Ciekawostki ze świata muzyki

Ciekawe czy wiedzieliście o tym, że... :) :

Leo Fender – znane wszystkim gitarzystom nazwisko – legenda. Gościu był konstruktorem najsłnniejszych wzmacniaczy gitarowych: Stratocaster i Telecaster – nie umiał grać na gitarze.


John Lennon (The Beatles … czy ktoś może nie wiedzieć ?) miał taki słaby wzrok, że był ślepy bez swoich okularów.


Noel Gallagher, Gary Moore i Mark Knopfler pisali lewą ręką ale grali na gitarze jak praworęczni. Chris Martin (Coldplay) rysuje i gra na gitarze jak praworęczny ale pisze jak leworęczny. No i najsłynniejszy leworęczny gitarzysta Jimi Hendrix pisał prawą ręką.


Jeden z założycieli grupy KISS – Gene Simmons – zna język węgierski.


Perkusista grupy Queen Roger Taylor, który jest multimilionerem, był widziany w Sainsbyry (sieć supermarketów w UK) jak wypełniał kupony loterii … ciekawe czemu ?


Słyszeliście o panu Robercie Moog’u ? W pewien sposób to on wymyślił syntezator. Utarło się wymawianie jego nazwiska (tutaj polska fonetyka) Muug. Jednak to jest źle – powinno się to wymawiać przez faktycznie dwa o.


Perkusita z grupy Metallica Lars Ulrich jest dosyć szczodrym kolekcjonerem sztuki nowoczesnej. W 2008 wylicytował ostatni obraz Basquiat’a za 13,5 miliona dolarów.


Slash urodził się w Hampstead, Londyn. (nie w Stoke, Anglia jak do tej pory sądzono)


Bjorn Ulveaus ze słynnego zespołu ABBA cierpi na zaniki pamięci i już prawie nic nie pamięta ze swojego życia.W przeciwieństwie do jego księgowego …


Reverend Run z Run-DMC jest mianowanym ministrem w Nowym Yorku…podczas gdy Leonard Cohen, autor Hallelujah, jest wyświęconym mnichem japońskiego odłamu byddyjskiej szkoły Rinzai.


“Irlandzka” grupa U2 nie jest wcale tak do końca irlandzka. Adam Clayton urodził się w Oxfordshire w Anglii – rodzice rodowicie Anglicy. The Edge (David Evans) urodził się w Barking – wschodni Londyn. Rodzice Walijczycy.


Za najszybszego rapera na świecie oficjalnie uznawany jest Ricky Brown. Jego rekord, który jest w słynnej Księdze Rekordów Guinness’a to 723 sylaby w 41.27 sekundy w utworze “No Clue” ze stycznia 2005′ego roku.


Basista z grupy Public Image Limited Jah Wobble (John Wardle) pracował przez jakiś czas dla londyńskiego metra. Podobno kiedyś można go było usłyszeć na dworcu Tower Hill przez megafony jak mówił: “Kiedyś byłem kimś, powtarzam, kiedyś byłem kimś”


15 maja 1997′go roku został oficjalnie zadeklarowny dniem ZZ Top w mieście z którego grupa ta się wywodzi w stanie Texas. Kto przepchnął takie zarządzenie ? Gubernator tego stanu, którym w tym czasie był nikt inny jak George W Bush.


Gitarzysta Johnny Marr jak był nastolatkiem sprawdzał się jako piłkarz dla Manchester City FC. Był całkiem dobry, ale nikt w drużynie za bardzo nie akceptował tuszu do rzęs …
gdzie Damon Gough – aka Badly Drawn Boy – grał w Manchester United.


Weteran gangsta rap’u Ice-T’s nazywa się Tracy Lauren Marrow. Czyli twardziel, który został nazwany dwoma imionami żeńskimi i warzywem (marrow – dynia; ang.)


