Prochy

Narkotyki to poważna sprawa, a w dyskotece na pewno większość z nas miała okazje się z nimi spotkać,

a jeśli jeszcze nie, to wcześniej czy później może to nastąpić. Jakie zagrożenia dla ciała i umysłu niosą prochy i w jaki sposób działają na ludzki organizm?

Wiek XX przyniósł znaczący postęp w badaniach nad budową i funkcjonowaniem ludzkiego mózgu, co pozwoliło wyjaśnić także kwestie dotyczące mechanizmu działania środków odurzających na układ nerwowy. Ustalono, że choć informacja w neuronie ma charakter elektryczny, to jej przekazywanie pomiędzy poszczególnymi komórkami realizowane jest na drodze chemicznej, za pośrednictwem neurotransmiterów. Modyfikacja ich wydzielania i aktywności w złączu - szczelinie synaptycznej może wywołać efekty "iskrzenia na synapsach", jak to ktoś ładnie nazwał. Odkryto ponad 30 substancji występujących w mózgu i biorących udział w przekazywaniu impulsów. Pod względem budowy chemicznej wszystkie można zaliczyć do jednej z trzech kategorii:

• aminokwasów - do tej grupy nalezą kwas aspartaminowy i glutaminowy (obydwa pobudzają wymianę impulsów), glicyna, kwas g-aminomasłowy (o działaniu przeciwnym)
• pochodnych aminokwasów
• peptydów

Najbardziej interesujące związki to serotonina (5-hydroksytryptamina) i dopamina (3,4-dihydroksyfenyloetyloamina) ze względu na charakterystyczna budowę chemiczną - pierwsza oparta jest na heterocyklicznym pierścieniu indolowym, a druga na benzenowym z dołączonym rodnikiem alkilowym. Znamienne, ze zdecydowana większość narkotyków ma budowę bardzo zbliżoną, a niekiedy są one wprost pochodnymi tych substancji. Neurotransmiterem jest również nor adrenalina, różniąca się od adrenaliny brakiem jednej grupy metylowej i mająca odmienne działanie na organizm. Niewątpliwą sensacją ostatnich lat było odkrycie w mózgu receptorów związków o działaniu analogicznym do morfiny. Istotnie, okazało się, że mózg produkuje takie substancje (enkefaliny i endorfiny). Biorą one udział w hamowaniu uczucia bólu i pod względem chemicznym są peptydami złożonymi z pięciu na ogół aminokwasów.

Cytaty zawarte w tekście pochodzą z niewątpliwie najpełniejszego i najbardziej wyczerpującego dzieła na ten temat: "LSD - My Problem Child" Alberta Hoffmana. źródło pozostałych cytatów jest podane przy każdym z nich.

