Radio ROCK 'n' ROLL

Pragnieniem teoretyków i znawców Rock 'n' Rolla było znalezienie takiego zespołu czy artysty albo okresu lub daty ,

 które można by uznać za historyczny początek Rock 'n' Rolla .


Rock 'n' Roll to zjawisko , które niczym wybuch rozrzuciło swoje " odłamki " po różnych miejscach jednocześnie . W Nowym Orleanie pojawił się Little Richard , uważany przez wielu za pierwszego prawdziwego Rock 'n' Rollowca , w Cleveland w radiostacji WJW , należącej do sieci ABC , disc - jockey Alan Freed jako pierwszy zaczął nadawać Rock 'n' Rollowe single , w Chicago w wytwórni płytowej CHESS zaczął nagrywać Chuck Berry , w Memphis działała wytwórnia płytowa SUN kierowana przez Sama Phillipsa . Generalnie można się zgodzić , że Rock 'n' Roll narodził się na południu Stanów Zjednoczonych , jako że z południa pochodzi większość ówczesnych gwiazd tego stylu , tej nowej muzyki . Ważnym czynnikiem , który spowodował zacieranie różnic między muzyką " czarnych " i " białych " było radio , głównie radiostacja WLAC o ogólnokrajowym zasięgu , która jako pierwsza nadawała dużo Rock 'n' Rollowej muzyki . Ameryka jednak nie była przygotowana na to co się stało . Do głosu dochodzili różnego typu rasiści , świrusy i popaprańcy tworzący jakieś społeczne komitety mające niby uchronić Amerykę przed zalewem tej nowej , jak ją nazywali , murzyńskiej , wulgarnej i diabelskiej muzyki . Pochodzili z rasistowskiego południa , mieli po 40 lat i poglądy godne średniowiecznych , jako że ten okres w dziejach cywilizacji ludzkiej uchodzi za najmroczniejszy , najprymitywniejszy i najbardziej zacofany . Jednak młodzi ludzie , w znakomitej swej większości , " wypięli " się na tych nawiedzonych naprawiaczy świata i masowo kupowali rock 'n' rollowe płyty , niezależnie od tego czy wykonawca był " czarny " czy " biały ". W Ameryce lat pięćdziesiątych ciągle jednak czegoś brakowało do pełnego sukcesu Rock 'n' Rolla . Sam Phillips , 27 letni inżynier dźwięku , właściciel SUN Records , wpadł na pomysł , którego celem było uspokojenie , przekonanie i zachęcenie dużo większej części społeczeństwa amerykańskiego do Rock 'n' Rolla . Szukał mianowicie " białego " piosenkarza który by zaśpiewał tak dobrze jak " czarny ". Pewnego dnia do studia SUN Records wszedł 18 letni kierowca ciężarówki i zapłacił $ 3.98 by móc nagrać własną wersję piosenki " My Happines " . Sam Phillips uznał , że to ten chłopak , którego szuka . Nazywał się Elvis Presley . Wkrótce wraz ze Scotty Moorem i Billem Blackiem nagrali piosenkę " That's Allright Mama ", która w roku 1955 , stała się przełomowym nagraniem dla całej muzyki Rock 'n' Rollowej . Źródeł muzycznych fascynacji Elvisa należy szukać w jego dzieciństwie . Wychowywał się na południu USA , wśród ubogich " białych " i " czarnych " . Słuchał bluesa z delty Mississippi jak również country & western . Obie te kultury i brzmienia mieszały się w umyśle Elvisa , tworząc inne - i kulturę , i brzmienie muzyki .

W 1955 roku duże wytwórnie płytowe wiedziały już , że Rock 'n' Roll to muzyka na , której da się zarobić ogromne pieniądze . W grudniu roku 1955 Sam Phillips " sprzedał " Elvisa Presleya wytwórni RCA Victor za 35 tys. dolarów . Dzięki tym pieniądzom Philips mógł teraz rozwinąć działalność SUN Records jak nigdy dotąd .