Brian Eno współpracował przy produkcji nowego albumu Dido – Safe Trip Home. Pełna nazwa dla tej kolaboracji będzie wtedy tak: Brian Peter George St John Le Baptiste de la Salle Eno i Dido Florian Cloud de Bounevialle O’Malley Armstrong. Warto zapamiętać …


Wyglądające na bezładne kolorowe kwadraty z trzeciej płyty Coldplay tak naprawdę są zapisem w kodzie Baudot‘a. Na okładce jest “x i y” a wewnątrz “fair trade” napisane właśnie tym systemem, który był wykorzystywany we wczesnych telegramach.


Crooner Engelbert Humperdinck urodził się jako Arnold George Dorsey. “Pożyczył” sobie pseudonim artystyczny od zmarłego w 1921 roku niemieckiego kompozytora. Jakkolwiek – Arnold Dorsey brzmi lepiej.


Członkowie zespołu Village People (od YMCA) pochodzą w sumie z ogłoszenia w prasie, które szło: Potrzebni typy “macho” – koniecznie z wąsem…


Eddie Vedder zanim dołączył do Pearl Jam był wokalistą w Bad Radio – zespół grający progresywny funk w stylu mocno zbliżonym do wczesnych utworów Red Hot Chili Peppers.


Panowie Pete Best, Stuart Sutcliffe, Brian Epstein, George Martin, George Best i Billy Preston wszyscy byli nazywani piątym Beatle’sem.


Meat Loaf wspiera angielską drużynę Hartlepool United.


Pharrell Williams producent amerykańskiej grupy Neptune jest wielkim fanem Star Trek’a. Tak się wkręcił, że sygnuje swoją wytwórnię (Star Trak – a jakże by inaczej) słynnym salutem w stylu Vulcan.


Elvis Presley jak wychodził z wojska w 1960′tym roku ważył 170 funtów (77kg), a jak schodził z tego świata w 1977′ym 260 funtów (ok. 117 kg).


Andy White, perkusita, który nagrywał ostateczną wersję piosenki Beatles‘ów Love Me Do był cały czas na tej samej stawce muzyka sesyjnego - 7 funtów za utwór.


Steve Vai (gitarzysta, który robił transkrypcje dla Franka Zappy) jest specjalistą w pszczelarstwie. Czasami organizuje zajęcia dla dzieciaków w pasiekach.


Od powstania Guns’n'Roses miało w sumie 21 członków w zespole … i ciągle się zmieniają.


Anthony Kiedi – frontman Red Hot Chili Peppers – w dzieciństwie bywał pod opieką nianiek, które pracowały dla Cher i Sonny Bono.


Znana i popularna w Anglii kucharka Delia Smith miała również swój wkład do muzyki. Zrobiła dziwacznego torta, którego zdjęcie zostało wykorzystane na okładce słynnej płyty ‘Let It Bleed’ Roling Stones’ów w 1969 roku.


Pierwszym nagraniem jakie było wyemitowane na falach BBC Radio 1 w Aglii była piosenka Flowers In The Rain zespołu The Move.


Malcolm Young wykorzystał program IK Multimedia AmpliTube do nagrania utworów Big Jack i Anything Goes dla zespołu AC/DC na płycie Black Ice.


Pierwszym komputerem, który tak naprawdę zrewolucjonizował nagrywanie był Atari ST dzięki temu, że fabrycznie był wyposażony w interfejs MIDI (taki do podłączania syntezatorów – w dużym skrócie). A stało się to dlatego, że syn głównego projektanta (Jack Tramiel) tego komputera poprosił go o to, kiedy maszyna była jeszcze w trakcie projektowania.


Jay-Z nie napisał ani jednego słowa do piosenek od ponad dziesięciu lat.


James Joseph Brown Jr (ojciec chrzesny muzyki soul), tak naprawdę miał się nazywać Joseph Brown Junior po ojcu, ale ktoś zrobił pomyłkę i wstawił Joseph jako drugie imie.


