PIONEER DJ TOUR

Ubiegły rok obfitował w wiele wydarzeń artystycznych, które miały bezpośredni wpływ na polską kulturę klubbingową.

Mieliśmy okazję podziwiać największych w branży. Wszystko to za sprawą firmy Pioneer, która to do promocji swoich produktów w kooperacji z agencją artystyczna EAST WEST EVENTS sprowadziła do naszego kraju takich artystów jak Benny Benassi, Rocco, Westbam, Tonka, Brooklyn Bounce oraz wielu innych.

Firma Pioneer przekazała do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt PRO DJ, w tym konsolety z odtwarzaczem CDJ 1000 MK II. Używano go na największej ubiegłorocznej imprezie zamkniętej MAY DAY 2003 w katowickim Spodku.

Oczywiście aktywność Pioneera sięga daleko poza nasze polskie granice. Wystarczy przyjrzeć się imprezom organizowanym przez firmę, która bardzo ekspansywnie promuje swój światowy standard w dziedzinie odtwarzaczy CD. Mowa o CDJ 1000 MKII.

Mayday! Mayday! W ubiegłym roku na imprezie May Day w niemieckim Dortmundzie, 24000 ludzi przetańczyło całą noc nie okazując żadnych oznak niepokoju w trakcie zabawy. Wszystkie 8 parkietów głównej imprezy wyposażono w odtwarzacze CDJ-1000 MKII i miksery DJM-600, a impreza była na żywo transmitowana przez stację telewizyjną VIVA. Jan Wayne i Scooter – prezenterzy programu Vivy „Clubrotation” bardzo dokładnie opisali funkcjonowanie CDJ-1000. Sprzęt ten był używany także na trasie ‘Moguai-Tour’ Ministry of Sound, która rozpoczęła się 24 maja 2003 w Dortmundzie. Objęła ona 20 różnych imprez i przyciągnęła około 200000 uczestników.

Publiczność we Francji i Włoszech również miała sporo okazji, by w ciągu ostatnich kilku lat poznać się z możliwościami CDJ-1000. Włoskie przedstawicielstwo Pioneera zabrało CDJ-1000 na trzymiesięczną trasę, zahaczając o Rzym, Mediolan, Florencję, Turyn i inne duże miasta, razem z Mauro Picotto, Mario Coccoluto, Tito Valdez i Joe T Vannelli. We Francji lokalni przedstawiciele połączyli siły z DMC w celu przeprowadzenia konkursu ‘Electronic DJ of the Year’. Jego uczestnicy konkurowali ze sobą prezentując swoje umiejętności na odtwarzaczu Pioneer CDJ-1000. Sam odtwarzacz był również główną nagrodą w konkursie, razem z mikserem DJM-600 i odtwarzaczem multimedialnym DMP-555.

Wielka Brytania – Ministry of Sound
Jak sprzęt oceniają sami DJ’e? Sanchez uważa, że zestaw Pioneera umożliwia mu niekonwencjonalne granie przeskakując jednocześnie ograniczenia winyli oraz pozwala odkrywać nowe inspiracje. „CDJ-1000 zrewolucjonizował sposób mojego grania. Zaakceptuję każdą nową technologię, która umożliwi mi pójście jeszcze dalej i udoskonali moje sety, a CDJ-1000 dokładnie to robi. Daje mi precyzję winyla, a dodatkowo mnóstwo innych funkcji jak Master Tempo, Hot Cue i pętle. Każdemu DJ’owi grającemu jeszcze na winylach radziłbym, aby wypróbował CDJ-1000”.

Roger używa płyt CD przez około 80% swojego każdego występu. Pozwala to zwiększyć ilość i różnorodność prezentowanej muzyki w porównaniu z wcześniejszymi możliwościami tego DJ’a. „Dzisiaj biorę tylko jedną torbę płyt ze sobą – a to dlatego, że nie mam czasu przenosić wszystkiego na płyty CD-R” - wyjaśnia. „Na koniec dnia i tak liczy się tylko muzyka. Większość bawiących się ludzi, nie jest świadomych formatu jakiego używam i dopóki muzyka jest wspaniała i dobrze zmiksowana, ta kwestia ich nie obchodzi. Dokładnie tak powinno być.”

Holandia - Tiesto at the top
Najlepszy DJ świata – według czytelników DJ Mag – również korzysta z cyfrowej technologii. Tak jak Sanchez, DJ Tiesto jest również nawróconym za sprawą dwóch CDJ. W nowej odsłonie, jako DJ numer jeden, Tiesto sprawił, że hala Armhem’s Gelredome wypełniła się po brzegi na jego koncercie w maju ubiegłego roku. Ponad 15000 osób nie dbało o to, że rytm pochodził z kontrolowanego przez Tiesto, zestawu Pioneera – oni po prostu chcieli się bawić. Powitajmy nowego lidera świata.

No waffle w Belgii
Po drugiej stronie granicy – w Belgii – uznany na świecie DJ Laurent Garnier grał dla 40000 fanów przez 11 nocy na ubiegłorocznej imprezie ‘Ten Days Off’ w Ghent. Wycieńczony po tym maratonie, Garnier nie miał siły nawet na krótką rozmowę. Zapytany o zestaw Pioneera, którego używa, odpowiedział tylko krótko: „CDJ-1000 to jedyny odtwarzacz CD, który zasługuje aby stać obok winylowego adaptera”.

Przewodząc stawce
Nie ma wątpliwości, że CDJ-1000MK2 utrzyma wiodącą pozycję Pioneera wśród najnowszych technologii w branży PRO DJ oraz wzmocni reputację i sukces CDJ-1000.

Niewątpliwie tacy wykonawcy jak Roger Sanchez, Laurent Garnier, Dave Clarke czy Tiesto pozostaną wierni temu sprzętowi, dokądkolwiek się udadzą. A fani nadal będą tańczyć – nieświadomie poddając się nowej definicji cyfrowego DJ’ingu – odtwarzaczowi CDJ-1000MK2.