Rock 'n' Roll miał wówczas wielu przeciwników a pomimo tego niezwykle szybko pozyskiwał szerokie rzesze zwolenników na całym niemal świecie .

Wielu znawców historii Rock 'n' Rolla zgadza się co do tego , że podczas sesji nagraniowej piosenki " Rock Around The Clock " , 12 kwietnia 1954 roku , Bill Haley zapoczątkował największą rewolucję jaka kiedykolwiek miała miejsce w światowej muzyce popularnej .


Piosenka ta światowy rozgłos zdobyła dopiero w roku 1955 , kiedy to użyto jej jako temat przewodni w filmie zatytułowanym " Blackboard Jungle ". Przez 24 tygodnie " Rock Around The Clock " zajmowało wówczas pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów . Bill Haley urodził się 6 czerwca 1925 roku w Highland Park w stanie Michigan - USA . Pomiędzy latami 1955 - 1957 , wraz z zespołem COMETS ( John Grande , Billy Williamson, Al Reed , Rudy Pompilli , Francis Beecher , Don Raymond ) , był największą Rock ' n ' Rollową atrakcją świata . Na swym koncie miał kilka światowych przebojów ale drugim , obok " Rock Around The Clock " , najbardziej znanym jego przebojem była piosenka " See You Later Alligator " , która w 1956 roku przez 19 tygodni zajmowała 6 miejsce na amerykańskiej liście przebojów . W 1958 oszałamiająca kariera Billa Haleya przygasła . Zmarł 9 lutego 1981 roku w swym domu w Harlington w Texasie

Innym wielkim gwiazdorem ery Rock ' n ' Rolla był Chuck Berry . Urodził się 18 października 1926 roku w St. Louis w stanie Missouri - USA . W 1952 roku założył swój pierwszy zespół The Chuck Berry Combo . W 1955 roku pojechał do Chicago grać wraz z Muddy Watersem , który przedstawił go Philowi Chessowi . Chuck zaprezentował Philowi piosenkę o tytule " Idea Red ". Piosenka spodobała się Philowi ale zasugerował zmianę tytułu na " Maybellene ". Piosenka ta stała się ogromnym hitem w 1955 roku i przez 11 tygodni zajmowała 5 miejsce na amerykańskiej liście przebojów . Natomiast inna piosenka Chucka Berrego " School Day " w roku 1957 przez 15 tygodni zajmowała pierwsze miejsce na tej samej wcześniej wymienionej liście . Wsławił się także specyficznym chodem kaczora po scenie podczas swoich koncertów .

Do grona największych twórców R'n'R zalicza się także Carla Perkinsa . Urodził się 1932 roku w Tiptonville w stanie Tennessee w USA . Był nastolatkiem gdy usłyszał w radio wielki przebój Elvisa Presleya " That's All Right Mama " i wówczas to właśnie zdecydował poważnie zająć się muzyką . W najśmielszych nawet marzeniach nie mógł przewidzieć , że jego piosenka , " Blue Suede Shoes " stanie się wielkim przebojem Elvisa Presleya .

Inny przebój z epoki świetności R'n 'R to piosenka " Sealed With a Kiss " , nagrana przez sławnego, na przełomie lat '50 i '60 , Briana Hylanda . Urodził się 12 listopada w 1943 roku w Woodhaven w Queens w Nowym Jorku w USA . Jego pierwszy przebój który dotarł w 1960 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów nazywał się " Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka - dot Bikini " . Brian miał wówczs 16 lat . Potem miał jeszcze kilka przebojów ale dopiero latem w 1962 roku powtórzył , a nawet " przebił " , sukces swego debiutu . Piosenka " Sealed With a Kiss " stała się wielkim światowym przebojem . W 1962 roku dotarła na trzecie miejsce amerykańskiej listy przebojów. Jest to tak wspaniale zaśpiewana ballada że nawet dzisiaj , po prawie 35 latach , może się podobać .

