CHRI & DJ F, radio NET

Radio NET nazywane także radiem internetowym to nowy sposób na słuchanie audycji radiowych poprzez siec internet

wykorzystującą system rozprowadzania dźwięku opartym na kodowaniu sygnału w standardzie MPEG 1 Layer 3 (MP3).

Programem pozwalającym na prowadzenie audycji jest między innymi aplikacja SHOUTcast napisana przez programistów grupy NULLSOFT, którzy po sukcesie MP3 i WINAMP'a w styczniu 1999 udostępnili pierwsze oprogramowanie testowe. Dziś w sieci istnieje i nadaje sporo amatorskich stacji radiowych, wśród których największe mają kilkaset stałych słuchaczy z Polski i zagranicy. W radiach NET dostępny jest bardzo szeroki zakres nadawanych audycji audio, mierzony w formacie od 16kbps do 160kbps. Umożliwia to każdemu odbieranie stacji z jakością adekwatną do przepustowości posiadanego łącza a należy dodać, iż jakoś jest bardzo dobra nawet można powiedzieć – porównywalna do tradycyjnych fal radiowych. Różnorodność tematyczna w radiach internetowych pod względem preferowanych styli muzycznych jest ogromna, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Poniższy artykuł opisuje pierwsze radio nie komercyjne w sieci, które posiada sporą ilość słuchaczy i bardzo ciekawe zaplecze techniczne.

Radio Cyberstacja istnieje już na sieci od ponad 6 lat i przyciąga coraz to większą rzesze stałych słuchaczy, którzy chcą się oderwać od codzienności. Wiąże się to niejednokrotnie z chęcią uczestnictwa, także czynnego w spotykanym już na szeroką skalę “życiu internetowym”. Praktycznie radio nadaje 24 godziny na dobę, z czego ponad 18 godzin audycji nadawanych jest przez znakomitą ekipę. Najczęściej w sieci spotykam się z audycjami po 5 oraz 7 godzin, mało która stacja radiowa posiada tak zorganizowany plan audycji. Trzeba przyznać, że nie różni się niczym od profesjonalnych stacji radiowych FM. Całą pieczę nad poprawnym działaniem radia sprawuje [...] znany jako CHRI oraz dyrektor programowy [...] DJ Wojak.

VeT - Jak zrodził się pomysł powstania radia internetowego?
CHRI - Pewnego dnia, z kolega ze szkoły średniej zapragnęliśmy stworzyć własny kanał w sieci IRC. Myśleliśmy długo nad nazwa ale udało się. Nazwaliśmy ten kanał Cyberstacja. Po około 5 miesiącach podajże w lutym przyszedł na kanał „miner”, osoba, która mieszka w Miedzyrzeczu moim rodzinnym mieście. Po długich rozmowach przyszło nam na myśl, aby ożywić trochę kanał, ponieważ ludzi przychodziło coraz to więcej poprzez nadawanie w internecie różnych audycji, a ponieważ nazwa kanału była dosyć oryginalna wiec tak zostało ochrzczone to radio: CyberStacja.
VeT - W Waszych audycjach często organizujecie konkursy. Czy nagrody sami sponsorujecie?
CHRI - Przeważnie tak, są to zazwyczaj drobne upominki w postaci płyt CD, czasem dostęp do naszego prywatnego serwera FTP lub konta E-mail. Czasami tworzymy własne płyty CD z twórczością naszych dj`ow/prezenterów.
VeT - W Polsce nielegalne jest publiczne odtwarzanie MP3. Jak rozwiązaliście sprawę z ZAiKSem?
CHRI - Była prowadzona rozmowa z nimi i stwierdzili, że dopóki nie mamy na tej działalności jakichkolwiek zysków, nie podlegamy ich zainteresowaniu i możemy spokojnie nadawać.
VeT - Czy myślicie o komercjalizacji z radia?
CHRI - Nie, nie chcemy komercjalizować radia. Chcemy być nadal radiem niezależnym z własnymi pomysłami. Taką garstką ludzi, którzy znajdują przyjemność w prowadzeniu radia.
VeT - Jakie podejmujecie działania, żeby przyciągnąć większa liczbę słuchaczy?
CHRI - Już niedługo uruchomimy nowy kanał muzyczny gdzie będzie można usłyszeć tylko muzykę Hip-Hop. Wprowadzimy także darmowa skrzynkę e-mail. Obecnie współpracujemy z PCSU, czyli Polska Scena Muzyki Klubowej, listą przebojów, która jest prowadzona w każdy poniedziałek. Promujemy również nowych Dj, którzy komponują dobra muzykę a maja problemy z przebiciem się na rynek muzyczny.
VeT - Jakie musi spełnić warunki chętna osoba, ażeby zostać prezenterem radiowym w Waszym radiu?
CHRI - Przede wszystkim musi mieć ukończone 21 lat, posiadać doświadczenie w prowadzeniu radia internetowego, mianowicie musi samodzielnie skonfigurować oraz ustawić na swoim komputerze potrzebne oprogramowania do nadawania. Musi także wprowadzać do audycji dużo pozytywnej energii, być komunikatywna oraz mieć wiele pomysłów na audycje. Bardzo ważna jest dobra dykcja i umieć współpracy w zespole. Więcej informacji można uzyskać na nasze stronie ww.cyberstacja.com.
VeT – Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.

W CyberStacji prowadzona jest popularna audycja: „MIXTURA „ koordynowana przez DJ Fishera z Tych. Ten młody człowiek pracował już w tradycyjnym radiu FM, ale zrezygnował nad czym ubolewa do dziś, zapewne wielu słuchaczy.

