Winyle znów na czasie

Sprzedaż płyt winylowych w ubiegłym roku wzrosła aż o 40% co zbiegło się ze znacznym spadkiem sprzedaży płyt CD. Co spowodowało takie zmiany? Brytyjski Związek Fonograficzny (BPI) wykazał, że w ubiegłym roku sprzedano ponad 337 tys. płyt winylowych. Od około 6 lat nie odnotowano tak wysokiego wyniku sprzedaży.


Ciekawe co sprawiło, że melomani zaczeli sięgać po klasyczne nośniki muzyczne. Specjaliści z branży muzycznej twierdzą, że "nieśmiertelność" winyli wynika z ich specyficzności. Nie ma co ukrywać, że takie płyty mają wiekszą wartośc kolekcjonerską oraz specyficzną jakość dźwięku. Również dla Dj'ów doznania płynące z grania z winyli są nieporównywalne z innymi nośnikami.
Natomiast spadek sprzedaży płyt CD jest głównie spowodowany piractwem. Geoff Taylor, dyrektor wykonawczy BPI ostrzegał, że rząd musi podjąć "zdecydowane działania", by wyeliminować piractwo muzyczne, które kosztuje przemysł miliony funtów w postaci utraconych przychodów. "Jeśli w 2012 roku nie zostaną podjęte zdecydowane działanie, przemysł muzyczny może przeżyć prawdziwy kryzys, a inwestowanie w muzykę przestanie być opłacalne" - ostrzega Taylor.