Producent i guru hard rocka Brendan O’Brien (Soundgarden, AC/DC, Pearl Jam) gra na organach Hammonda podczas występów unplugged w MTV dla Bob‘a Dylana.


Timbaland ma w swojej kolekcji barwy ze wszystkich automatów perkusyjnych jakiekolwiek powstały.


Ojciec Toma Morello‘s (gitarzysta z Rage Against the Machines), Ngethe Njoroge, kenijczyk, był pierwszym ambasadorem w radzie ONZ.


Pamiętacie “Le Freak” zespołu Chick – 70′te lata disco ? Oryginalnie było śpiewane jako Fuck Off. Jednak ze studia na płyty nie trafiło … z przyczyn wiadomych.


Nie ujżał światła dziennego również album Princa “The Black Album” w 1987 roku, tylko dopiero siedem lat później – a to wszystko przez afery i niezbyt ciekawe doświadczenia tego bądź co bądź utalentowaneg muzyka z extasy.


Drugie imię Edwarda Van Halen’a to Lodewijk, po Ludwigu van Beethovenie. (Lodewijk to duńska odmiana imienia Ludwig.)


Steven Van Zandt (Bruce Springsteen, Silvio Dante wThe Sopranos) cały czas nosi hustę – bandanę, która ukrywa łysinę będącą następstwem wypadku samochodowego – muzyk zaliczył przednią szybę.


Chemical Brothers oryginalnie nazywali się Dust Brothers ale musieli zmienić nazwę zespołu ze względu na sprawę wytoczoną przez amerykański duet – Dust Brothers.


Jeden z samplerów w Propellerhead’s Reason nazywa się NN-19 jako “hołd” dla Paul’a Hardcastla, który w dosyć specyficzny sposób wykorzystał sampler do piosenki ’19′ z 1985 roku.


Diana Ross i Marvin Gave nagrywali większość partii wokalnych do albumu z 1973 roku w osobnych studiach. Będąca w ciąży Diana martwiła się, że palona przez Marvina marichuana źle wpłynie na dziecko.


Słynny motyw muzyczny – chociaż trafniej by było to nazwać melodyjką – z Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia był grany na ARP 2500


Pewnego razu John Frusciante (gitarzysta) z Red Hot Chili Peppers chciał grać dla Franka Zappy … dotąd dopóki się nie dowiedział o pewnej jego zasadzie: Nie narkotykom w zespole.


Pomiędzy 1948 i 1960 rokiem, legenda blues’a John Lee Hooker wydał ponad 100 singli.


Intro w piosence Eddiego Floyda “Knock On Wood” jest dokładnie takie samo jak intro w “In The Midnight Hour”, z tym że akordy w tym drugim grane są w odwrotnej kolejności. Współkompozytorem obydwu utworów był Steve Cropper – patrzcie jaka oszczędność.


Noel Gallagher z Oasis i Francis Rossi ze Status Quo’s urodzili się 29′tego maja – sprawdź czy jak też się urodziłeś tego dnia nie jesteś mistrzem gitary.


Najlepiej sprzedającym się 12′to calowym (płyta winylowa – informacja dla młodszych) singlem był utwór Blue Monday zespołu New Order. Chłopaki musieli dwa razy programować automat perkusyjny – za pierwszym razem jak już to zrobili to ktoś niechcąco zahaczył o kabel zasilający. Chłopaki twierdzą, że pierwsza wersja była lepsza.


Bootsy Colllins legendarny gitarzysta basowy, który pojawia się w teledysku Dee-Lite – Groove Is In The Heart tak naprawdę do tego utworu udzielił się tylko wokalnie. Linia basowa do tego nagrania zaczerpnięta została (albo zsamplowana – jak kto woli) z utworu Herbiego Hancock’a Bring Down The Birds.


Stevie Wonder częściowo stracił zmysł powonienia podczas wypadku w 1973′cim roku.


