsce odbędzie się europejskie święto muzyki gitarowej. Tysiące entuzjastów gitar z całego świata przyjedzie do Wrocławia, aby po raz 12. podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

 

Rekord będzie pobijany we wspólnym graniu kultowego przeboju „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. W tym roku gitary zabrzmią jednocześnie również w Dreźnie – mieście partnerskim festiwalu, dokąd pojedzie specjalna delegacja gitarzystów. Wrocław połączy się na żywo także ze Szwecją, Norwegią, a nawet Australią! Gitarowy Rekord zyskuje coraz bardziej międzynarodowy charakter. W poprzednich latach „Hey Joe” wykonywano jednocześnie na wrocławskim Rynku oraz aż w 12 ośrodkach na całym świecie – m.in. w Kolonii, Berlinie, Chicago czy Kolbotn w Norwegii. W tym roku Rekord pobijany będzie wraz z Dreznem – miastem partnerskim festiwalu, do którego pojedzie wrocławska reprezentacja gitarzystów. Odbędą się także łączenia z Rynku z innymi ośrodkami gitarowymi, m.in. w Norwegii, Szwecji i Niemczech (Oberhausen) oraz z australijskim Perth. Dzięki odbywającej sie co roku transmisji internetowej przez stronę www.heyjoe.pl do imprezy mogą dołączać ONLINE gitarzyści na całym świecie. A to dopiero początek międzynarodowego wymiaru festiwalu. Organizatorzy zapowiadają pozyskiwanie nowych miast partnerskich. Na przyszły rok już zapowiedziały się kolejne państwa europejskie (m.in. Madryt, Rzym, Brema). Wszystko to w ramach przygotowań do specjalnej edycji festiwalu w 2016 roku, kiedy to Wrocław świętować będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gitarowy Rekord Guinnessa będzie wówczas pobijany w wymiarze europejskim.

Zdjęcie

W tym roku Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival odbędzie się już po raz 12. Impreza przybrała miano kultowej i co roku gromadzi na wrocławskim Rynku ludzi z całej Europy, którzy podejmują próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu utworu „Hey Joe” rozsławionego przez Jimiego Hendrixa. W tym roku uczestnicy będą próbowali pobić swój rekord z 2012 roku, kiedy numer wybrzmiał grany przez 7273 gitary. Grać można na gitarze, ukulele, mandolinie, a nawet na instrumentach strunowych własnej konstrukcji.

Festiwal co roku transmitowany jest przez media międzynarodowe. Sceny z wrocławskiego Rynku emitują m.in. telewizje Al Jazeera i RTL czy największa amerykańska stacja CBS. Rosnąca popularność wrocławskiej imprezy nie dziwi, zwłaszcza że kilka tysięcy gitar rozbrzmiewających w rytm legendarnego utworu robi ogromne wrażenie.

– Pamiętam doskonale pierwszy Rekord w 2003 r., na którym pojawiło się 588 osób oraz trzy ostatnie, które gromadziły kilka tysięcy gitarzystów. Ale nie o liczby tu chodzi, tylko o tę niepowtarzalną, spontaniczną atmosferę. Zatem „Gitarzyści z wszystkich krajów łączcie się”! – mówi Leszek Cichoński,

Thanks Jimi Festival to nie tylko bicie rekordu. Imprezie towarzyszą koncerty z udziałem wybitnych sław ze świata muzyki rockowej. We Wrocławiu 1 maja wystąpią m.in. Eric Burdon & The Animals, Uriah Heep oraz Steve Vai – jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Nie zabraknie również całej reprezentacji polskich gwiazd, w tym m.in. Wojciecha Waglewskiego, zespołu Luxptorpeda oraz Leszka Cichońskiego ze specjalnym projektem – Thanks Jimi AllStars Band.


Źródło: www.netfan.pl/www.highlite.pl