ZAiKS podpisał umowę z Wrzutą

MiniaturkaWraz z początkiem października 2012 r. została podpisana umowa licencyjna między Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz spółką Free4Fresh, wydawcą polskiego serwisu Wrzuta.pl. To już drugi serwis muzyczny po YouTube, który podpisał umowę z ZAiKS.

Umowa gwarantuje objęcie dodatkową ochroną utworów dostępnych w ramach Programu Partnerskiego Wrzuty. Twórcy tych nagrań będą otrzymywać wynagrodzenie w zależności od liczby odtworzeń utworów oraz reklam.

Autorzy utworów mają możliwość samodzielnego zakładania kont i udostępniania swojej twórczości w serwisie Wrzuta. Jeżeli jednak mają zamiar korzystać nagrań nie swojego autorstwa, zobowiązani są wypełnić formularz z danymi rzeczywistego producenta. Te dane są przekazywane przez wydawcę do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wraz z informacją o tym, jaką część dochodu z reklam zgromadzi plik, w którym wykorzystano, za zgodą twórcy, cudzy materiał.

Logo

Zysk zostaje podzielony wśród autorów, z których twórczości korzystano przy produkcji utworu zamieszczonego w serwisie Wrzuta w ramach Programu Partnerskiego.

Wrzuta.pl to polski serwis, który ma na celu prezentowanie twórczości. W przeciwieństwie do swoich zagranicznych odpowiedników, Wrzuta nie gromadzi tylko filmów, lecz także inne treści. Obecnie odbywają się rozmowy z innymi stworzyszeniami zbiorowego zarządu, które są prowadzone przez spółkę Free4Fresh. Dotyczą one praw wytwórni muzycznych, które pomimo licznych ustaleń nadal są naruszane.