Sukces II Konferencji Muzycznej Audioriver

Miniaturka

W sobotę 14 kwietnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się II Konferencja Muzyczna Audioriver. Wydarzenie odniosło frekwencyjny sukces – na auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa pojawiło się ponad 250 osób, które czynnie uczestniczyły w dyskusjach z panelistami.

Zwieńczeniem Konferencji było After Party w klubie SQ, podczas którego zostały ogłoszone kolejne gwiazdy festiwalu Audioriver 2012 – Nicolas Jaar Live In Concert, NZ Shapeshifter live, Kavinsky, ATOL, Modeselektor live, Plaid live oraz Guillaume & the Coutu Dumonts live! Zarówno Konferencja Muzyczna Audioriver, jak i After Party przyciągnęły dużą liczbę uczestników. „Cieszymy się, że w całości zapełniliśmy aulę wydziału. Tym bardziej, że wstęp po raz pierwszy był płatny. Dobór panelistów też okazał się bardzo trafny, bo dyskusje były żywe i doprowadziły do ciekawych wniosków. W ciągu najbliższych tygodni będziemy prezentować rezultaty naszych debat i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku doczekamy się III Konferencji” – powiedział Łukasz Napora, rzecznik festiwalu Audioriver.

Na After Party, którego główną gwiazdą był duet Benoit & Sergio w wersji live, pojawiło się ponad 600 osób. Ponadto, podczas imprezy, zostały oficjalnie ogłoszone kolejne, pełne ekskluzywnych występów i grania na żywo gwiazdy festiwalu Audioriver 2012.

Zdjęcie

Po raz pierwszy nad Wisłą, z pełnym zespołem wystąpi Nicolas Jaar, który od kilku lat rozkochuje w sobie fanów alternatywy. Jego zeszłoroczny album „Space Is Only Noise” uznany został nie tylko przez media zajmujące się stricte elektroniką, ale i przez takie redakcje, jak „NME” i Pitchfork.com. W tym samych zestawieniach najlepszych płyt 2011 znalazł się także duet Plaid i on także pojawi się w Płocku. Z tym występem wiąże się także inna ważna wiadomość, bowiem Plaid zagrają na nowej, piątej już scenie na plaży. Będzie to namiot z muzyką bardziej eksperymentalną i to właśnie w tym miejscu wystąpi także ogłoszony wcześniej Byetone.

Z bardzo gorących obecnie nazwisk, nie sposób pominąć Kavinsky’ego, który zyskał sławę m.in. dzięki utworowi wykorzystanemu w ścieżce dźwiękowej do filmu „Drive”. Kavinsky dołącza tym samym do namiotu, w którym zaprezentuje się m.in. już ogłoszony SebastiAn. To będzie wielka gratka dla fanów electro.

Jeśli chodzi o pełne koncertowe składy, to niezwykle ciekawie przedstawia się grupa NZ Shapeshifter, która prezentuje mieszankę drum & bass, dubu i soulu. To jedni z najsławniejszych nowozelandzkich muzyków, którzy nigdy wcześniej nie gościli w Polsce. „Powód jest prosty – koszty sprowadzenia tak dużej liczby osób z tak odległego kraju są po prostu zaporowe.” – komentuje rzecznik festiwalu, Łukasz Napora. „Jedyna szansa to zgrać ich występ z trasą w Europie. Próbowaliśmy od lat i teraz nareszcie się uda!”.

Zdjęcie

Po raz pierwszy w Polsce wystąpią także Modeselektor live, którzy jak dotąd prezentowali się wyłącznie w wersji DJ-skiej. Jeszcze bardziej ekskluzywnie przedstawia się występ projekt ATOL, czyli wspólne granie duetu Modeselektor oraz dwóch gigantów nowoczesnego techno: Marcela Dettmanna i Sheda. „ATOL to projekt, który powstał przed rokiem na potrzeby festiwalu Melt. W tym roku zagrają w ten sposób zaledwie kilka razy. Już podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu chłopaki z Modeselektor wyrazili chęć powrotu na plażę właśnie w tym składzie i bardzo się cieszymy, że to właśnie Audioriver będzie jednym z tych nielicznych punktów, w których zaprezentują ATOL” – powiedział Łukasz Napora, rzecznik festiwalu Audioriver.

Ostatnie nazwisko na liście to także koncertowy skład debiutujący na polskiej ziemi. Wyjątkowy producent tech house’owy, Guillaume & the Coutu Dumonts, przyjedzie do Płocka ze swoim zespołem i na żywo zaprezentuje swoje unikalne, organiczne brzmienie.

Źródło: audioriver.pl/ netfan.pl