Wywiad z DJ Hellboy'em - specjalistą od hard techno

Miniaturka

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z muzyką elektroniczną?
Wszystko zaczęło się od Love Parade w Berlinie. Tam poznałem swoje ulubione gatunki techno, czyli hard techno , schranz. Wcześniej bywałem naróżnych imprezach szukając swojego stylu.

Co sprawiło, że postanowiłeś zostać DJ’em i jak udało Ci się osiągnąć pierwsze sukcesy w tej dziedzinie?

Nie było to proste, ponieważ początkowo nie posiadałem swojego sprzetu. Nie miałem nawet możliwości pożyczenia. Moi znajomi mieli inne zainteresowania. Jednak do wszystkiego doszedłem ciężką pracą. Pierwszą imprezę pt. „Schranz Massacre” zorganizowałem 7 lat temu w jednym z krakowskich klubów. Wiele osób pyta: Dlaczego akurat taka muzyka? Ja poprostu czuję, że mocna elektronika to jest to co zawsze chciałem grać, to co kocham. Nigdy nie zmienię stylu i zawsze będę grał z winyli.

Zdjęcie 

Grałeś na dużych masowych imprezach typu Mayday, Nature One czy Soundtropolis , Toxicator , Bass Planet . Opowiedz jak wyglądają takie eventy z perspektywy DJ’a?

Te eventy, które wymieniłaś to były główne cele, które sobie obrałem w muzycznej karierze. Udało się. A jak to wygląda ? Muszę przyznać, że swietną sprawą jest zagrać dla wielotysięcznej publiki, móc zaprezentować swój materiał ! Poza tym jakby nie było jest to promocja dla mojej skromnej osoby :)
Jeśli chodzi o kwestie typu nagłośnienie, scena – wszystko przygotowane jak należy. Widok zza decków - bezcenny !

Kto jest da Ciebie wzorem do naśladowania w muzyce?

Nigdy nie miałem wzorów do naśladowania , ponieważ sam wyrobiłem sobie swój styl, ale zawsze chętnie spoglądam na Chris’a Liebing’a ! To bez wątpienia mój numer 1! Nie mógłbym także nie wymienić takich artystów jak Pet Duo, czy Rush.

Zdjęcie

Organizujesz imprezy. Opowiedz na czym polega rola organizatora tego typu wydarzeń. Jest to dla Ciebie miłe doświadczenie czy czarna robota, którą trzeba wykonać aby inni mogli dobrze się bawić?

Bez wątpienia jest to ciężka, „czarna” praca , którą jednak chętnie wykonuję. Lata praktyki i wiele imprez nauczyły mnie bardzo dużo. Przede wszystkim trzeba mieć cierpliwość i dystans do tego wszystkiego. Każdy uczy się na błędach, których trochę w życiu popełniłem do czego się przyznaję. Różnie to bywało - raz było dobrze raz było źle , ale zawsze do przodu. Przez wiele lat poznałem wielu przyjaciół ale również wrogów – jak to w tym „biznesie”. Fajnych ludzi na pewno zapamiętam to do końca życia.

Poczas imprez poznałeś wielu znanych DJ’ów i producentów. Z którymi z nich najmilej Ci się rozmawiało i z którymi utrzymujesz kontakty do dziś?

Jeśli chodzi o DJ’ów z Polski to Athur Crag , Cherry , Tomash Gee , Siasia , Lukash Andego ,Larix , Nexy , Freejay oraz naprawdę wielu, wielu innych. Nie chcę nikogo pominąć, ale są to napewno Ci, którzy często grają na moich imprezach :)
Jeśli chodzi o zagranicznych artystów to na pewno Pet Duo, Klaudia Gawlas, Arkus P, Robert Natus,Viper XXL, Sutura, Chris Liebing, Felix Krocher, Sven Wittekind.
Ostatnio miałem przyjemność zagrać z Electronmikiem z Austrii. Bardzo pozytywny koleś. Przeważnie z każdą z wymienionych osób mam stały kontakt - coś sobie wyślemy na Facebooku , Myspace czy w mailu :) Zresztą z kilkoma wymienionymi artystami produkowałem tracki hardtechno, które można usłyszeć na Soundcloud.

Rozpoczynamy kolejny rok dobrych imprez. Jakie masz plany na przyszłość?

Rok 2012 zaczął się dla mnie od miłej niespodzianki jaką jest wstąpienie do niemieckiej agencji muzycznej ENHANCEDMUSIC. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, która daje mi kopa do dalszego działania !
 10 lutego gram w klubie M25. Będzie to Walentynkowa Adrenalina z udziałem Franka Kvitty. Kolejnym wydarzeniem jest 3 marca - Bass Planet w Szczecinie. Będą to urodziny Westbama. Ponadto na imprezie zagrają również Hardy Hard, Lady Waks oraz inni artyści. 24 marca czeka mnie podróż do Austrii . Odbędzie się tam Schranz Festival. Zagram z takimi artystami jak Boris S, Viper XXL, Ivee, Lexis, Mario Ranieri. W planach mam także imprezę Massive Sounds z udziałem Chris’a Liberator’a, która odbędzie się w Mega Clubie w Katowicach . Trochę uzbierało się tych booking’ów, ale i tak mam nadzieję, że to dopiero początek.
Oczywiście nie mógłbym zapomnieć, że 31 Marca po raz drugi na mojej imprezie „Electronic Festival” zagra duet PET DUO ! Zapraszam wszystkich do Krakowa !

Rozmawiała Agnieszka Bucka (DJ WORLD)