Faktem jest, że ludzie od najdawniejszych czasów wprowadzali się w "odmienne stany świadomości", na ogół przy pomocy naturalnych środków odurzających. Działanie dymu z konopii indyjskich znane było na Bliskim Wschodzie już 2500 lat temu (o czym pisze Herodot), a Azteccy kapłani oglądali bogów przy pomocy grzybów z rodziny Psilocibae. Nawiasem mówiąc, Ameryka Południowa była krainą sprzyjającą odkrywaniu nowych narkotyków ze względu na bogatą roślinność i wielu szamanów zginęło zapewne w imię nauki, próbując wszystkiego, co im w ręce wpadło. Ale właśnie stamtąd pochodzą wspomniane grzybki, liany ya-yoo (Banistera Caapi), wspominane przez Witkacego ([1]), oraz pejotl (Lophophora Williamsi,ew. Anhalonium Lewinii). Europejskim wynalazkiem była tajemnicza "maść czarownic” w skład której wchodziła odgrywająca w średniowieczu wielką rolę magiczna mandragora ("alraune"). Po w smarowaniu sobie owej maści w delikatne błony śluzowe, w okolicach miejsca, gdzie na ogol umieszcza się miotle, czarownice istotnie odlatywały w mgnieniu oka. Mandragora zawiera szereg alkaloidów o silnym działaniu np. atropinę czy skopolaminę. Tymczasem plemiona dalekiej Syberii, nie mając dostępu do najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, do wywoływania wizji stosowały muchomor czerwony, który w przeciwieństwie do sromotnikowego nie jest tak trujący, jak się to słyszy. A teraz czas na manifest. Po co ten tekst? Nie jest to bynajmniej poradnik dla znudzonych życiem. Zauważmy, ze w u progu trzeciego tysiąclecia narkotyki pełnia zupełnie inna role, niż kilkaset lat temu, kiedy to były one tajemniczym oknem do raju, zarezerwowana dla wybranych. Dziś ćpamy na ogół z ciekawości, dla mody, a przede wszystkim dla tych, którzy robią na tym wielkie pieniądze
- producentów i dealerów. Substancje psychoaktywne wkraczają coraz głębiej w nasze życie. Ziściły się przepowiednie Aldousa Huxley'a z jego powieści "Nowy, wspaniały świat"
- Stanach Zjednoczonych miliony ludzi wydają codziennie niemal 3 dolary na środek antydepresyjno-pobudzający Protzin. Jego działanie niewiele rożni się od działania całej gamy substancji określanych mianem narkotyków - modyfikuje wydzielanie i aktywność neurotransmiterow. Tylko skutek jest nieco inny, rzec by nawet można, ze bardziej zdradliwy. Nie wspominając już o teinie, kofeinie i nikotynie, „legalnych narkotykach”, na których koncerny robią ogromne pieniądze, wykorzystując ludzkie słabości. Tak samo jest z alkoholem. Wszystkie te substancje uzależniają, mniej lub bardziej, i w rożnym stopniu wpływają niszcząco na ludzki organizm. Ale tak widocznie musi być - jedne narkotyki są legalne, a inne nie..
LEKSYKON

Poniżej wymieniono w formie leksykonu większość istniejących substancji o działaniu halucynogennym (lub w inny sposób odurzającym). Nie znalazły tu miejsca typowe twarde narkotyki (opiaty, kokaina) oraz speedy z rodziny amfetamin i jej podobnych. Te, które opisano, są zróżnicowane pod względem uszkodzeń, jakie wywołują w organizmie i psychice, choć ich stosowanie nie wiąże się raczej z uzależnieniem od pierwszego czy drugiego razu, jak to np. jest z "crackiem".

• AVIOMARIN to jeden z łatwiej dostępnych środków odurzających; w dawce 15-20 tabletek może mięć działanie halucynogenne, pozostawia dużego kaca i nie jest najzdrowszy.

• 5-METOKSY-N-METYLOTRYPTAMINA kolejna z szeregu pochodnych tryptaminy. Zawarta w trawie Phalaris arundinaceae (mozga trzcinowata), która rośnie również w Polsce. Rożne albumy opisują ja jako "trawę trwałą o wysokości 1-3 m, rozłogową, z szerokimi liśćmi i dużą wiechą, często czerwonawa". Spotkać ją można w rowach, moczarach, nad brzegami wód. Warto zaznaczyć, że roślina z tej samej rodziny - Phalaris canariensis to kanar, którego nasiona stosowane są jako pokarm dla ptaków.

• BANAN ponoć zawiera jakieś odurzające związki w skórce, przy czym ważna jest procedura jej preparowania, albowiem należy ją przed spożyciem spalić. Jeden z autorów ([18]) tłumaczy to zawartością w bananie serotoniny, która w wysokiej temperaturze na drodze dekarboksylacji przechodzi w fghj56 o psychoaktywnym działaniu.

• BUFOTENINA o budowie podobnej do DMT, rożni się od niego posiadaniem grupy -OH w 5 pozycji pierścienia benzenowego. Występuje w roślinie Piptadenia peregrina (wraz z ) i muchomorze cytrynowym (Amanita mappa). W dawce 50 mg doustnie wywołuje po kilku minutach halucynacje trwające 1-2 h. Towarzysza im zaburzenia ruchowe, ślinotok.