VeT - Powiedz mi jak długo grasz już radiu cyberstacją?
DJ F - Powiem inaczej od ponad 2 lat przewijałem się w różnych stacjach internetowych z moją autorską audycją (w każdy wtorek na dobry humorek "MIXTURA") W radiu cyberstacja prowadzę audycję od grudnia 2003 roku.
VeT - Co ciebie przekonało, ażeby zagrać w radiu internetowym a nie tradycyjnym radiu FM?
DJ F - Lubię nowe wyzwania. Pielęgnując swoje hobby radiowca staram się pomagać innym młodym ludziom, którzy chcieliby spróbować sił w roli prezentera radiowego. Jeżeli ktoś będzie potrzebował wsparcia zapraszam na moja stronę www.djfisher.prv.pl W internecie mamy wiele możliwości zawsze zastanawiało mnie czy w necie również znajdą się wierni słuchacze jak w tradycyjnym radiu. Zostałem mile zaskoczony. Każda moja audycja ma swój niepowtarzalny klimat. Co najważniejsze tutaj nie obowiązują zasady takie jak na falach eteru, nie emitujemy reklam oraz mamy wolność wypowiedzi czego nie raz brakuje w radiach FM.
VeT - Czy prowadzenie audycji w Radiach NET są trudniejsze od tradycyjnych i czy należy mieć specjalistyczne przeszkolenie?
DJ F - Audycje w internecie mają swój specyficzny urok, zdarza się tak, że muzyka jest tylko tłem, pojawia się wiele komentarzy, ciekawostek i tysiące pozdrowień to, co słuchacze lubią najbardziej. Większość takich audycji prowadzona jest spontanicznie, a zatem wszystko zdarzyć się może. Od czasu do czasu pojawiają się również konkursy, co wciąga i zwiększa słuchalność. Na pewno należy mieć przeszkolenie techniczne, ponieważ jakość odbioru jest zależna od możliwości serwerowych, wiec tu także ważne jest nasze łącze, a muszę przyznać, że nasza stacja posiada je bardzo dobre.
VeT - Jakie mógłbyś podać praktyczne porady dla osób, co marzą o „zabawie” w radio?
DJ F - Mimo tego że audycje prowadzone są na pełnym luzie chyba czasem warto się zastanowić o czym mówimy, przedział wiekowy jest mieszany, Cyberstacja w 90% prezentuje największe clubowe hity , ale od czasu do czasu sięgamy do korzeni. Kultura słowa, odpowiedni dobór muzyczny, dużo uśmiechu na twarzy i w miarę możliwości dobre warunki sprzętowe, co jest bardzo istotne przy radiach NET.
VeT – Dziękuje, że znalazłeś chwile czasu na udzielenie wywiadu. Powiedz, czego życzy się prezenterowi radiowemu takiemu jak ty?
DJ F - wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu.

Oprócz DJ Fishera w radiu cyberstacja prowadzi swoje audycje wielu dobrych prezenterów radiowych oraz DJ takich jak: DJ Paulo, DJ Chomik, DJ WoJaK, Ra-Fee, Smok wawelski, Dr Mike, DJ Slimline, DJ Delphen, DJ Ltd i wielu innych. Popularnym faktem stało się w dobie internetu posiadanie strony przez różnego rodzaju organizacje medialne, taką stronę posiada także i radio cyberstacja. Po odwiedzeniu strony okazuje się, że radio posiada nawet własny CHAT za pomocą którego, można np. porozmawiać z prowadzącymi audycje oraz wysłać życzenia, które są emitowane w przeciągu kilku minut. Jeżeli ktoś nie ma ochoty wchodzić na Chata, można w każdej chwili wysłać dedykacje ze strony WWW. Muszę przyznać, że jest to naprawdę dobre rozwiązanie, czego również, często brakuje w tradycyjnych mediach radiowych, gdzie pozdrowienia są odbierane w godzinach, ściśle określonych, często przez nadzwyczaj sztywne ramy programów Wykorzystanie zasobów, jakie oferuje internet, mam tu na myśli w szczególności możliwość komunikacji masowej, daje wielkie możliwości zarówno słuchającym, jak i prowadzącym audycję. W tradycyjnych mediach występuje element niepewności związany z tym zagadnieniem. Nigdy, bowiem nie wiemy, czy dana osoba, do której skierowane są życzenia, obecnie słucha audycji.

Trzeba przyznać, że jak na społeczną prace, ludzie z cyberstacji mają sporo zapału i nie poddają się nawet w bardzo trudnych sytuacjach. Jak się dowiedziałem, największą zmorą dla każdego radio w Internecie, jest jakości przesyłanych danych (bitrate), co niestety w Polsce jest wciąż otwartym problem. Kolejną cegiełką, zwłaszcza dla potencjalnych słuchaczy, są ceny połączeń do internetu. Polska znana jest z tego, że są one bardzo wysokie, jedne z najwyższych w europie! Z tego powodu, nie każdego stać na słuchanie Radia NET, w dowolnym momencie, kiedy ma na to ochotę, nad czym bardzo ubolewam.

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każda osoba będzie miała możliwość wyboru: Czy posłuchać radia FM gdzie często się narzeka i wypowiada szablonowe hasła, czy też może warto sprawdzić radio internetowe, gdzie prowadzący mówią co myślą, a nie co inni karzą im mówić?

by Karol Kowalski aka VeT