Premiera płyty: Enej "Folkhorod"

MiniaturkaNowy album Enej "Folkhorod" ukaże się 16 listopada nakładem Lou&Rocked Boys. "Folkhorod" to trzecie - po „Ulicach” i „Folkorabel” (tytuł Złotej Płyty w 2011 roku) - wydawnictwo tego zespołu.

Płytę zapowiadają dwa single - wydany w marcu 2012 roku „Skrzydlate Ręce” (Superpremiera na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, utwór wielokrotnie okupujący szczyty list przebojów) oraz najnowszy „Tak smakuje życie”. Obie piosenki wprowadzają słuchacza w klimat nowej płyty, jednak nie określają jej w precyzyjny sposób. Na "Folkhorod" usłyszeć można nowe brzmienie, które zespół zapowiadał na koncertach od kilku lat - folkowe, etniczne z dodatkiem wschodniego charakteru, jak i dużo mocniejsze niż do tej pory - gitarowe riffy.

Tym razem Enej postarał się także o dodatkowe środki - szerokie, niecodzienne instrumentarium (poza członkami zespołu pojawiają się liczni goście), bardziej rozbudowane formy utworów i dodatkowe głosy (niespodzianką bez wątpienia jest gościnny udział w jednej z piosenek Wooza i Tomsona z zespołu Afromental). Na płycie pojawi się 13 utworów - 12 autorskich oraz cover „Cykady na cykladach”, który zespół Enej miał zaszczyt wykonywać wraz z autorką - Olgą „Korą” Jackowską na festiwalu Top Trendy w 2011 roku. Połowa z umieszczonych na wydawnictwie piosenek napisana została w języku ukraińskim, co dla zaznajomionych z twórczością polsko-ukraińskiego zespołu nie powinno być zaskoczeniem.

Już nazwa sporo zdradza - Folkowy Ogród - idealnie oddaje klimat muzyki pojawiającej się na krążku. Jest kwiecista, różnorodna, zaskakuje gwałtownymi zmianami nastrojów, skokami - od lirycznego akordeonu do małej orkiestry dętej - od spokojnego, balladowego nastroju do potężnego gitarowego uderzenia.

Okładka

Tracklista:

1.Tak smakuje życie
2.Moja Eneida
3.Symetryczno-liryczna
4.Woda życiodajna
5.Vitre hnatyi
6.Skrzydlate ręce
7.Oj pishov ja v Dunay
8. Interludium
9.United
10.Lili
11.Lita Orel
12.Żyje się raz
13.Cykady na cykladach


Źródło: www.netfan.pl/www.rockers.pl