• BZ (3-chinuklidynobenzylan) środek wynaleziony na potrzeby wojska, został zastosowany w Wietnamie. Ma działanie silnie halucynogenne, pierwsze objawy pojawiają się po ok. godzinie, po następnej człowiek jest całkowicie nieświadomy tego co się dzieje dookoła. Stan taki może utrzymywać się do kilkunastu godzin.

• DITRAN to mieszanina dwóch pochodnych kw. fenyloglikolowego: N-etylo-3-pirolidylo-metylofenylo-cyklopentyloglikolanu i N-etylo-3-piperydylo-fenylocyklopentyloglikolanu, również wynaleziona z przeznaczeniem militarnego wykorzystania. Ma działanie silnie halucynogenne, trwające nieraz do 24 h i całkowicie wyłączające delikwenta z otaczającej rzeczywistości. Średnia dawka (doustnie) wynosi 5-15 mg, pierwsze objawy występują po około godzinie.

• DMT (dimetylotryptamina) - najpopularniejszy narkotyk z grupy pochodnych tryptaminy (do ktorych naleza tez DET - dietylotryptamina, DPT - dipropylo- tryptamina, , i ). DMT jest produkowane syntetycznie, ale po raz pierwszy wyizolowane zostało z rośliny Piptadenia peregrina. Występuje też w korze i korzeniach drzewa Mimosa hostilis, z których Indianie przygotowywali proszek "yurema". DMT dziala po 30-40 min, powodując zmiany w percepcji i halucynacje. Jego nazwę usłyszeć można w musicalu "Hair", jest także wspomniane w "Skrzynce demona" Kesey'a ([11]).

• GALKA MUSZKATOLOWA czyli Myristica fragrans. Któżby podejrzewał, że w popularnej przyprawie do mięs kryć się może coś „ciekawego”? A jednak, o jej odurzającym działaniu wspomina już mistrz Verne w "20 tysiącach mil podmorskiej żeglugi". W gałce zawarte są dwie substancje o działaniu psychoaktywnym - myrystycyna i elemicyna (w stosunku 3:1), jednak nie jest ich zbyt dużo i mało kto zdobyć się może na pożarcie, mimo paskudnego smaku, 3-4 gałek po których można cokolwiek poczuć. Obie substancje są oparte na pierścieniu fenolowym. Gałka nie ma działania halucynogennego, dopiero po większej dawce daje uczucie depersonifikacji i nieznośnej lekkości bytu.

• HARMINA (harmalina, banisteryna, Telepathin (f-ma Sandoz) ) alkaloid zawarty w rucie stepowej (Peganum harmala), rosnącej w okolicach Morza śródziemnego i lianie Banistera caapi, z której kolumbijscy Indianie przyrządzają napój ya-yoo, wykorzystywany w obrzędach religijnych. Wspomina o nim Witkacy w [1]. Harmina w dawce 2-10 mg/kg masy ciała wywołuje halucynacje, uczucie kołysania, także zmniejsza wrażliwość na ból.

• IBOGAINA (ibogina) alkaloid zawarty w korzeniach afrykańskiej rośliny Tabernanthe iboga, ma działanie odurzające, a w większych dawkach halucynogenne. Być może jest to korzeń "diabelskiej stopy" który odegrał kluczowa role w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie.

