Juwenalia Krakowskie już po raz 50-ty!

MiniaturkaRozliczne i zróżnicowane koncerty, barwny korowód i doskonała zabawa. To wszystko odbędzie się w dniach 12-18 maja 2014 roku. Krakowscy żacy po raz pięćdziesiąty symbolicznie przejmą władzę nad miastem.

 

Historia studenckiego święta w Krakowie rozpoczęła się dokładnie 50 lat przed rozpoczęciem tegorocznych Juwenaliów – 12 maja 1964 roku, z okazji sześćsetlecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz pierwszy ulicami Krakowa przeszedł pochód studentów. Mimo półwiecza tej tradycji jej założenia nie zmieniły się: to wciąż okres doskonałej zabawy i możliwość odpoczynku od wizji egzaminów, kolokwiów, prac dyplomowych i innych utrapień studenckiego życia.

Tradycyjnie Juwenaliom Krakowskim towarzyszą koncerty i występy kabaretowe. Oczywiście nie inaczej będzie w tym roku – organizatorzy imprezy przygotowali szereg zróżnicowanych propozycji. Najwięcej dziać się będzie na plenerowej scenie pod Klubem Żaczek. 13 maja wystąpią tam uznane zespoły z czołówki polskiego reggae: Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin oraz Indios Bravos. Miłośnicy bardziej alternatywnych brzmień powinni być zachwyceni programem następnego dnia: wówczas pod Żaczkiem w ramach Juwenaliowych Niepokornych zaprezentują się Lao Che, Czesław Śpiewa, Bajzel, pochodzący z Islandii bluesman ET Tumason oraz ukraińska formacja Epolets. W czwartek podczas Juwenaliowej Imprezy Multimedialnej wystąpią Future Folk, Fox oraz Chris Look, zaś w piątek scenę opanują hip hopowe rytmy i rymy autorstwa takich artystów jak donGURALesko, O.S.T.R., DJ Haem oraz Noise Trio. Sobota i niedziela pod Żaczkiem będą zaś gratką dla miłośników rockowego pazura: 17 maja zagrają tam Strachy na Lachy oraz happysad, zaś 18 maja – Kult z Kazikiem Staszewskim na czele.

Zdjęcie

Część juwenaliowych imprez odbędzie się również w położonym na Miasteczku Studenckim Klubie Studio. 12 maja zgromadzoną w nim publiczność rozbawiać będzie absolutny top polskiej sceny kabaretowej: Kabaret Limo (który pod koniec 2014 roku zakończy karierę!), Kabaret Czesuaf oraz Kacper Ruciński. 13 maja w Studio wybrany zostanie SuperStudent Krakowa – imprezę tę poprowadzą oraz uświetnią swoim występem członkowie Kabaretu Młodych Panów. Juwenalia nie mogą się również obyć bez wybrania Najmilszej Studentki Krakowa – o miano to panie rywalizować będą 14 maja, zaś ich zmagania poprowadzą Adam Grzanka i Marcin Wojciech. Tuż po ogłoszeniu werdyktu na scenie Studia wystąpi znana i lubiana grupa T.Love.

Swoistą wisienką na torcie każdych Juwenaliów Krakowskich jest Wielki Juwenaliowy Koncert Plenerowy, który tradycyjnie odbywa się na terenie SWFiS UJ przy ul. Piastowskiej. Koncert ów będzie mieć miejsce w czwartek 15 maja i wystąpią na nim takie gwiazdy jak Farben Lehre, Enej, Coma oraz IRA. Przez tymi zespołami zagra grupa, która wygrała tegoroczną edycję DachOOFka Festival – Lad’s Life. Będzie się działo!

Najbardziej charakterystyczne elementy programu Juwenaliów – korowód na Rynek Główny, prezentacja krakowskich uczelni wyższych i przekazanie kluczy do bram Miasta – będą miały miejsce 16 maja. Za co tym razem przebiorą się pomysłowi żacy? Studenci której uczelni najgłośniej będą wykrzykiwać nazwę swojej Alma Mater? O tym mieszkańcy Krakowa przekonają się w juwenaliowy piątek.

Tegoroczne Juwenalia Krakowskie zapowiadają się jako wesołe święto nieskrępowanej zabawy, młodości i beztroski – tak bardzo potrzebnej w obliczu zbliżającej się sesji letniej i obron prac… Ale o tym na razie nie ma co myśleć! Juwe-juwe-juwenalia!


Źródło: www.netfan.pl/www.klubstudio.pl