CRIMINAL TANGO w ZAiKS

Szanowni Czytelnicy, a w szczególności - szanowni Koleżanki i Koledzy, członkowie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS! Chciałbym postawić sprawę jasno: nie mam nic przeciwko ZAiKS-owi jako takiemu, czyli naszemu Stowarzyszeniu Autorów. Sam jestem od wielu lat członkiem, uważam, że jego istnienie jest potrzebne nam, twórcom, jak też i naszej kulturze.

Mam natomiast bardzo wiele zastrzeżeń do obecnego kształtu ZAiKS-u, a właściwie do tego, co się pod szyldem tegoStowarzyszenia dzieje.

Niestety - piszę to z olbrzymią przykrością - zostało ono opanowane przez - mówiąc delikatnie - nieformalna grupę kombinatorów, a mówiąc wprost - przez grupę przestępców. Ich działań doświadczyłem na własnej skórze: zostałem brutalnie zaatakowany, a moje firmy Selles Records i Selles Enterprises bezwzględnie zniszczone przez pracowników ZAiKS, gdy jednemu z nich odmówiłem zapłacenia łapówki w wysokości 500.000 złotych w zamian za ... przełożenie kontroli magazynów z okresu przedświątecznego na poświąteczny! Osoby, które się w tej konkretnej sprawie utytłały, to - według ważności: Kierownik Wydziału Kontroli - Józef Kąkolewski, Kierownik Wydziału Nagrań Mechanicznych - Grzegorz Burakiewicz, zastępca dyrektora generalnego - Krzysztof Szuster i prezes - Antoni Marianowicz! Taka była kolejność moich bezskutecznych odwołań. Spowodowane straty materialne to ok. 35 milionów złotych. Jestem też w trakcie szacowania pozostałych strat. Wszyscy winni w dalszym ciągu pracują i mają się nieźle, a niektórzy nawet - zostali ponownie, w sposób demokratyczny wybrani na kolejną kadencję, co zapewne miało dać gwarancję ciągłości procederu.

Na szczęście stało się inaczej. Broniąc się przed fałszywym oskarżeniem spowodowałem, ku niemałemu zaskoczeniu, efekt podobny do zamieszania w bagnie: na powierzchnie zaczęły wypływać bąble o zaskakującej zawartości, o zapachu nie wspominając... Nieoczekiwani sojusznicy pojawili się w postaci artykułów prasowych m.in. w Gazecie Finansowej i Newsweeku. Tego - na szczęście - nie da się przykryć przysłowiową czapką. (Gazeta Finansowa nr 46 z 17-23 listopada 2001 r. artukuł "Tajemnicze Stowarzyszenie ZAiKS"; Newsweek 9/2002, z 3.03.2002 r. "ZAiKS na giełdzie?" www.newsweek.pl ). Na stronach kolejnych będę publikował fakty i dokumenty, dotyczące przestępczej działalności ludzi, którym zaufaliśmy. Jest ich dużo, a więc będzie to proces stopniowy, a zapoznanie się z całością dość - niestety - czasochłonne. Dopiero wyjaśnienie wszystkich tych spraw pozwoli przywrócić ZAiKS-owi opinię instytucji społecznie i środowiskowo użytecznej, uczciwej i wiarygodnej. Liczę na to, że grono Kolegów, którzy odważą się przeciwstawić skorumpowanej mafii będzie się systematycznie zwiększać. Jest też szansa, że wcześniej wyręczą nas organy ścigania, jako, że prowadzone są postępowania w trzech sprawach przeciwko urzędnikom lub członkom władz ZAiKS. Rozpoczynając od "najświeższej" są to:

1. Zawiadomienie z dnia 04.03.2002r.: prowadzone przez Komisariat Policji Śródmieście pod nadzorem Prokuratury Śródmieście dochodzenie 1Ds.582401VIII w sprawie "nieprawidłowości finansowych w ZAiKS", tj. o przestępstwo z art. 296 § 1 Kodeksu Karnego.
2. Zawiadomienie z dnia 07.01.2002 r.: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Piasecznie wszczęła dochodzenie 1 Ds. 3212/01 w sprawie "zmuszania do określonego zachowania", tj. o przestępstwo z art. 191 § 1 Kodeksu Karnego.
3. Sprawa o przestępstwo z art. 238 Kodeksu Karnego, tj. świadomego, fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wg informacji z dnia 21.02.2002 r. zajmuje się obecnie Prokuratura Apelacyjna.
4. Sprawa o włamanie do biura Selles Records i kradzież komputera z bazą danych o produkcji prowadzona przez prokuraturę Warszawa - Mokotów. To niebywałe, że tak długo obowiązywała jedna zasada "O ZAiKS-ie mówi się dobrze, albo - wcale"! Omamili nieomal wszystkich: instytucje państwowe, członków ZAiKS, media. W swej niespotykanej arogancji pozwolili sobie jednak na zbyt wiele... Tyle tytułem wprowadzenia i komentarza. Dalej niech mówią dokumenty, które w całości znajdziecie na stronach internetowych: http://kurdelpolski.republika.pl

Tomasz Bielski