Koniec z Traktorem w klubach?

MiniaturkaAgencja WIP z Hiszpani poinformowała, iż wprowadziła zakaz stosowania systemów DVS na organizowanych przez siebie imprezach. WIP od lat organizuje wydarzenia z udziałem takich gwiazd sceny klubowej jak Deetron, Art Department, Matthew Dear, Dubfire czy Seth Troxler.

Odkąd na rynku pojawiły się oprogramowania DJ'skie typu Traktor czy Serato wybuchła burza pomiędzy DJ'ami grającymi z winyli, płyt kompaktowych, a tymi, którzy grają za pomocą nośników cyfrowych. Do przeciwników nowoczesnych rozwiązań dołączyła agencja WIP, która umieściła w tej sprawie oświadczenie na Facebooku:

"Zdecydowaliśmy, że wszystkie imprezy WIP od teraz będą wolne od Traktora. Ta decyzja opiera się na setkach doświadczeń (żadnych pozytywnych), jakie mieliśmy w ciągu ostatnich 3 lat z "artystami" używającymi Traktora oraz dużej ilości "sugestii" (właściwie skarg) ze strony naszej publiki, które napływały za każdym razem, gdy taki "artysta" zaliczył wpadkę".

Logo

Z publikacji możemy dowiedzieć się także, że częstymi problemami "Traktorowców" są m. in. trudności przy podłączaniu kabli, źle funkcjonujące kody czasowe, a nawet konfiguracja oprogramowania.

Kolejną cechą osób grających z Traktora czy Serato jest powtarzająca się z imprezy na imprezę playlista, brak spontaniczności przy tworzeniu seta.

Jedno jest pewne - sytuacja ta wzbudziła kolejne kontrowersje w środowisku DJ'skim. Jednak z drugiej strony powoduje zaszufladkowanie "laptopowych DJ'ów" jako nieudaczników i amatorów, którzy chcą by DJ'ami na siłę. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wielu cenionych DJ'ów i producentów korzysta z komputerowych oprogramowań w celu urozmaicania swoich setów cyfrową twórczością. Być może nowoczesne rozwiązania nie byłyby takie złe, gdyby stosować je jako dodatek do prawdziwej gry DJ'skiej?