David Guetta - król muzyki tanecznej

MiniaturkaObecnie elektroniczna muzyka taneczna (EDM) skupia wokół siebie największy ruch młodzieżowy od czasu hip-hopu. Na jego czele stoi DJ David Guetta – człowiek budzący skrajne odczucia, ale zapewniający branży spore zyski.

Czterdziestokilkuletni DJ krzyczy „Jesteście gotowi?”, a tysiące nastolatków w skąpych fluorescencyjnych strojach podskakują pod sceną. Guetta puszcza swoją popową balladę „Titanium”, a Paris Hilton, której ostatnim projektem zawodowym jest zrobienie kariery jako DJ'ka, wiruje za pulpitem wraz ze swoim holenderskim chłopakiem, a zarazem bliskim współpracownikiem Guetty, Afrojackiem. Dramatyczna i okazała sceneria Ultra Music Festival w Miami sprawia jedynie, że całe wydarzenie wydaje się jeszcze bardziej dziwaczne. Podczas trwania utworu Guetta bierze mikrofon i zwraca się do „swoich imprezowiczów”. – To niesamowite, co się teraz dzieje na świecie, a szczególnie w Stanach, w związku z naszą muzyką. Nigdy ani przez minutę nie przypuszczałbym, że to się może wydarzyć! – krzyczy do tłumu.

Zdjęcie

Następnie wraz z żoną Cathy, Afrojackiem i Paris, a także swoją menedżerką Caroline Prothero, przechodzi przez różne sekcje dla VIP-ów, aż w końcu znika w niewielkim pomieszczeniu oddzielonym od reszty aksamitną linką.

Festiwal Ultra odbywa się na zakończenie Winter Music Conference (WMC), imprezy, która przez ostatnie trzydzieści lat gościła przedstawicieli światowej branży muzyki elektronicznej w South Beach, dzielnicy Miami, gdzie spędzali tydzień na piciu i zabawie, bardzo nieudolnie symulując ciężką pracę. W tym roku w powietrzu czuć atmosferę wyczekiwania. Pomimo że muzyka taneczna została wymyślona w klubach Chicago, Detroit i Nowego Jorku, tylko na krótko udało jej się zagościć na amerykańskich listach przebojów, a dla większości pozostała gatunkiem niszowym. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat EDM stało się dominującym trendem w muzyce.

W zeszłym roku na festiwal Ultra przyjechało 150 000 ludzi, w tym roku organizatorzy byli przygotowani na przyjęcie 200 000, a i tak bilety wyprzedano trzy miesiące wcześniej. Kasyna w Las Vegas, które wcześniej zabiegały o Eltona Johna czy Dolly Parton, dziś oferują swoje sale DJ'om, bo to oni zapewniają najlepszą sprzedaż biletów.

Zdjęcie

Za tę zmianę odpowiedzialna jest w dużej mierze jedna osoba: 44-letni Paryżanin, David Guetta. Jego kariera nabrała tempa wraz z rozpoczęciem współpracy z Black Eyed Peas i nagraniem utworu „I Gotta Feeling”. Od tego czasu odnosi same sukcesy, pracując z takimi gwiazdami jak Kelly Rowland, Akon, LMFAO, Rihanna, Nicki Minaj, Usher, Sia, Jennifer Hudson, Snoop Dogg i wiele innych. Ma 31 milionów przyjaciół na Facebooku i 4 miliony sympatyków na Twitterze. Prawdopodobnie jest też najbardziej popularnym producentem muzycznym na świecie.

Spotykam się z Davidem Guettą na późny lunch dzień po imprezie. Jest miły i niemal tak samo optymistyczny jak jego muzyka. Jego ulubione słowo to „szalony”. Pomimo wieku i odniesionego sukcesu ma w sobie wciąż chłopięcy entuzjazm i nie może za bardzo uwierzyć w to, co stało się w ciągu ostatnich kilku lat oraz jak „szalone” były to zmiany. – Naprawdę musieliśmy stoczyć wojnę, by dotrzeć tu, gdzie jesteśmy z naszą muzyką – zapewnia.

Zmiana w upodobaniach przeciętnych Amerykanów jest tak duża, że nawet magazyn „Forbes” wypowiedział się niedawno na temat „zjawiska” muzyki house i zamieścił serię sylwetek największych Dj'ów na świecie. – Sępy zebrały się nad tą branżą – mówi Ben Turner, dyrektor International Music Summit. – Po 20 latach ludzie zdali sobie sprawę, że EDM dojrzało i stało się największym ruchem młodzieżowym w Ameryce od czasu hip-hopu. Wygląda to tak, jakby każdy chciał teraz dostać kawałek z tego tortu.

Guetta zaczynał swoją przygodę za konsolą 30 lat temu w Paryżu jako nastolatek, na długo zanim współcześni mu DJ'e przyszli na świat. Wraz z żoną Cathy odwiedzali kluby nocne, między innymi Le Palace i Les Bains Douches.