Eddie Da Silva

Podczas turne po Polsce, w klubie Las Vegas, z Eddie Da Silva, rozmawiał Krzysztof Rządek

Czy pierwszy raz jesteś w Polsce?Nie , to nie jest pierwszy raz, jestem tutaj po raz trzeci.

Jak Ci się u nas podoba, jak Ci się podoba polska publiczność?

Oni są bardzo zabawni i cieszę się z tego, bo tworzą dobrą imprezę.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?

Początkowo grałem za darmo, kolega czasami pozwalał mi wejść za konsoletę. Później grałem za przysłowiowego lyskacza A potem to już jakoś poszło.

Jak długo jesteś DJ’em?

Od około jedenastu lat. W 1986 roku zaczynałem grać muzykę house i tak krok po kroku dochodziłem do tego, żeby w 1989 roku zacząć na serio swoją karierę.

Jak dostałeś się do Pioneer DJ Team?

Trzy lata temu miałem okazję na Międzynarodowych DJ targach w Hamburgu testować nowy model CDJ 500-2 Pioneer’a, tam mnie zauważono. Pioneer stworzył bardzo silną grupę DJ`ską, w której znaleźli się DJ’e kreatywni wnoszący coś nowego do technik miksowania.Tak jest na całym świecie, najsilniejszą grupą jest Pioneer DJ Team z USA. Przypadkiem spotkałem się z Darkiem Chojnackim, reprezentującym Pioneer’a w Polsce, który zaprosił mnie do Polski i tak nawiązała się bardziej ścisła współpraca.

Co robisz na co dzień?

Pracuję w studio Living This Planet w Hamburgu,wspólnie z kilkoma muzykami z Holandii pracujemy nad nowym projektem muzycznym.Poza tym śpię, wstaję o pierwszej albo drugiej po południu. Często w ciągu tygodnia pracuję wieczorami do późnej nocy, a potem odsypiam. W weekend oczywiście gram w klubach,najczęściej w Amsterdamie i Hamburgu. Podróżuję między Niemcami i Holandią. Sprawia mi wielką przyjemność poznawanie nowych ludzi, kultur.

Jaki jest Twój ulubiony gatunek muzyczny?

Obecnie preferuję funky house z takim dźwiękiem industrialnym i odrobiną uderzenia drum’n’base. To specjalne perkusyjne brzmienie, które dopiero wchodzi na rynek.

Jak według Ciebie będzie wyglądał rynek muzyczny, poszczególne gatunki muzyczne za pięć lat?

Wydaje mi się, że muzyka nie będzie tak mocna jak teraz. Wszystko pójdzie w bardziej melodyjną stronę, będzie więcej tzw. deep house czyli głębokiego house’u. Będą tzw. powroty do korzeni czyli będą się pojawiały sample utworów, które ktoś kiedyś wymyślił, ale na pewno to będzie bardziej melodyjne.

W jakich największych dyskotekach udało Ci się grać i co najbardziej utkwiło Ci w pamięci?

Grałem w wielu miejscach,najwiekszym przeżyciem było dla mnie granie na imprezie Mad Max Open Air z Justin Bergman/Ministry of Sound Londyn. Ale szczególnie utkwiła mi impreza w Berlinie, podczas której zapalił się bar. To było na tyle fajne, że nawet straż pożarna przyjechała.

Jak oceniasz polskich DJ’ów od strony technicznej?

Myślę, że polscy DJ’e nie odbiegają poziomem od DJ’ów na całym świecie. Jestem pełen podziwu dla ich świeżego spojrzenia, rzeczowego podejścia do tematu i niemal perfekcyjnego miksowania. To da się zauważyć.

Jaki jest status DJ’a w Twoim kraju?

Poruszam sie między Holandia a Niemcami , w tych krajach jest bardzo podobnie, ponieważ część ludzi uważa, że jest to sztuka. Sztuka miksowania, sztuka sprzedawania muzyki, a niektórzy twierdzą, że to nic poważnego, tylko takie tam „bum bum”. Ja osobiście myślę, że to wielka sztuka i nie każdy może być DJ’em i nie każdy może grać muzykę house.

Jaki sprzęt preferujesz?

Jeżeli chodzi o gramofony to standardowo, tak jak na całym świecie Technics, ale również Vestax. Jeżeli chodzi o mikser to na pewno nowy Pioneer DJM 600. W domu do własnego użytku mam maly, wysłużony mikser, do którego jestem bardzo przywiązany. Nazywa się Rodec.

Jeśli grasz, to używasz tylko vinyli czy też CD? Jak wyglądają proporcje?

Nigdy nie gram z kompaktów. Zawsze gram z vinyli. Kiedy gram z kompaktów, czuję się jak ślepiec.

Czy w Holandii z profesji DJ’a można spokojnie wyżyć?

Teraz uważam, że zarabiam wystarczająco i jestem z tego zadowolony. Zupełnie inaczej było dziesięć lat temu, kiedy zaczynałem.

Czy uważasz, że powinieneś pozostać przy stylu, jaki prezentujesz obecnie?

Oczywiście, każdy DJ powinien mieć swój styl i powinien pozostać wierny drodze, którą sobie na początku wytyczył.

Co sądzisz o kobietach, które próbują grać?

Znam kilka kobiet, które są tak samo dobre jak faceci i bardzo mnie to cieszy. Chciałbym, żeby było ich więcej.

Dziękuję za rozmowę.