Postacią która mocno zaznaczyła swą obecność w świecie muzyki R'n 'R był niewątpliwie także Jerry Lee Lewis . Urodził się 29 września 1935 roku w Ferriday w stanie Louisiana w USA . W 1957 roku nagrał pierwszego singla dla Sun Records ale ta akurat piosenka nie stała się przebojem . dopiero nagranie z maja 1957 roku " Whole Lotta Shakin' Goin On " stało się przebojem światowym . W 1957 roku przez 29 tygodni zajmowało trzecie miejsce na amerykańskiej liście przebojów . Jerry Lee Lewis miał wiele świetnych hitów . Jednym z najwspanialszych była napewno piosenka " Great Balls of Fire " , która w 1957 roku , przez 21 tygodni zajmowała drugą pozycję na amerykańskiej liście przebojów . Jerry Lee Lewis wsławił się również sensacyjnym ślubem ze swą trzynastoletnią kuzynką Myrą Brown . Był z całą pewnością jednym z najbardziej kontrowersyjnych i dynamicznych pianistów , piosenkarzy i rock ' n ' rollowców , zarówno z uwagi na szczegóły z życia prywatnego , jak też specyficzny sposób wykonywania swej muzyki na scenie .

Nie mniej charakterystyczną postacią był Little Richard . Urodził się 5 grudnia 1932 roku w Macon w stanie Georgia w USA . We wrześniu 1955 roku nagrał dziewięć piosenek , wśród których była " Tutti Frutti ", która stała się jego wielkim hitem światowym . Przez 21 tygodni zajmowała drugie miejsce na amerykańskiej liście przebojów . W okresie od 1955 - 1957 roku Little Richard miał siedem wielkich przebojów , po czym niespodziewanie zrezygnował z R 'n 'R na rzecz religii . Ciekawostką w jego karierze jest fakt że przez krótki czas gitarzystą w jego zespole był początkujący wówczs Jimi Hendrix .

Postacią może mniej znaną w Polsce ale niezwykle popularną w USA był Pat Boone . Urodził się 1 czerwca 1934 roku w Jacksonville w stanie Floryda w USA . Miał kilka bardzo znanych przebojów w latach 1955 - 1962 z których największy to napewno piosenka " Love Letters in the Sand ". Piosenka ta w 1962 roku wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów . Pat Boone , obok Elvisa Presleya , uważany jest za tego który odniósł największy sukces w latach R' n 'R . Pat Boone nagrał ponad sześćdziesiąt piosenek z których znamienita większość była przebojami . Dużym przebojem była też piosenka " Ain't that a Shame ", która w 1955 roku przez siedem tygodni zajmowała pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów .

Zespołem który wsławił się wspaniałymi balladami byli The Platters . Zespół założył w 1953 roku , wokalista Buck Ram . W skład The Platters wchodzili : Tony Williams , David Lynch , Alex Hodge , Herb Reed no i oczywiście Buck Ram . Po niezadowalającym sukcesie pierwszych nagrań Buck zastąpił Alexa Hogesa nowym wokalistą Paulem Robi oraz zaprosił do współpracy wokalistkę Zolę Taylor . Największym ich przebojem była piosenka " Only You " . W 1955 roku zajmowała przez kilka tygodni piąte miejsce amerykańskiej listy przebojów.

W 1961 roku przez kilka tygodni na tej samej liście w USA znajdował się znakomity R 'n' R hit " Runaway ", którego wykonawcą był Del Shannon . Urodził się 30 grudnia 1934 roku w Coopersville w stanie Michgan w USA . Dużo koncertował i nagrywał przez prawie 30 lat swej artystycznej kariery . Był popularny , dobrze zabezpieczony finansowo a mimo to przeżywał często załamania nerwowe i problemy alkoholowe , co doprowadziło do jego tragicznej śmierci 8 lutego 1990 roku .

