Hymn Euro 2012: Koko Euro Spoko vs Endless Summer

Miniaturka

Numer "Endless Summer" niemieckiej wokalistki Oceany to oficjalny hymn Euro 2012. Natomiast polskim hymnem reprezentacji Euro 2012 został utwór stworzony przez zespół ludowo-folklorystyczny - Jarzębina. Który utwór bardziej wpada w ucho?

Zdjęcie

Utwory Oceany to mieszanka soulu, reggae, hip hopu i funku. Piosenkarka ma na swoim koncie współpracę z takimi grupami muzycznymi jak Seeed oraz Boundzound. W 2008 roku artystka rozpoczęła solową karierę i rok później wydałą pierwszą płytę zatytułowaną"Love Supply", z której pochodzi znany każdemu singiel "Cry, cry". Oceana zdobyła nagrodę Słowika Publiczności na 46. Międzynarodowym Sopot Festivalu oraz brała udział w XI edycji polskiego Tańca z Gwiazdami. Artystka była rónież gwiazdą gali Eska Music Awards, gdzie zdobyła nagrodę "Hit Roku Świat". UEFA zdecydowało, że wykonawczynią oficjalnej piosenki Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej zostanie właśnie Oceana wraz z kawałkiem "Endless Summer".

 

Zdjęcie

Jarzębina to ludowa grupa śpiewacza z Kocudzy leżącej we wschodniej Polsce. Zespół łączy w sobie wielopokoleniowe grupy śpiewacze i obrzędowe. Ich zróźnicowany repertuar obejmuje pieśni obrzędowe i powszechne z pogranicza ziemii janowskiej i biłgorajskiej. Dotychczas tematyką utworów Jarzębiny są głównie tradycje ludowe oparte na przekazach rodzinnych i śpiewnikach nabożnych. Jednak okazało się, że zespół świetnie radzi sobie również w innej dziedzinie - piłce nożnej!