Grupa Snow Patrol nazywała się kiedyś Polar Bear. Zmienili nazwę w 1995′tym roku.


Michael Jackson spędził trzy tygodnie nad linią basową do Billie Jean.


David Gilmour nagrał dwa ostatnie albumy Pink Floyd na barce – domu. Może tam pomieścić 90′cio osobowy skład orkiestrowy i była zbudowana przez Freda Karno – wynalazcę gagu polegającym na rzucaniu się przez aktorów ciastem w twarz oraz był managerem Charlie Chaplina.


Lemmiego (Motorhead) pierwszy zespół nazywał się The Rockin’ Vickers. Byli pierwszym zachodnim zespołem w historii, który zagrał “za żelazną kurtyną” – Jugosławia w 1965′tym roku.


Trzeci album Arab Strap jest zatytułowany Elephant Shoe. Te dwa słowa są często używane przez nerwowych nastolatków zamiast “I love you” – podczas wymawiania usta układają się dokładnie w taki sam sposób.


Orville Gibson (gitarzystom nie trzeba przedstawiać tego pana), założyciel The Gibson Guitar Corporation w Kalamazoo, Michigan późne lata XIX w., tak naprawdę zarejestrował w urzędzie patentowym tylko jeden typ gitary (a w sumie była to mandolina) – u nas znana jako “Gibsonka”.


Dom Elivsa Presley‘a – Graceland – nazwany tak został przez poprzedniego właściela na cześć jego córki – Grace. Jest to druga najczęściej odwiedzanych prywatnych posesji w stanach po Białym Domu.


W odniesieniu do danych dotyczących sprzedaży, harmonijka ustna jest najlepiej sprzedającym się instrumentem.


Dabbie Harry z Angel And The Snake zmieniła na zwę zespołu na Blondi z dwu powodów. Pierwszy to taki, że budowlańcy zawsze gwizdali za nią wołając “Hej ! Blondyna !” (typowe …). Drugim źródłem inspiracji do nadania takiej nazwy był niemiecki owczarek Hitlera, Blondi. Zespół ten podobno grał koncerty pod nazwą Psy Hitlera. Oczywiście Blondi Adolfa nie była taką szczęściarą, ponieważ dostała porcję cjanku jeszcze przed tym jak właściciel sami wiecie jak skończył.


David Bowie ma wytatułowaną jaszczurkę na kostce.


Najstarszym artystą zajmującym top listy sprzedaży singli był Luis Armstrong (66 lat i 10 miesięcy) w 1968 roku z piosenką “What A Wopnderful World”


Tak zwane struny jelitowe używane w hiszpańskich gitarach akustycznych oryginalnie robione były z jelit owczych. Materiał został zamieniony na nylon – w trakcie dugiej wojny, podczas której wszystkie dostępne jelita były wykorzystywane do produkcji nici, którymi zszywano rannych.


Najdłuższą narejestrowaną instancją słowa “cunt” (p..da) znajdziemy na płycie Sleeping Dogs And Dead Lions (śpiące psy i nieżywe lwy) zespołu Oceansize, który o dziwo nie jest zespołem deathmetalowym.


Orkiestra w Monaco jest liczniejsza niż armia.


Axl Rose kiedyś zarabiał 8 dolarów / godz. paląc papierosy – oczywiście do celów naukowych.


Prince grał na 27 różnych instrumentach do swojego debiutanckiego albumu “For You”.


W 1996 Ringo Starr (The Beatles … ale to wszyscy wiedzą) pojawił się w japońskiej reklamie sosu jabłkowego, który po japońsku jest – ringo.


Pete Townshend (The Who) rozwalił w ciągu swojej kariery 90 gitar, w tym 23 Fender Stratocaster’y, 12 Gibsonów Les Paul i 21 Gibsonów SGs. Już słyszę pękające serca gitarzystów …

Żródło: sound-expert.pl