• KONOPIE indyjskie (Cannabis indica) to roślina, z której otrzymuje się szereg produktów o działaniu odurzającym. Pierwszy z nich - marihuana, czyli popularna trawka, to wysuszone i zmielone liście konopii. Zawartość substancji aktywnej konopii - THC (tetrahydrokannabinol) w marihuanie jest najniższa (1-8%). Więcej 35-50% THC zawiera hasz, który jest żywicą ze szczytów krzaka konopii. Po jego dodatkowym przetworzeniu otrzymuje sie "charas", w którym zawartość THC sięga 80-90%. Pod względem chemicznym tetrahydrokannabinol jest wielowodorotlenowym alkoholem aromatycznym. Dawka skuteczna czystego THC wynosi 0.2-0.5 mg/kg masy ciała. W rzeczywistości nie zawsze jest tak samo. Największy jest rozrzut w jakości sprzedawanej marihuany, ale i haszyszem bywa rożnie. THC powoduje stany odurzenia, podczas których, w przeciwieństwie do alkoholowych, zachowuje się całą (no, prawie) jasność umysłu. Następuje ogromny przypływ pomysłów i najdziwniejszych skojarzeń. Charakterystyczna jest "zaraźliwa" wesołość i inne dziwne objawy, jak np. nienasycony głód. Konopie, zaliczane do "soft-drugs", w Holandii zostały zalegalizowane, co miało przyczynić się do zmniejszenia użycia heroiny i kokainy. Nie uzależniają bardziej niż papierosy, chociaż ich regularne używanie przez kilka lat nie przyczynia się szczególnie do wzrostu IQ i komunikatywności takiego klienta. Acz, jak pisze Sienkiewicz w "Potopie", "w konopiach oleum się znajduje, przez co i w głowie jedzącemu go przybywa", ujął się za nimi również sam Czesław Miłosz w "Widzeniach nad Zatoka San Francisco".

• LBJ (chlorowodorek N-trimetylopiperydylobenzylu) halucynogen

• LSD (nazwa f-my Sandoz, inne nazwy to Lysergamid (Spofa), Lysergid, Delysid, czy tez swojsko "acid" - "kwas") pod względem chemicznym najsłynniejszy narkotyk XX w. jest dietyloamidem kwasu lizergowego. LSD jest otrzymywane syntetycznie, choć występuje w śladowych ilościach w trującym sporyszu (jako ergometryna). Inna pochodna kw. lizergowego - amid (LSA) można znaleźć w roślinach pnących Rivea corymbosa, Ipomea tricolor (wilec trójbarwny) oraz w lianie zwanej przez Azteków "olioliuqui". Z wilca, popularnej rośliny ogrodowej zwanej Morning Glory, przyrządzano w USA herbatkę o działaniu nieco odurzającym. LSA jest znacznie słabsze od LSD. Czyste LSD-25 to substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie za to za to rozpuszczają się jego sole (np. winian). Dawka skuteczna LSD jest niezwykle mała i wynosi ok. 0.002 mg/kg masy ciała (czyli ok. 0.0015 grama na osobę o średniej wadze 75 kg). W zależności od postaci (kryształki lub opłatek - bibułka nasączona roztworem LSD, którą wkłada się pod język) działanie LSD rozpoczyna się po 15-60 min i może utrzymywać od 2-10 godzin. To co dzieje się podczas odlotu jest na ogół rzeczą bardzo indywidualna, halucynacje mogą być przyjemne, mogą też stać się koszmarem. Jeszcze jednym fenomenem związanym z LSD jest zjawisko flashbacku - czyli odlotu który przychodzi samoistnie, nawet kilka miesięcy po ostatnim użyciu "kwasu". Historia LSD-25 to temat, któremu można by spokojnie poświęcić całą książkę. LSD zostało zsyntetyzowane na początku lat '60 przez chemika firmy Sandoz - Hoffmana, przy czym duże nim zainteresowanie przejawiało wojsko (ze względu na bardzo mała dawkę skuteczna), które włączyło LSD do arsenału broni chemicznej. Równocześnie trafiło ono do psychologa i wykładowcy akademickiego, wspomnianego już Timothy Leary'ego. Zafascynowany niezwykłymi możliwościami badania ludzkiego umysłu i osobowości jakie dawało LSD, udostępniał je swoim studentom. Wkrótce LSD stało się przebojem, kultowym narkotykiem beatników, a potem hippiesów. Urządzano wielkie flash parties, z których jedno, zorganizowane w roku 1968 w Golden Gate Park zgromadziło ponad 15000 osób. śladem obecności LSD w kulturze tamtych czasów jest również piosenka The Beatles "Lucy in the Sky with Diamonds", którzy wprawdzie wypierali się jakichkolwiek skojarzeń z tytułem, ale kto ich tam wie...

