DJ WORLD

DJ TOP 100

Powstała w 1996 roku ekskluzywna, największa polska, lista przebojów, układana co tydzień przez zawodowych DJ'ów. Raporty tylko dla reg. user.

CLUB AWARDS

Konkurs na najlepszy KLUB / DYSKOTEKE w 2012 roku rozpoczęty! Zgłaszajcie swoje kandydatury i wybierajcie najlepsze imprezowe miejsce w Polsce!

E-Płyty

W pełni legalne z prawami do odtwarzania pliki mp3, oraz wydawnicwto muzyczne na płytach CD. Tylko dla zrzeszonych członków.

DJ UNION

Polskie Stowarzyszenie Prezenterów Muzyki walczące o prawa DJ'ów na arenie międzynarodowej i w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się!

Wpadka antypiratów. ZAiKS i SFP skazane za zmowę cenową

Miniaturka

Narzekacie na wygórowane ceny filmów DVD? Teraz już wiadomo komu można za to podziękować. Zgodnie z ustaleniami sądu, ZAiKS i SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich) porozumiały się, w celu utrzymania jak najwyższych cen płyt DVD. Wyrok w tej sprawie zapadł wczoraj.

ZAiKS zasłynął próbą wyłudzania opłat za muzykę, do której nie ma żadnych praw – niektórzy pracownicy tej organizacji domagali się pieniędzy np. za utwory udostępnione na licencji Creative Commons, odtwarzane m.in. z serwisu Jamendo.

Logo
Okazało się, że ta sprawa to tylko jedna z wielu win tej organizacji. Jak odkrył UOKiK, ZAiKS i SFP dokonały ustaleń dotyczących jednolitych stawek za korzystanie z utworów audiowizualnych i odmówiły ich negocjowania. Organizacje postanowiły pobierać od każdej płyty z filmem stałe wynagrodzenie, eliminując konkurencję ze szkodą dla przedsiębiorców i przede wszystkim konsumentów.

Trudno w tym wypadku nie napiętnować obłudy obu organizacji, które popierając np. ACTA zrobiły wiele, by dostęp do dóbr kultury był jak najdroższy.

Obrazek

 

Decyzja prezesa UOKiK, który postanowił ukarać kartel antypiratów, została zaskarżona do Sądu Apelacyjnego, jednak organizacje przegrały apelację. Wyrokiem sądu mają zaprzestać szkodliwej działalności, a dodatkowo SFP ma zapłacić 250 tys. złotych katy, a ZAiKS karę w wysokości 1 mln złotych.

Autor: Łukasz Michalik

Jesteś tutaj: Home Prawo Wpadka antypiratów. ZAiKS i SFP skazane za zmowę cenową