Dużą popularnością w " złotych latach rock 'n' rolla " cieszył się również Jackie Wilson . Urodził się 9 czerwca 1934 roku w Detroit w stanie Michigan w USA . W 1957 roku nagrał piosenkę " Reet Petite ", która osiągnęła dość dobre pozycje na listach przebojów i dzięki której Jackie stał się znany i popularny nie tylko w USA ale także w Europie . Miał sporo przebojów , dużo koncertował . 29 września 1975 roku w czasie koncertu w Latin Casino w New Jersey miał atak serca. Padając na scenę tak nieszczęśliwie uderzył głową że doznał urazu mózgu czego efektem była czteromiesięczna śpiączka . Nigdy już nie odzyskał dobrego zdrowia . Zmarł w 1984 roku 21 stycznia . Trzy lata po jego śmierci piosenka " Reet Petite " doczekała się bardzo nowatorskiego video clipu , w którym główną rolę grały animowane figurki z modeliny , i zajęła pierwsze miejsce na wielu listach przebojów .

W 1966 roku na pierwsze miejsce wielu list przebojów trafił Percy Sledge z piosenką " When a Man Loves a Woman " . Percy Sledge urodził się 25 listopada w 1941 roku w Leighton w stanie Alabama w USA . Od 1966 - 1989 roku nagrał osiem długogrających płyt ale nigdy nie udało mu się powtórzyć sukcesu z roku 1966 a mianowicie popularności jaką cieszyła się wówczas piosenka " When a Man Loves a Woman " .

Nieznany jeszcze w 1962 roku ( tak jak dziś ) Quincy Jones , dokonał wyboru nagrań na pierwszy singiel młodej i początkującej piosenkarki Lesley Gore . Wybór okazał się bardzo słuszny jako że piosenka " It's My Party " natychmiast zdobyła pierwsze miejsca na wielu listach przebojów . Lesley Gore urodziła się 2 maja 1946 roku w Nowym Jorku w USA . Nagrała dziewięć płyt , wystąpiła w wielu filmach , programach telewizyjnych , wiele też koncertowała . Jej ostatnia płyta " Love Me By Name " ukazała się w 1975 roku w wyniku ponownej , udanej współpracy producentem i kompozytorem Quincy Jonesem .

Paul ( Ray Hildebrand ur. 21 grudnia 1940 roku w Joshua w stanie Texas w USA ) oraz Paula ( Jill Jackson ur. 20 maja 1942 roku w McCaney w stanie Texas w USA ) tworzyli przez wiele lat duet Paul & Paula . W listopadzie 1962 roku nagrali piosenkę " Hey Paula " , która bardzo szybko trafiła na pierwsze miejsca wielu list przebojów . Nagrali trzy płyty, wszystkie w okresie jednego 1963 roku .

W 1963 roku w Nowym Orleanie powstało źeńskie trio The Dixie Cups . Latem w 1964 roku nagrana przez nie piosenka " Chapel of Love " pojawiła się na czołowych pozycjach wielu list przebojów . Trio tworzyły siostry : Barbara Ann Hawkins , ur. 23 października 1943 roku , Rosa Lee Hawkins , ur. 24 września 1944 roku oraz ich kuzynka Joan Marie Johnson ur. w styczniu 1945 roku . Ciekawostką jest że piosenka " Chapel of Love " była już wcześniej lansowana przez znane w latach '60 grupy The Crystals oraz The Ronettes ale dopiero wersja The Dixie Cups trafiła do przekonania miłośnikom R 'n ' R . Trio , w okresie od 1964 - 1965 roku , nagrało cztery single i dwie duże płyty .

22 stycznia 1931 roku w Clarksdale w stanie Mississippi w USA urodził się Samuel Cook znany w świecie R 'n' R jako Sam Cook . Nagrał kilka wspaniałych przebojów , które można odnaleźć na jego dziewiętnastu płytach wydanych w latach 1958 - 1986 . Zmarł tragicznie 11 grudnia 1964 roku , zastrzelony przez kierowniczkę motelu w Los Angeles .

