Mathew Jonson i Troy Pierce wystąpią w Warszawie

MiniaturkaDzięki współpracy organizatorów Audioriver i twórców Soho Factory, 1 września w Warszawie zagrają gwiazdy muzyki elektronicznej, Mathew Jonson i Troy Pierce. Kanadyjczyk i Amerykanin na miano gwiazd zasłużyli wieloletnią pracą i licznymi sukcesami, ale warto przyjrzeć się temu, co robili w ostatnich miesiącach.

O tych artystach nie można bowiem powiedzieć, że osiedli na laurach. Zacznijmy od bardziej utytułowanego Mathew Jonsona, który na liście osiągnięć ma regularną niemal obecność w rocznych podsumowaniach największego na świecie serwisu poświęconego elektronice, czyli Residentadvisor.net (ponad milion czytelników miesięcznie). W 2006 roku był drugi na liście najlepszych producentów, rok później wraz z Cobblestone Jazz zajął to samo miejsce wśród najlepszych live actów oraz 11. pozycję na liście najlepszych utworów. W 2009 roku sam zajął 6. miejsce w zestawieniu live actów, a w podsumowaniu dekady, jego legendarna „Marionette” znalazła się na 16. miejscu najważniejszych produkcji.  

Zdjęcie

Po tak wielu sukcesach, tym większy szacunek należy się artyście, który ani na moment nie spuszcza z tonu. Siedem lat po genialnym singlu „Decompression” i sześć po wspomnianym „Marionnette”, Mathew wrócił do wytwórni Richiego Hawtina, by wydać kolejny kawałek, który ma szansę przejść do historii. „Learning to Fly” ukazał się przed rokiem i wspiął na 26. miejsce na liście najlepszych produkcji 2011 wg Resident Advisor.

Co więcej, ostatnie miesiące wcale nie były dla Jonsona spokojniejsze. W lutym wydał wyborny remiks utworu „Single Blip” autorstwa VCMG, czyli słynnej kolaboracji dwóch kolegów z Depeche Mode, Vince’a Clarke’a i Martina L. Gore’a. W czerwcu tego roku sam wydał dwa utwory będące owocem współpracy z innymi artystami. Najpierw pojawiła się produkcja „Dangerous Behaviour” nagrana wraz z bratem (Hrdvision) pod szyldem Midnight Operator, a potem kawałek z duetem Exercise One, czyli „Lost Forever In A Happy Crowd”.

Kolejna bardzo ważna kolaboracja ukaże się we wrześniu i będzie ona wspólnym dziełem Jonsona i Deadbeata. W tym samym miesiącu w sklepach pojawi się także m.in. „Panna Cotta”, czyli utwór, z którym wiąże się niezwykła historia. Kawałek ten wypłynął niedawno w jednym z setów Marco Caroli, który zagrał go z nieopisanego CD otrzymanego 10 lat temu. Fani Caroli zalali go prośbami o ten numer i tak Mathew Jonson został niejako zmuszony do odnalezienia starej produkcji i wydania jej oficjalnie na świat. Nie było to łatwe, bo nawet Jonson nie wiedział, pod jakim tytułem szukać!

Zdjęcie

A co u drugiej gwiazdy wieczoru? Troy Pierce także gościł w zestawieniach Resident Advisor – dwukrotnie na liście najlepszych DJ'ów – i także przechodzi właśnie bardzo gorący okres w swojej karierze. Ten pracowity czas jest pokłosiem jednego z najgłośniejszych wydarzeń ubiegłego roku, czyli odejścia Troya, Magdy i Marca Houle’a z ekipy Richiego Hawtina, Minus. Niektórzy określali to wydarzenie mianem techno skandalu, bo niewielu artystów odważyłoby się opuścić taką lokomotywę, jaką jest Hawtin. Amerykanin, Polka i Kanadyjczyk zrobili jednak ten krok i reaktywowali wytwórnię Items & Things, która wcześniej funkcjonowała jako sublabel Minus. Dziś to przedsięwzięcie ma już 16 singli i EP'ek w katalogu oraz świetną kompilację, która ukazała się przed miesiącem. Na „Variables” – bo tak zatytułowane jest to CD – znalazły się dwie produkcje Troya: solowa „Don’t Stop, Continue” oraz „Collapsed”, czyli efekt współpracy z producentką o pseudonimie Reka.

Dużo więcej o Troyu Piersie dowiemy się w czwartek 30 sierpnia, ponieważ specjalnie z okazji przyjazdu do Polski, artysta nagrał godzinny miks, który zostanie wyemitowany w Czwórce Polskim Radiu. Ponadto, gospodarz audycji Łukasz Napora przeprowadzi wywiad z gwiazdą. To wszystko w następny czwartek po 21:00.

Z kolei już w czwartek, 23 sierpnia – w tym samym radiu, o tej samej porze – wyemitowane zostaną miksy autorstwa DJ'ów odpowiedzialnych za dzienną część Akcji Soho!. Decoy, Glasse, Easy i Luke Hiero przygotowali wyjątkowe sety złożone z muzyki idealnej na zabawę w promieniach słońca. Przypomnijmy, Akcja Soho! rozpoczyna się już o godzinie 13:00.Źródło: www.netfan.pl/www.spolkaakcyjna.com