LOVE PARADE 2004 SIC!

Organizatorzy "Love Parade" odwołali w tym roku największe światowe spotkanie fanów muzyki techno w Berlinie.

Chociaż straszono już tak od kilku lat, a parada się finalnie odbywała, tym razem to definitywny koniec. Jest chyba wszystkim trochę żał? Nam tym bardziej, z uwagi na fakt, że DJ WORLD był organizatorem pierwszej polskiej platformy na Love Parade w 2001 roku.
Siedem i pół tysiąca miłośników techno demonstrowało w piątek na rzecz przywrócenia w Berlinie "Love Parade"

Pochód złożony z pięciu platform samochodowych ze sprzętem nagłaśniającym oraz podążającymi za nimi fanami techno przeszedł wzdłuż bulwaru Kurfuerstendamm – uważanego za najelegantszą ulicę Berlina Zachodniego. Pod Kolumną Zwycięstwa w dzielnicy Tiergarten w tym samym czasie odbyła się impreza "Music Day", w której uczestniczyło kilkaset osób.

"Love Parade" została w tym roku odwołana ze względu na brak potrzebnych funduszy. Koszty organizacji imprezy okazały się być za wysokie zarówno dla władz miasta jak i sponsorów. Kilka lat temu "Parada Miłości" utraciła status demonstracji politycznej i jako impreza o charakterze komercyjnym musiała spełniać wszystkie wymogi m.in. związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom i sprzątania miasta po jej zakończeniu.

Pierwsza "Love Parade" odbyła się w 1989 roku właśnie na Kurfuerstendamm. Uczestniczyło w niej kilkaset osób. Pod koniec lat 90. impreza stała się największym na świecie spotkaniem zwolenników muzyki techno. Liczba uczestników sięgnęła 1,5 mln. W ostatnich latach zainteresowanie udziałem w spotkaniu wyraźnie zmalało. W ubiegłym roku na ulicach Berlina tańczyło już tylko pół miliona ludzi. Krytycy są zgodni, że to dlatego, że parada będąca będąca dawniej symbolem walki o wolność stała się imprezą całkowicie komercyjną.
O pierwszej polskiej platformnie, można poczytać t u t a j
Berlińska Love Parade odwołana. Na 3 miesiące przed planowaną tegoroczną edycją Love Parade, organizatorzy odwolali event. W tym roku definitywnie impreza nie odbędzie się! poinformowala nas dzis rano firma Love Parade GmbH.

Powodem jest wycofanie sie wielu sponsorow, od ktorych zalezalo finansowanie imprezy. Berlinski senat odebrał z dużym zaskoczeniem wiadomośćc, gdyz zaplanowane na koniec tygodnia rozmowy z organizatorami miały wyjaśnic wiele istotnych problemow jakie narosły między Love Parade GmbH i Berlinskim Senatem twierdzi Wirtschaftssenator Harald Wolf (PDS). 2004.04.14

 
Negocjacje z władzami Berlina, dotyczące wysokości dotacji z miejskiego budżetu, zakończyły się fiaskiem - podała agencja DPA, powołując się na rzeczniczkę organizatora, Love Parade Berlin GmbH. Tegoroczna "Love Parade" miała się odbyć 10 lipca.

Natomiast zdaniem cytowanej przez telewizję n-tv rzeczniczki berlińskiego ministra gospodarki, Haralda Wolfa, rozmowy jeszcze się nie zakończyły, a ostateczne spotkanie odbędzie się w piątek.

Należąca do miasta spółka Messe Berlin, która w ubiegłym roku współfinansowała imprezę, poniosła straty w wysokości pół miliona euro. Pieniądze wydano m.in. na wynajęcie ochroniarzy, budowę płotu chroniącego park Tiergarten przed tłumem oraz posprzątanie terenu.

Zadłużone władze Berlina odmawiają w tym roku pokrycia przewidywanych strat. Organizatorzy "Love Parade" twierdzą natomiast, że Berlin powinien pokryć część kosztów, ponieważ impreza ma pozytywny wpływ na obroty branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Liczba uczestników parad systematycznie się zmniejsza. W 1999 r. w rytm muzyki techno tańczyło w Berlinie 1,5 mln ludzi. W roku ubiegłym liczba uczestników spadła do 500 tysięcy. Największą grupę zagranicznych gości stanowili od lat Polacy.

"Love Parade" organizowano od 1989 r. Od 2001 parady nie były uznawane przez władze Berlina za demonstrację polityczną, dlatego organizatorzy musieli sami pokrywać wszystkie koszty. (mdz) 2004.04.12