Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłasza abolicję

MiniaturkaDo skorzystania z abolicji, jak powiadamia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, będą uprawnieni użytkownicy utworów, którzy do tego czasu nie otrzymali pozwolenia od ich twórców. Korzystający z tej możliwości są zobowiązani do podpisania umowy licencyjnej oraz zapłacenia za bezumowne korzystanie z muzyki.

Zainteresowani powinni zgłosić się do ZAiKS-u w dniach od 23 do 30 kwietnia - informuje dyrektor generalny stowarzyszenia Krzysztof Lewandowski. Poprzez te działania ZAiKS chce włączyć się w obchody międzynarodowego dnia książki i praw autorskich, które wypadają 23 kwietnia.

ZAiKS planuje zrezygnować z dochodzenia roszczeń z powodu wykorzystywania utworów muzycznych bez wcześniejszego pozwolenia. W zamian za możliwość abolicji użytkownicy, będą musieli zapłacić za cały czas nielegalnego korzystania z muzyki, a także podpisać umowę licencyjną. ZAiKS proponuje abolicję również dla osób, które korzystają z muzyki przez Internet.

W poniedziałek, w dniu obchodów międzynarodowego dnia książki i praw autorskichw siedzibie ZAiKS'u odbędzie się spotkanie "W obronie kreatywności". Zaproszenie na tą debatę otrzymali m.in. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, doradca prezydenta ds. praw autorskich Krzysztof Król.

Zdjęcie

Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Janusz Fogler nie jest w pełni przekonany do likwidacji naliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców oraz do zastąpienia go systemem kwotowym.

Zdaniem przewodniczącego muzycy wymagają specjalnego traktowania, ponieważ mimo wszystko ich zarobki nie są bardzo wysokie. Według statystyk tylko ponad 2 proc. polskich twórców przekracza dochód 85 tys. zł rocznie.

ZAiKS ma również zamiar przedstawić na poniedziałkowej debacie propozycje zmian w prawie autorskim i w zakresie podatków. "Zmiany w prawie autorskim powinny zmierzać do tego, żeby zapewnić internautom bezpieczeństwo korzystania z tego, co jest dostępne w sieci, a jednocześnie, żeby wszyscy, którzy wykorzystują cudzą twórczość do celów komercyjnych, zawodowych, zarobkowych, marketingowych, byli odpowiednio ścigani" - powiedział dyrektor. Podkreślił jednak, że "pewnego doprecyzowania wymaga kwestia dozwolonego użytku".

Zdaniem przewodniczącego, ZAiKS nie ma zamiaru karać internautów, którzy nie korzystają z twórczości w celach komercyjnych. Zadaniem Stowarzyszenia jest zmiana prawa autorskiego, na które nie ma już miejsca w cyfrowej rzeczywistości.

Obchody Międzynarodowego dnia książki i praw autorskich odbędą się we wszystkich 13 placówkach okręgowych ZAiKS. Z tej okazji wszyscy twórcy i użytkownicy będą mogli uzyskać porady i informacje dotyczące licencji, rejestracji utworów oraz wynagrodzeń.

Przewiduje się również zmniejszenie zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Od teraz nie będą one większe niż 42 tys. 764 zł rocznie.