W 1959 roku Frankie Avalon ( ur. 18 września 1939 roku w Philadelphia w stanie Pensylwania w USA ) dostał się na amerykańską listę przebojów z piosenką " Venus ". W następnych latach swej kariery jeszcze 24 razy różne jego piosenki trafiły na listy przebojów . Zagrał także w wielu filmach . Na przestrzeni lat 1959 - 1987 wydano czternaście jego płyt .

Jak wynika z powyższego tekstu na drugą połowę lat '50 i pierwszą połowę lat '60 przypadł okres nazywany często " ZŁOTE LATA ROCK ' n ' ROLLA . Był to okres narodzin i mocnego rozwoju ( głównie w USA ) nowego gatunku muzyki zawierającego w sobie elementy Rythm 'n' Bluesa oraz Country 'n' Western . Na jego fali wylansowano mnóstwo nowych piosenek i zespołów oraz wiele wspaniałych przebojów . Do roku 1957 Rock 'n' Roll zdominował w radiostacjach inne style muzyczne . Sprzedaż płyt , w porównaniu z rokiem 1955 , wzrosła czterokrotnie . Kiedy wydawało się , że , pozycja Rock 'n' Rolla jest już niepodważalna , seria niespodziewanych zdarzeń mocno zachwiała całym tym wciąż jeszcze młodym i nowym zjawiskiem kultury masowej . W styczniu 1958 roku Little Richard porzucił Rock 'n' Roll i został duchownym jakiegoś tam kościoła czy religii , w marcu Elvis poszedł do wojska , w maju Jerry Lee Lewis poślubił swoją 13 letnią kuzynkę , co wywołało wielką aferę , Chuck Berry został aresztowany za zadawanie się z nieletnią dziewczyną . Nasiliła się też , jak nigdy dotąd , nagonka na amerykańskich Rock 'n' Rollowych disc - jckeyów ( w Polsce licho wie czemu nazywa się tą grupę zawodową " prezenterami " ) . Wielu najznakomitszym disc - jockeyom zarzucano przestępstwo zwane PAYOLA czyli coś na podobieństwo łapówki . Dostawali oni mianowicie od wytwórni płytowych pieniądze za puszczanie takich , a nie innych płyt . Praktyka ta była wówczas w USA całkowicie legalna , disc - jockeye byli mianowicie oficjalnymi konsultantami czy doradcami owych wytwórni . Nagonka jednak zrobiła swoje , czyli sporo złego . W połowie lat '60 siła ulotnego ducha Złotych Lat Rock 'n' Rolla zdawała się gasnąć .

Dziś , po latach Rock 'n' Roll nie budzi już tyle kontrowersji . Są inne style i gatunki , które przejęły na siebie złość , zawziętość , brak tolerancji i akceptacji do tego co nowe , postępowe . Mamy zatem sytuację , w której większość odbiorców traktuje stare Rock 'n' Rollowe pioseneki przyjaźnie , bez względu na to czy kiedyś byli zwolennikami czy przeciwnikami tej muzyki . Na tle różnych stylów muzycznych jakie przez te minione lata powstały , Rock 'n' Roll brzmi i nastraja sentymentalnie , wspomnieniowo ; kojarzy się większości z nas z fajnymi czasami , które minęły bezpowrotnie . O ile czterdzieści lat temu nie miało to dla nas takiego znaczenia o tyle dziś traktujemy stare nagrania bardziej emocjonalnie . Wraz z tą muzyką dla wielu przeminęła młodość i tak to jest często postrzegane - jako wspomnienie " szczenięcych lat " , przeżywanych wówczas miłości , rozterek , kłopotów , które mogły istnieć tylko wtedy , bo inna od późniejszej , czy dzisiejszej była otaczająca nas ówczesna rzeczywistość .

Janek ' YAHU ' Pawul disc jockey od zawsze