• MESKALINA (3,4,5-trimetoksyfenyloamina) znana tez jako peyotl to alkaloid zawarty w kaktusie Anhalonium Lewinii (Lophophora Williamsi - echinokaktus Williamsa), który rośnie na granicy Teksasu i Meksyku, wzdłuż Rio Grande. Jego właściwości odkryli indianie Mescalero, którzy wytwarzają z górnej części pędu "talarki" ("mescal buttons"). Obecnie meskalina produkowana jest syntetycznie. W Polsce jest praktycznie niedostępna, a towar wciskany przez dealerów pod nazwa meskaliny to na ogol LSD lub amfetamina. Sam kaktus jest dość niepozorny: wielkości 15-20 cm, szaro-ciemnozielony, bez kolców, dyniowaty, poza meskalina zawiera jeszcze kilka innych alkaloidów - anhalonine, anhalonidyne, lofoforyne i pellotyne. Dawka skuteczna czystej meskaliny wynosi 250-400 mg, a dawka ok. 1 g może być śmiertelna. Jej działanie objawia się po kilkunastu minutach zmianami percepcji, kolorowymi wizjami i trwa 1-2 h. Według jednej z hipotez fizjologiczny wpływ meskaliny na organizm polega na zakłóceniu funkcji układu enzymatycznego, co z kolei powoduje ograniczenie ilości glukozy dostarczanej do mózgu. Podobne działanie i efekty mogą mieć głodówki, asceza, medytacja czy umieszczenie w "wariackiej kąpieli" opisywanej przez Lema w "Opowiesciach o pilocie Pirxie". Jesli juz o literaturze mowa, to szczególnie meskalina interesowali sie A.Huxley, J.P.Sartre, E.Havelock i Witkacy. Fragment odnoszący się do książki Huxley'a znaleźć można również w "Outsiderze" Colina Wilsona.

• MDMA (5-metoksymetylenodioksyamfetamina) środek znany na rynku pod nazwa EXTASY.

• MUCHOMOR CZERWONY (Amanita muscaria) zawiera szereg substancji o działaniu fizjologicznym - kwas ibotenowy, miscimol, muskazon i niewielkie ilości muskaryny, która jest prawdopodobnie odpowiedzialna za jego halucynogenne działanie. Muchomor był używany przede wszystkim w obrzędach Lapończyków i ludów Syberii, albo jako wywar, albo w postaci suszonego skrawka kapelusza. Choć nie mam pewności, czy nie były to obrzędy (dosłownego) jednoczenia się ze zmarłymi.

• PCP (fencyklidyna) czyli "anielski pył" (Angel dust) - środek znieczulający (stos. w weterynarii), wynaleziony w 1926 roku. W większej dawce silny halucynogen o trudnym do przewidzenia działaniu - może wywoływać równie dobrze depresje, jak i agresje. Bardzo niebezpieczny narkotyk.

• PEYOTL patry MESKALINA

• PSYLOCYBINA (fosforan 4-oksy-N,N-dimetylotryptaminy) i jej pochodna psylo- cyna (bez fosforu), czyli substancje aktywne popularnych "grzybków" ("mushrooms"). Nazwa firmy Sandoz to "Indocybin". Zawarte w grzybach rodziny Psilocibae (cierniowki) - P. mexicana, astecorum, ceruleus, semperviva oraz Stropharia cubensis Earle (Syjam, Kambodza) i Conocybe siligineoides. Popularne również i w Polsce. Jednorazowa dawka to kilkanaście grzybków. Działania psylocybiny rozpoczyna się po 15-30 min halucynacjami itd. Bardzo podobne działanie ma . (2,5-dimetoksy-4-metylo-r-metylofenyloetyloamfetamina) zwane również jako DOM, silny halucynogen, wynaleziony na użytek wojska. Używali go bohaterowie "Skrzynki demona" Kesey'a, wymieniony w "Hair" (przetłumaczono to jako "borygo"!). Nazwa STP wzięła się od nazwy znanego w Stanach dodatku do benzyny. Po jednym i po drugim można odjechać z piskiem.

• THC patrz KONOPIE

by Techno Poland