Muzyka klasyczna na Open'erze !

MiniaturkaFestiwale takie jak Opener skupiają ludzi zainteresowanych różnymi gatunkami muzycznymi. W tym roku przełamane zostaną wszelkie bariery i na imprezie po raz pierwszy zagości...muzyka klasyczna!

Na festiwalu wystąpi wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki wraz z 50-osobową orkiestrą Aukso. Artysta nagrał niedawno płytę pt."Threnody For The Victims Of Hiroshima / Popcorn Superhet Receiver / Polymorphia / 48 Responses To Polymorphia" wydaną przez Warner Music Poland. W skład krążka wchodzą cztery tytułowe kompozycje. Autorem dwóch z nich jest kompozytor (utwory pochodzą z lat 60-tych), natomiast dwie pozostałe zostały napisane niedawno przez Johnny'ego  Greenwooda, gitarzystę Radiohead. To właśnie ten materiał zostanie przedstawiony przez Pendereckiego na Open'erze.

Zdjęcie

"Mogło być starcie gigantów, a jest nierówna walka między siwiejącym mistrzem, a chuderlawym uczniem, czyli Penderecki spotyka Greenwooda" - mówi o nowej płycie Jacek Skolimowski.

"Ludzie znają moje nazwisko, ale kojarzą je niekoniecznie z muzyką. Niektórzy kojarzą mnie nawet z moją żoną. Mówią: "O, mąż Pendereckiej!"" – żartuje Krzysztof Penderecki.

To nie pierwsze starcie Krzysztofa Pendereckiego z nowoczesną muzyką. W ubiegłym roku kompozytor połączył siły z Aphex Twinem, z któym stworzył fascynujący występ w Hali Stulecia z okazji Europejskiego Kongresu Kultury.