Już dziś gala wręczania Fryderyków!

Miniaturka26 kwietnia odbędzie się najważniejsze wydarzenie polskiego przemysłu muzycznego – gala wręczania nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Lista laureatów, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali, która jest nie tylko najbardziej prestiżową galą muzyczną w Polsce, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę. Fryderyk to nagroda, której przebieg co roku śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku gala transmitowana będzie na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej w dwóch częściach – o godz. 19.05 i 23.15.

Zdjęcie

Osiemnasta Gala Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012 odbędzie się 26 kwietnia – po raz pierwszy w nowym miejscu - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Uroczystemu wręczaniu statuetek będą towarzyszyć występy artystyczne czołówki polskiej sceny muzycznej. Wystąpią Zakopower, Ania Rusowicz (nominowana w tym roku aż w 7 kategoriach), Maleńczuk, Monika Borzym, Nahorny Trio, Nosowska, Brodka i Marek Tomaszewski.

W tym roku do Biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń we wszystkich kategoriach, niemal o 200 więcej, niż w ubiegłej edycji. O nominacje do Nagrody Fryderyk 2012 ubiegało się:
- 112 albumów muzyki poważnej,
- 58 albumów jazzowych (niemal dwukrotnie więcej niż w edycji 2011!),
- 108 albumów zagranicznych artystów,
- 283 albumów z polską muzyką rozrywkową,
- 188 singli (kategoria: Piosenka Roku),
- 167 wideoklipów polskich wykonawców (niemal dwukrotnie więcej niż w edycji 2011!).

O nominację dla najlepszego debiutu fonograficznego rywalizowało:
- 62 artystów w muzyce rozrywkowej,
- 16 artystów w muzyce poważnej,
- 11 muzyków jazzowych (niemal dwukrotnie więcej niż w edycji 2011!).

Zdjęcie

Wśród nominowanych do nagrody Fryderyk 2012 znalazły się najgłośniejsze nazwiska polskiej sceny muzycznej, m.in. Julia Marcell (7 nominacji), Ania Rusowicz (7 nominacji), Katarzyna Nosowska (6 nominacji), Ewa Farna, Coma, Myslovitz, Poluzjanci, Andrzej Piaseczny, FISZ, Afromental oraz wielu innych znanych i cenionych artystów.

Podczas gali wręczone zostaną również nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2012 roku przyznano je:
- światowej sławy muzykowi jazzowemu, trębaczowi i kompozytorowi panu Tomaszowi Stańce (muzyka jazzowa),
- wybitnemu artyście i kompozytorowi muzyki poważnej i filmowej panu Wojciechowi Kilarowi (muzyka poważna),
- wybitnemu artyście fotografikowi, autorowi milionów zdjęć artystów rockowych i jazzowych oraz projektów okładek płytowych panu Markowi Karewiczowi (muzyka rozrywkowa).

Zdjęcie

Uroczystą galę, która co roku gromadzi najwybitniejsze osobowości świata muzyki, poprowadzą Grażyna Torbicka oraz Piotr Metz. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej w dwóch częściach – o g. 19.05 i 23.15.

Po raz szósty organizatorem wydarzenia jest agencja marketingu muzycznego STX RECORDS / STX JAMBOREE wraz ze ZPAV i Akademią Fonograficzną we współpracy z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny oraz firmą BFA Audyt.

Źródło: netfan.pl/galafryderyk.pl